Това категорично мнение изказа пред bTV Румен Петков, министър на вътрешните работи в периода 2005-2008 година.

По думите му тезата, изразена по-рано от вътрешния министър Цветан Цветанов, че правителството на Тройната коалиция е прикривало сочения за крупен наркотрафикант Евелин Банев-Брендо, е цинична лъжа.

Според Петков точно по времето на кабинета "Станишев" България е станала пълноправен член на Интерпол и е действала активно по случая "Брендо". "От поведението на Цветанов лъха гузност. Той знае, че до 2005 г. по дейността на Брендо не е работено, а тогава секретар на МВР беше Бойко Борисов. Освен това точно по мое време - през 2006-2007 година, е арестуван Брендо, намирал се е под домашен арест няколко месеца и едва през 2008 г. е бил пуснат зад граница. Какво е свършило ведомството на Цветанов за 3-те години след нас, защо не е арестуван Брендо през това време", попита предшественикът на Цветан Цветанов, намеквайки, че с действията си МВР е имало за цел не да хване наркобоса, а да го предупреди за планирани акции срещу него.

"Имам информация, че е правен е опит да се задържи лицето на летище София, но нещата са били неуспешни и така той е предупреден да прикрие дейността си, а по мое време беше арестуван и му бе повдигнато обвинение. Това ясно говори, че тогава той не е бил толериран, както казва Цветанов", подчерта Румен Петков.

Евелин Банев-Брендо е в ареста като срещу него се водят едновременно две дела - за пране на пари и за екстрадирането му в Италия заради трафик на наркотици. Според съда има данни, че Брендо е обмислял да премине границата незаконно и да се укрие. Той не задържан през април на Аерогара София с укрити у него 6000 евро в брой и боливийска валута.

До седмица се очаква съдът да реши дали наркотрафикантът ще бъде предаден на властите в Италия.

Румен Петков посочи бягството на дупнишките бизнесмени, известни като братя Галеви, като "позор за МВР" и "подигравка с цяла България".

"Това е дело с голям обществен интерес, не може подсъдимите с осъдителни присъди да бъдат оставени без контрол", възмути се бившият вътрешен министър и твърдо отрече някога да е "пил кафе с двамата престъпници - клевета, която има за цел МВР да прикрие собствените си неудачи".

Пламен Галев и Ангел Христов бяха обявени за международно издирване, след като изчезнаха, непосредствено след обявяването на осъдителните им присъди за ръководене на организирана престъпна група.

Румен Петков ясно посочи и третия голям провал на МВР - акцията срещу бизнесмена Гриша Ганчев. Според депутата от БСП обвиненията срещу Ганчев са безпочвени.

"Има такава агресия и същевременно липса на доказателства срещу него. Не мисля, че нормален човек ще прати детето си в чужбина и ще го върне тук, за да го накара да краде ДДС. Освен това полицията не действа последователно - един път обвиняват сина му, че е лидер на престъпна група, а после казват, че самият Ганчев е лидер. Тези обвинения ще се провалят с гръм и трясък, сигурен съм", прогнозира Петков.

Наскоро Гриша Ганчев беше обвинен, че ръководи престъпна група за данъчни измами, в която участва и синът му Данаил. Ловешкият бизнесмен бе обвинен и за закана за убийство чрез трето лице по телефона срещу шефа на НАП Красимир Стефанов. Ганчев бе задържан за 24 часа, но плати рекордна парична гаранция от половин милион лева и излезе от ареста. Преди дни той обяви, че ще разпродаде целия си бизнес и ще се оттегли от досегашната си дейност.