ЕС, САЩ, президентът и опозицията се изправиха срещу обявения победител на вота в Грузия
Всеобщ призив за разсследване на съобщенията за нарушения в изборния процес в "замразената" от Европейския съюз по пътя й за членство държава
Европейският съюз и САЩ призоваха Грузия бързо и прозрачно да разследва предполагаемите нередности по време на изборите в събота, за да възстанови доверието в изборния процес, предадоха световните агенции и БТА.
Грузинската избирателна комисия обяви управляващата партия "Грузинска мечта" за победител на проведените на 26 октомври избори на фона на многобройни доказателства за нарушения, посочва ДПА. Победената опозиция определи вота като "конституционен преврат" планира да протестира, а президентът на страната отхвърли резултата.
"ЕС припомня, че всяко законодателство, което подкопава основните права и свободи на грузинските граждани и противоречи на ценностите и принципите, на които се основава ЕС, трябва да бъде отменено", заяви Европейската комисия в съвместно изявление с ръководителя на външната политика на ЕС Жозеп Борел.
"След парламентарните избори в Грузия възнамерявам да включа Грузия в дневния ред на неофициалното заседание на Европейския съвет в Будапеща", написа председателят на Европейския съвет Шарл Мишел в публикация в "Екс".
"Призоваваме Централната избирателна комисия и другите компетентни органи да изпълнят задължението си бързо, прозрачно и независимо да разследват и да се произнесат по изборните нарушения и твърденията за тях", добави той.
"Тези предполагаеми нередности трябва да бъдат сериозно изяснени и разгледани", заяви още Мишел.
"Повтаряме призива на ЕС към грузинското ръководство да демонстрира твърдия си ангажимент към пътя на страната към ЕС, също така в съответствие със заключенията на Европейския съвет от юни и октомври", написа Мишел.
Грузия е кандидатка за присъединяване към ЕС, но Брюксел замрази кандидатурата ѝ, тъй като "Грузинска мечта" тази година прокара няколко репресивни закона.
В същото време държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън заяви, че Съединените щати се присъединяват към призивите на наблюдателите за пълна проверка на съобщенията за нарушения на изборите в Грузия, където президентът призова за протести, след като отказа да признае резултатите.
"Занапред ние насърчаваме политическите лидери на Грузия да спазват върховенството на закона, да отменят законодателството, което подкопава основните свободи, и заедно да вземат мерки относно недостатъците в изборния процес", се казва в изявление на Блинкън.
Грузинската президентка Саломе Зурабишвили не призна резултатите от парламентарните избори. Бивша съюзничка на "Грузинска мечта", тя се превърна в неин яростен критик.
Зурабишвили нарече вота "руска специална операция", но не уточни дали смята, че Русия е имала пряка роля в изборите. "Това беше тотална измама, тотално отнемане на гласовете ви", заяви държавният глава пред репортери, заобиколена от лидери на грузински опозиционни партии.
Това бяха първите избори в страната, на които бяха използвани електронни урни. Според преброяването на гласовете от 99,64% от избирателните секции, "Грузинска мечта" печели 54,08% от гласовете и има право еднолично да състави правителство. Четири опозиционни партии преминаха петпроцентната бариера.