Тръгва си, но не си отива? Какво се случва около оставката на Борис Джонсън
САЩ и ЕС се надяват на положителна промяна, в Украйна тъгуват, а в Русия тържествуват
Борис Джонсън драматично се оттегли от поста министър-председател на Великобритания, след като масовото напускане на депутати окончателно подпечата съдбата му, сигнализирайки за края на един от най-размирните и бурни периоди в британската политика, пише в. "Гардиън".
В реч пред Даунинг стрийт №10 в четвъртък, която беше оцветена с горчивина, той обвини министрите, че са се обърнали срещу него, но не изрази нито съжаление, нито разкаяние за грешките си.
Внезапната развръзка постави началото на борба между претендентите да поемат поста на Джонсън - и на искания от страна на някои депутати той да си тръгне веднага, а не да чака да приключат изборите за лидер.
В четвъртък следобед Борис Джонсън заяви пред новосглобения временен кабинет, че няма да се правят никакви важни политики, данъчни решения или други промени преди предаването на властта на новия лидер.
Пребиваването му на поста, което продължи само три години, беше помрачено от катастрофалната криза, причинена от COVID-19, и бе белязано от постоянни твърдения за аморалност, заради които двама съветници по етика подадоха оставка.
Но в речта си, произнесена докато съпругата му Кери стоеше наблизо, държейки малката им дъщеря (Джонсън е предвидил в края на юли празник, с който да отбележи брака си с половинката си. Според британски медии партито е трябвало да бъде в правителствената резиденция в Чекърс), Джонсън нарече решението на колегите си да го отстранят "ексцентрично", намеквайки, че те са били водени от стаден манталитет, коментира "Гардиън".
Британският премиер не поднесе извинения за нито един от скандалите, които сам си причини и които накараха партията му да се обърне срещу него, включително вземането на служба на предполагаемия сексуален хищник Крис Пинчър за заместник-главен секретар.
Вместо това Джонсън изтъкна "невероятния мандат", който партията му спечели на парламентарните избори през 2019 г., и политиките, включително въвеждането на ваксините и споразумението за Брекзит.
Изявлението му дойде след извънредно противопоставяне със собствения му кабинет. До късно в сряда вечерта неговите помощници настояваха, че той ще остане и ще се бори, въпреки че делегация от министри от кабинета го призоваваше да си тръгне, а десетки депутати оп първите редици подадоха оставка.
В четвъртък сутринта обаче оставките набраха скорост и надхвърлиха 50, като дори Надим Захауи, назначен за канцлер само два дни по-рано, публично го призова да си тръгне.
Захауи е подготвил добре организирана лидерска кампания, съветван от съюзника на гуруто на изборите Линтън Кросби. Той е включил редица депутати, които да го подкрепят, включително значителна част от тези, които подадоха оставка от правителството през последните няколко дни, в опит да докаже, че е останал единствено заради националния интерес.
Сред другите кандидати, които се обаждаха на депутатите в четвъртък, бяха Риши Сунак, бившият финансов министър, и Саджид Джавид, бившият министър на здравеопазването, които напуснаха във вторник.
Но според депутатите друга добре организирана кампания принадлежи на Том Тугендхет - сега смятан за фаворит на умерените тори, изпреварващ Джереми Хънт. Тугендхет е съставил инициативен комитет от поддръжници, а сред поддръжниците му са бившият министър от кабинета Дамиан Грийн и депутатът от "червената стена" Аарон Бел.
Тугендхет потвърди, че ще се кандидатира в четвъртък вечерта, след като обсъди със съюзниците си дали разполага с необходимия брой гласове, за да отправи предизвикателство.
Председателят на комисията по външни работи на Камарата на общините, който никога не е работил в правителството, заяви, че ще предложи на партията "чисто начало".
Във в. "Дейли телеграф" той заяви: "Събирам широка коалиция от колеги, които ще внесат нова енергия и идеи в правителството и най-накрая ще преодолеят разделението за Брекзит, което доминираше в най-новата ни история.
"Служил съм и преди - в армията, а сега и в парламента. Сега се надявам отново да отговоря на призива като министър-председател. Време е за ново начало. Време е за обновяване."
Главният прокурор Суела Брейвърман, чиято кампания ще бъде ръководена от бившия ѝ личен секретар в парламента Джейсън Маккартни, се е срещнала с депутати от дясната Група на здравия разум, за да получи мантията на истинския брекзитър в състезанието - която според поддръжниците ѝ ще се опита да открадне от Сунак.
Грант Шапс привидно се включи в надпреварата чрез появата на неговия младши министър Робърт Кортс в предаването "Нюзнайт" на Би Би Си.
"Заради предизвикателствата, пред които е изправена страната, заради това, че все още се измъкваме от пандемията и проблемите с разходите за живот, смятам, че се нуждаем от някой, който има опит и някой, който може да води кампания и да постига резултати", заяви Кортс. "Някой като Грант Шапс, моят шеф, аз съм го виждал да работи отблизо и мисля, че свърши изключителна работа", каза той.
Бившият министър-председател сър Джон Мейджър се намеси и призова Джонсън да бъде незабавно отстранен, но няколко умерени тори, сред които Грег Кларк и Робърт Бъкленд, се съгласиха да работят в служебен кабинет, като помогнаха да бъдат убедени депутатите да позволят на министър-председателя да остане на поста си.
Лидерът на лейбъристите Киър Стармър заяви, че неговата партия ще внесе в Камарата на общините вот на недоверие към правителството, ако Джонсън не се оттегли веднага.
"Той трябва да си тръгне; не може да се държи по този начин. Неговата собствена партия вече реши, че той не е годен да бъде премиер. Сега не могат да го натрапят на страната през следващите няколко месеца", каза той.
Очаква се предложението да бъде гласувано през следващата седмица. Правителството почти сигурно ще спечели, предвид удобното мнозинство на торите, но лейбъристите ще се надяват да натрупат политически капитал, като принудят депутатите да подкрепят Джонсън в кулоарите за гласуване.
В последния час преди речта на Джонсън за оставката му бяха извършени промени в кабинета, като Джеймс Клевърли зае поста министър на образованието, а дългогодишният лоялист Кит Малтхаус стана канцлер на херцогство Ланкастър.
Бъклънд ще бъде министър на Уелс, а Кларк ще поеме работата по изравняване на нивото, заменяйки Майкъл Гоув, който беше безмилостно уволнен от Борис Джонсън късно вечерта в сряда, докато се бореше да спаси премиерския си пост.
Новият кабинет се събра в четвъртък следобед. В официалното съобщение се казва, че Джонсън "ясно е заявил, че правителството няма да се стреми да прилага нови политики или да прави големи промени, а по-скоро ще се съсредоточи върху изпълнението на програмата, по която правителството беше избрано. Той заяви, че основните фискални решения трябва да бъдат оставени за следващия министър-председател".
По-късно в четвъртък бяха обявени още дванадесет младши назначения, като някои от тези, които подадоха оставка по-рано през седмицата, приеха да се върнат на старите си работни места. Сред тях е и министърът по въпросите на младежта Уил Куинс, който напусна, след като беше изпратен пред медиите с невярна информация за това какво знае Джонсън за миналото на Пинчър.
Дори вътрешните хора в правителството бяха изненадани от бързината на окончателната кончина на Джонсън след месеци на скандали, нарушаващи морала, включително "Партигейт" и неуспешния опит да се защити депутатът Оуен Патерсън, за когото бе установено, че е участвал в платено лобиране.
Един от тях предупреди, че ако Джонсън не се съгласи да си тръгне, рискува да се "превърне в Тръмп", пише в заключение "Гардиън".
След като премиерът на Великобритания обяви, че подава оставка, президентът на САЩ Джо Байдън каза, че очаква с нетърпение да продължи тясното сътрудничество с правителството на Обединеното кралство, предаде Ройтерс, цитирана от БТА. Той добави, че Вашингтон и Лондон ще продължат да работят заедно по редица въпроси, в това число в "поддържането на силен и единен подход в подкрепа за народа на Украйна".
След години на силно напрежение Европейският съюз се надява, че оттеглянето на Борис Джонсън от власт ще бъде повод за подновяване на диалога с Лондон относно Северна Ирландия. Но от страна на Брюксел реакциите са предпазливи на обявената от Джонсън оставка, в очакване на неговия приемник, отбелязва Франс прес.
"Властването на Джонсън приключва с неговото изпадане в немилост, също както стана и с Доналд Тръмп. Краят на една ера на трансатлантически популизъм ли е това? Да се надяваме", заяви в Туитър белгийският евродепутат Ги Верховстат, който е убеден федералист и координатор в Европейския парламент за Брекзит.
"Отношенията между ЕС и Обединеното кралство пострадаха страшно много от това, че Джонсън избра Брекзит. Нещата сега могат само да се подобрят", допълни бившият премиер на Белгия.
Европейската комисия обаче отказа коментар засега по повод оттеглянето на Джонсън. Тя добави, че политическите развития не променят нейното желание за намиране на решения на спора относно постбрекзитните митнически разпоредби в Северна Ирландия.
Сега за Брюксел приоритетът е да се поднови диалогът по протокола. Перспективата Лиз Тръс да стане премиер обаче не успокоява ЕС, защото тя също беше доста настъпателна по въпроса и следва последователна линия с тази на Джонсън, отбелязва АФП.
В коментар за оставката на Джонсън министърът на външните работи на Украйна Дмитро Кулеба заяви, че британският премиер е бил сред първите световни лидери, който не само безусловно е осъдил бруталното руско нашествие, но е взел и някои важни решения за помощ на Украйна, така че да се защити и да спечели войната в бъдеще. От офиса на президента Володимир Зеленски също благодариха на Борис Джонсън за защитата на украинските интереси. Оттам изразиха надежда, че подкрепата на Великобритания ще продължи и в бъдеще, но тя е била още по-специална заради лидерските качества и харизмата на британския премиер.
В четвъртък руски политици се изредиха да празнуват падането на Борис Джонсън, като определиха британския лидер като "глупав клоун", който най-накрая е получил справедливото си възнаграждение за въоръжаването на Украйна срещу Русия.
Посланикът на Русия във Великобритания Андрей Келин заяви, че падането от власт на Борис Джонсън е справедлива награда за неговата "войнствена" антируска политика, която е била в подкрепа за Украйна и която е пренебрегнала икономическите нужди на британския народ, предаде Ройтерс.
"Той не ни обича, ние също не го обичаме", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
"Клоунът си отива", заяви председателят на руската Дума Вячеслав Володин. "Той е един от основните идеолози на войната срещу Русия до последния украинец. Европейските лидери трябва да се замислят докъде води подобна политика".
Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова пък заяви, че падането на Джонсън е симптом за упадъка на Запада, който според нея е раздиран от политическа, идеологическа и икономическа криза. "Поуката от историята е: не се опитвайте да унищожите Русия", каза Захарова. "Русия не може да бъде унищожена. Можете да си счупите зъбите върху нея - и след това да се задавите с тях". "Борис Джонсън беше ударен от бумеранг, изстрелян от самия него. Неговите съратници го предадоха", каза тя.