Тази събота християните ще станат свидетели на спускането на Светия огън в Църквата на Божи гроб в Йерусалим, но разногласията между църковните лидери и израелската полиция пораждат потенциално взривоопасно положение, предаде израелската новинарска агенция ТПС, цитирана от БТА.

Несъгласието е съсредоточено върху броя на хората, които да присъстват на спускането на Благодатния огън - едно от най-важните събития в православната християнска практика. През предишните години хиляди богомолци се тълпяха в храма и извън църквата без ограничения.

Миналата година обаче полицията започна да налага ограничения, за да предотврати стълкновение, като това довело до трагедията в Мерон през 2021 г., при която загинаха 45 души, а други 150 бяха ранени. Както и миналата година, полицията ограничава размера на хората в храма до 1800 души - духовници и поклонници вътре в църквата и още 1200 във външния двор. Полицията заяви, че тези цифри се основават на размера на църквата и броя на изходите.

Ръководителите на Римокатолическата църква, Латинската църква и Арменската апостолическа църква твърдят, че храмът спокойно може да побере 10 000 богомолци.

Димитри Дилиани, председател на Националната християнска коалиция в Светите земи, заяви пред новинарската агенция ТПС, че ограниченията са наложени едностранно от полицията.

"Това не е споразумение, както твърди полицията, а нейно произволно решение , взето под ръководството на новия министър на вътрешната сигурност Итамар Бен-Гвир", каза Дилиани.

"Ние така или иначе ще влезем и ще позволим на полицията да ни задържи пред десетките чуждестранни камери на медии на християнски страни от цял свят", каза още Дилиани.

Миналата година избухнаха няколко неголеми стълкновения, когато богомолците се опитаха да си проправят път през полицията към храма.

В изявление, публикувано от Йерусалимската православна патриаршия в координация с лидерите на други християнски деноминации, те нарекоха ограниченията "тежки" и намекнаха, че ще се противопоставят на полицейските ограничения.

"Ние ще продължим да поддържаме установените обичаи и церемонията ще се проведе по обичая, датиращ от две хилядолетия и всички, които желаят да се поклонят заедно с нас, са поканени да присъстват", се казва в изявлението.

Но полицейските служители заявиха, че са загрижени единствено за обществената сигурност.

"Искам да подчертая, че основната ни грижа е безопасността на поклонниците, които идват в Стария град. Данните бяха предоставени от инженера по безопасността, който направи оценка на размерите на църквата", заяви пред репортери главният инспектор Йорам Сегал от районното полицейско управление в Йерусалим.

Сегал подчерта, че Старият град на Йерусалим ще бъде пълен с мюсюлмански богомолци, отбелязващи ислямския месец Рамазан, и юдейски богомолци, празнуващи Шабат в същия ден.

"Ще регулираме движението на множеството от хора", каза Сегал.

За да се ограничи броят на хората и да се предотвратят сблъсъците между християни, юдеи и мюсюлмани, полицията ще изгради няколко контролно-пропускателни пункта в Стария град на Йерусалим.

Според доктрината на Източноправославното християнство в събота след Разпети петък в църквата снизхожда Благодатен огън. Гръцкият патриарх запалва две свещи от пламъка, от които се запалват други свещи и факли. Специални самолети превозват огъня до други източноправославни страни.

Църквата на Гроба Господен се намира на мястото, където според християните Исус е бил разпнат на кръст и след това е възкръснал. Първата църква, построена от император Константин I, е разрушена при пожар и е възстановена през 630 г.

На 25 март 2020 г. израелските здравни власти нареждат църквата да бъде затворена поради пандемия от КОВИД. На църквата е разрешено да отвори врати отново на 24 май.

Църквата се администрира от лидерите на различни християнски деноминации съгласно условията на споразумение за статукво от 1757 г.