Обмисляме най-добрата реакция, свързана с отношението на руските власти към семейството на Алексей Налавни, заяви говорител на Европейската комисия. Това отношение показва природата на руския режим, който няма никакво уважение дори към починали хора и техните семейства, добави той на пресконференция в отговор на въпроси, предаде БТА.

Попитан защо ЕС поддържа все още високо числено присъствие на руските дипломати, след като в двустранните отношения настъпиха чувствителни промени след руското нахлуване в Украйна преди две години, говорителят поясни, че това е с цел да се запазят каналите за комуникация. Така поне можем да отправяме нашите послания към Кремъл, че наблюдаваме все по-голямата липса на човещина в руския режим, който не само нападна Украйна, а преследва собствените си граждани, убива ги с химическо оръжие, тормози ги и ги преследва, каза той.

По неговите думи тези действия са нарушения на международното право. Кремъл трябва да знае, че сме наясно и се противопоставяме, добави говорителят. Даваме им възможност да променят това. Без диалог не можем да отправяме нашите послания, обобщи той.

ЕС желае да запази каналите на комуникация с Русия, посолствата са важна част от възможностите за комуникация. Много държави от ЕС повикаха руските посланици след смъртта на Навлани, допълни говорителят.

В отговор на въпрос, свързан със съобщения за възможен референдум в Приднестровието за присъединяване към Руската федерация, той заяви, че ЕС подкрепя териториалната цялост и суверенитета на Молдова. Всяка промяна (на границите) би била в нарушение на международното право, посочи говорителят.

По-рано анализатори от базирания във Вашингтон Институт за изследване на войната (ISW) съобщиха, че в Приднестровския регион на Молдова, който е под контрола на проруски сепаратисти, представители на властите могат да организират референдум за присъединяването на т. нар. Приднестровската молдовска република (ПМР) към Русия на 28 февруари.

Експертите предупреждават, че това вероятно ще бъде обявено на наскоро обявения "Конгрес на депутатите на Приднестровието" за тази дата в контролирания от Кремъл регион, където сега живеят около 470 хиляди души.

Отбелязва се, че руският президент Владимир Путин може да обяви анексирането на Приднестровието по време на планираното си обръщение към руското Федерално събрание на 29 февруари, въпреки че това изглежда малко вероятно, добавят анализатори.

"Най-вероятно Путин ще приветства всякакви действия на Конгреса на депутатите от Приднестровието и ще изрази своите коментари относно ситуацията", се казва в доклада.

ISW предлага подходяща оценка на ситуацията като предупреждение за "сериозно събитие с несигурна вероятност".

"Представители на молдовското правителство казват, че към 22 февруари ситуацията в Молдова едва ли ще се влоши", добавиха експертите.

Изданието също така отбелязва, че Кремъл смята за неприемлив кандидатския статут на Молдова в ЕС, както смята за неприемливо Споразумението за асоцииране между Украйна и ЕС през 2014 г.

"Кремъл се стреми да използва Приднестровието като контролирано от Русия прокси, което може да използва, наред с други неща, за да попречи на процеса на присъединяване на Молдова към ЕС. Кремъл исторически доминира геополитическата ориентация на Молдова поради проруски политически прокси в правителството на Молдова", пишат анализаторите.

Освен това Кремъл може също да се стреми да използва Приднестровието като "място, от което може да провежда операции за хибридна война срещу Молдова, Украйна и НАТО".

"В крайна сметка може да се опита да дестабилизира Молдова с помощта на Приднестровието, за да създаде криза на югоизточния фланг на НАТО. Тези цели са взаимно съвместими", се отбелязва в доклада.

"Причината за подобно нещо би била предполагаемата необходимост да се защитят руски граждани и "сънародници" в Приднестровието от заплахи от страна на Молдова или НАТО, или и двете", се казва в публикацията.