Въпреки оставката на правителството, ситуацията в Казахстан продължава да ескалира, стигна се до безредици и палежи. С падането на нощта бунтовете, възпламенени от вдигането на цените на газа, прераснаха във въоръжени боеве между бунтовници и силите на реда в Алмати. Съобщава се за поне 8 жертви сред силите на реда и над 500 ранени. 

Президентът на Казахстан поиска и получи помощ от страните в ОДКБ, където членува заедно с Русия и още няколко бивши съветски републики. Миротворческите сили ще пристигнат в Казастан още на 6 януари сутринта.

По-рано бунтовниците завзеха международното летище, а късно вечерта президентът обяви, че е в ход антитерористична операция. На територията на страната е обявено извънредно положение до 19 януари.

По думите на държавния глава вече се водят престрелки в подстъпите на града между въоръжени бунтовници и въздушно-десантни подразделения. Стрелба от автомати се чува и на любителски видеа в Телеграм.

Токаев заяви, че разглежда протестите, прераснали в безредици, като акт на агресия.

"Нападението на терористични банди над Казахстан може и трябва да се разглежда като акт на агресия", заяви държавният глава, цитиран от държавният канал «Хабар 24». 

Токаев съобщи, че бунтовниците са превзели пет самолета, в това число чужди. Малко по-рано заместник-кметът на града обяви, че летището е освободено и контролът над него е възстановен. Впоследствие стана ясно, че двама военни са загинали в хода на операцията.

Заради терористичната заплаха, по думите му, президентът на Казахстан официално поиска помощ от страните, които членуват в Организацията по договора за колективна безопасност /ОДКБ/- блок, който беше сформиран след разпада на СССР. В него влизат още Русия, Беларус, Армения, Киргизия, Таджикистан, Узбекистан.

Това потвърди във Фейсбук премиерът на Армения Никол Пашинян, който в момента оглавява организацията. Той уточни, че е провел телефонен разговор с Токаев.

"Отчитайки апела на президента на Казахстан за съдействие при преодоляването на усложнената ситуация там, аз, като председател на Съвета за колективна безопасност, започвам незабавни консултации с лидерите на страните от ОДКБ", написа в профила си арменският министър-председател.

Скоростно дойде и отговорът на поисканата помощ. "Съветът по колективна безопасност реши да изпрати колективни миротворчески сили за ограничен период в Република Казахстан, с цел стабилизация и нормализация на обстановката в страната", съобщи ТАСС около полунощ, наше време.

Междувременно президентът на Казахстан освободи от длъжност председателя на Комитета за национална сигурност Карим Масимов и назначи на негово място досегашния началник на Службата за държавна охрана Ермек Сагимбаев. 

По-рано тази вечер бе съобщено, че по време на сблъсъците са загинали 8 полицаи и военни от Националната гвардия, съобщава местният портал Tengrinews.kz, като се позовава на данни от вътрешното министерство на страната. Посочва се, че още 317 военни и представители на силите на реда са били ранени.

"На нападения бяха подложени редица обекти на държавни институции, както и линейки и противопожарни коли, съобщава пресслужбата на Министерството на вътрешните работи. Нападателите са хвърляли камъни, арматура и възпламенителни смеси.

Държавният глава въведе извънредно положение на територията на цялата страна, считано от 5 януари до 19 януари. Първоначално то бе обявено само в столицата Нур-Султан.

Президентът разпореди и незабавно държавата да поеме регулирането на цената на горивото, но въпреки това ситуацията не се успокои.

До момента над 500 цивилни, сред които 130 жени и възрастни хора, са били ранени при сблъсъците на протестиращите и силите на реда в Алмати, съобщи по-рано началникът на полицейското управление Канат Тимерденов. По думите му в резултат на бунтовете са изгорели 120 автомобила, сред които 33 линейки и пожарни. Нанесени са щети на 120 магазина и търговски обекти, 180 заведения и още 100 офиса, според полицията.

Тимерданов съобщи, че подразделения на Националната гвардия и армията са задействани в операцията за възстановяване на сигурността в Алмати, в помощ на полицията. 

Около 45 протестиращи нахлуха на 5 януари надвечер на територията на летището в Алмати и го превзеха. Служителите на летището са напуснали района веднага след окупацията му, съобщава местната медия Orda.kz. Твърди се, че и военните са напуснали територията на аеропорта. Пътниците са били евакуирани по време на нахлуването на бунтовниците. Международният терминал е опустошен.

Снимка: БТА

По време на метежа бе опожарена и сградата на кметството в града. 

Протестиращите в град Талдъкорган пък събориха в гнева си паметника на дългогодишния президент на страната Нурсултан Назърбаев.

В поредица от обръщения към нацията сегашният държавен глава Токаев заяви, че призивите на протестиращите да се атакуват граждански и военни институции са абсолютно незаконни. Той се закани, че държавата ще отвърне с твърди мерки. И обеща, че каквото и да стане, ще остане на поста си, за да опази целостта на страната.

Държавният глава на страната допусна, че може би зад протестите стоят заговорници, които са "финансово мотивирани".

Снимка: БТА

 

По-рано Токаев разговаря по телефона и с руския президент Владимир Путин. По думите на прессекретаря на Кремъл - Дмитрий Песков, Русия се надява Казахстан да се справи сам вътрешните си проблеми. Песков подчерта, че е важно никой да не се меси отвън, предаде Ройтерс, като се позова на РИА Новости. По думите му засега страната не е потърсила помощ от Москва.

В столицата и в бунтуващите се още 5 града са спрени интернет и телефонните връзки. Хората масово теглят пари от банкоматите, тъй като онлайн плащанията са невъзможни.

Междувременно ЕС изрази днес надежда, че обстановката в Казахстан ще се успокои по мирен път и в диалог. Подкрепяме намирането на мирно решение при спазване на основните граждански права, заяви говорител на Европейската служба за външна дейност.

Той призова всички към сдържаност, както и властите в страната да изпълняват международните си задължения, включително по отношение на правото на гражданите на мирен протест и на достъп до информация, в това число онлайн. По неговите думи властите имат правото в защита на националната сигурност да използват съразмерна сила.

Брюксел очаква да се избегнат проявите на насилие. Загриженост за ситуацията в страната изказаха и от Съвета за сигурност в ООН, а руските медии вече нарекоха събитията "Казахски майдан".

Протестите в Казахстан се възпламениха след повишаването на цената на пропан бутана от 1 януари, която скочи двойно за гражданите, а това е основното гориво за автомобилите в средноазитаската страна. Връщането им на старите нива не успокои ситуацията.