Китайски хакери са проникнали в системите за подслушване на американското правителство
Киберпрестъпниците може да са имали достъп в продължение на месеци до мрежовата инфраструктура, според в. "Уолстрийт джърнъл"
Китайски хакери са получили достъп до мрежите на американските доставчици на широколентови услуги и са получили информация от системите, които федералното правителство използва за разрешено от съда подслушване на мобилни устройства, предаде Ройтерс, позовавайки се на информация на "Уолстрийт джърнъл". Информацията предаде и БТА.
"Верайзън Къмюникейшънс" (Verizon Communications), Ей Ти енд Ти (AT&T) и "Лумен Текнолъджис" (Lumen Technologies) са сред телекомуникационните компании, чиито мрежи са били разбити при наскоро откритото проникване, пише в. "Уолстрийт джърнъл", позовавайки се на запознати със случая лица.
Изданието твърди, че хакерите може да са имали достъп в продължение на месеци до мрежовата инфраструктура, използвана от компаниите, за да си сътрудничат с разрешените от съда искания на властите в САЩ за предоставяне на комуникационни данни. Според вестника хакерите са имали достъп и до други структури от интернет трафика.
Министерството на външните работи на Китай не отговори веднага на искането за коментар от Ройтерс. В миналото Пекин е отричал твърденията на правителството на САЩ и други страни, че използва хакери, за да проникне в чуждестранни компютърни системи.
Трите американски телекомуникационни компании също не отговориха веднага на искането за коментар.
Според "Уолстрийт джърнъл" атаката е извършена от китайска хакерска група с цел събиране на разузнавателна информация. Американските разследващи я нарекоха "Солен тайфун" (Salt Typhoon).
По-рано тази година американските правоприлагащи органи разбиха голяма китайска хакерска група, наречена "Ленен тайфун" (Flax Typhoon), месеци след като обвиниха Пекин за мащабен кибершпионаж в рамките на кампания, наречена "Волтов тайфун" (Volt Typhoon).