Пламен Георгиев нарече реваншизъм отзоваването му от Валенсия
Отстраняването бе коментирано още от МС, МВнР и депутати
"Отзоваването ми е реваншизъм, свързан с интересите, които съм засегна с предишната ми работа - и като прокурор, и като ръководител на КПКОНПИ". Това каза пред bTV Пламен Георгиев, който беше отзован като консул на България във Валенсия.
Той беше назначен на тази позиция след скандала с незаконните пристройки на жилището му.
Георгиев обясни, че все още не е уведомен официално за това решение и е научил новината от медиите. За него този "реваншизъм" е бил очакван.
"Очевидно, че част от тези хора, на които сме засегнали интересите, в момента управляват държавата", заяви Пламен Георгиев, припомняйки, че като шеф на антикорупционната комисия е запорирал имоти за над 2 млрд. лв.
"Това са хора, на които са запорирани имущества за милиони", допълни той.
Относно думите на Кирил Петков, че е "политическо назначение" Пламен Георгиев заяви, че той не изключение и много посланици и консули също са такива назначения.
В момента бившият консул няма как да се прибере в България, защото синът му е на училище и му предстоят изпити.
"Освен работата съм и баща и имам задължения. Не мога да оставя детето си, без да си завърши образованието", обясни Георгиев.
Съдбата на терасата
"Това беше един измислен конфликт - едно голямо нищо. Този апартамент в момента е необитаем. Съседът отдолу буквално не може да живее, защото след като се бутна навесът стана една огромна влага", разказа Пламен Георгиев.
"Аз купих просто един апартамент. Терасата е правена 10 години по-рано и очевидно е имало защо да бъде направена, защото сега човекът отдолу е наводнен", поясни Георгиев.
Темата коментира и началникът на политическия кабинет на Кирил Петков, Лена Бориславова. Тя заяви: "Това бе политическо назначение от 2019 г., съпроводено с широко обществено недоволство, както в България, така и сред българската диаспора в Кралство Испания".
По думите й възможно е и извършването на цялостна оценка и промяна в назначенията в дипломатическите ни представителства, но на този етап такава не е обсъждана.
"Информацията, с която разполагаме от Министерството на външните работи, е, че в момента политическата квота, която би трябвало да се излъчва по закон, е превишена от предишните редовни правителства. Това е едно от основанията за ограничаване на политическите назначения, те да бъдат в рамките на закона", посочи още Лена Бориславова.
От Министерство на външните работи уточниха:
Настоящото решение за освобождаването му от длъжността генерален консул във Валенсия, Кралство Испания, е свързано с оптимизиране на броя на лицата, назначени за ръководители на задгранични представителства извън състава на дипломатическата служба, който не следва да надхвърля 20 процента от общия брой на ръководителите на задгранични представителства във всеки даден момент".
Тошко Йорданов от ИТН също коментира:
"Въобще не му е мястото там. Даже трябваше по-рано да се случи, ама то си има технологично време", каза Тошко Йорданов. "Естествено, че трябва да бъде отзован. Не отговаря на заеманата позиция, без да броим цялата му предишна история", коментира той. Не само морал, вижте му испанския, допълни още Йорданов.
Христо Гаджев от ГЕРБ посочи, че е право на управляващите да взимат тези решения. От ГЕРБ-СДС обаче отправиха критика към управляващото мнозинство заради това, че не е заявило приоритетите си в началото на новата сесия на парламента.