Евгений Дайнов пред Dir.bg: Сега Америка изглежда слаба, объркана и ненадежден съюзник
САЩ разбраха, че няма как да реконструират Афганистан като модерна демокрация. След такива катастрофи е възможно връщане не с 20, а със 120 години назад
През по-голямата част от своята история Афганистан не е разполагал изобщо с държава. САЩ разбраха, че няма как да изпълнят втората част от плана си за реконструкция на страната като модерна демокрация. Това заяви в интервю пред Dir.bg политологът Евгений Дайнов по повод напускането на американските войски на териториите на Афганистан. Той анализира още как ще рефлектира случващото се в страната в световен мащаб, ще бъде ли засегната България от бежанската вълна, в какъв мащаб и каква е перспективата пред Афганистан.
Избрано
- След завръщането на талибаните: Кои са най-суровите режими в света
- Лидерът на талибаните пристигна с американски самолет в Кабул: Кой е Абдул Гани Барадар?
- Байдън: Хаосът в Афганистан беше неизбежен. Противници на талибаните зоват за оръжие
- Как талибаните превзеха дворци, фитнеси и увеселителни паркове (снимки, видео)
- Продължава ли Афганистан да бъде неуредена държава, въпреки че САЩ опитваха да променят това в продължение на 20 години?
- Сред специалистите се оформя съгласие, че в по-голямата част от своята история Афганистан не е разполагал изобщо с държава, т.е. с централна власт, имаща безусловен достъп до цялата територия и събираща данъци от нея. От време на време нещо като държава се появява в големите градове, в края на 60-те и началото на 70-те години например, или в последните 20-ина, но после пак изчезва. Афганистан е по същество средновековна плетеница от родове, племена, етноси и военизирани отряди, намиращи се в постоянни преговори помежду си. Именно в тази плетеница потънаха опитите на американците да модернизират страната.
-Защо САЩ избраха да напуснат точно в този момент - преди 20-годишнината от атентатите в Ню Йорк и Вашингтон?
- САЩ разбраха, че няма как да изпълнят втората част от плана си за Афганистан, а именно: след като неутрализираха терористичната заплаха, да помагат на страната да се реконструира като модерна демокрация. Разбраха това, след като похарчиха няколко трилиона, а модерно общество се появи и остана на островчета в големите градове. Проблемът е, че провалът на втората част на плана поражда риска да бъде обърнато първоначалното постижение и Афганистан отново да стане център на терористи, заплашващи Запада и САЩ.
- Как ще рефлектира в световен мащаб идването на власт на талибаните?
- Щетата в глобален мащаб, както след Виетнамската война, е за САЩ (и Запада, като цяло). Америка изглежда слаба и объркана, но по-лошото е, че изглежда като ненадежден съюзник, способен във всеки момент да те изостави на произвола на съдбата. Това ще окуражи всички врагове на демокрацията, от терористични групи до държави като Русия и Китай. Както след края на Виетнамската война, следва да очакваме опити, из целия свят, за подкопаване на демократичния ред и саботаж на демократичните държави. След Виетнам, този период продължи десетина години и беше спрян от победата на демократична Британия над диктаторска Аржентина във Фолклендската война. Остава да видим този път колко време ще продължи контранастъплението на враговете на демокрацията.
- Възможно ли е Афганистан да се върне 20 години назад?
- След такива катастрофи е възможно връщане не 20, а 120 години назад и то - не само в Афганистан. Примери са Сирия, Сомалия, Йемен, Либия и т.н.
- Доколко е застрашена Европа и в частност България от сериозна бежанска вълна?
- Ако се съди по мигрантската вълна покрай сирийската война, сериозна бежанска вълна може да се очаква. Много, все пак, зависи от поведението на талибаните на място. Ако наистина, както обещават, започнат да демонстрират умерено и цивилизовано поведение, хората ще предпочетат да останат на място. Ако обаче се покажат като зверове, както в Сирия направи Асад, хората ще тръгнат да бягат. А може хората да тръгнат да бягат от глад, като се има предвид, че външният свят спря издръжката на Афганистан, чийто собствен вътрешен продукт е около пет пъти по-малък от този на България при пет пъти по-голямо население.
- Защо в тази страна никой не постига успех, макар и да има много външни намеси? Русия също се изтегли безславно навремето...
- Зависи от определението на "успех" - как те разбират успеха. Очевидно е, че онова малцинство, което иска да се добере до модерен начин на живот, наблюдава поредния си провал. Мнозинството обаче, което държи да живее, както са живели неговите деди, най-вероятно смята изгонването на всеки външен фактор - носител на модерността (дори руснаците бяха нещо такова, да не говорим за британците преди тях и американците след тях) за свой успех: така ще може да продължи да живее, както винаги е живяло.
Големият въпрос, обаче, е закодиран в демографската картина. През 2001 година страната има население (доколкото може да се съди) от около 12 милиона; днес клонят към 38 милиона. На бял свят са се появили нови 26 милиона човека, за които не е ясно какво искат: да живеят в онова, с което са свикнали по време на американците, или да се върнат в света на дедите си. В близките години тяхната реакция на случващото се ще определи, до каква степен талибаните ще могат да се окопаят във властта и какво поведение ще имат, ако успеят.