ГЕРБ обяви водачите си на листи на вота на 27 октомври, след като Изпълнителната комисия утвърди състава им. 

Лидерът на партията Бойко Борисов ще води две листи - традиционно застава начело в столичния 25 МИР и в 16 МИР - Пловдив-град.

В 24 МИР - София листата води бившият столичен кмет Йорданка Фандъкова. В третия софийски район - 23 МИР, водач е председателят на 50-ото Народно събрание Рая Назарян.

В Бургас, Смолян и Стара Загора ГЕРБ залага на кметове от партията - Димитър Николов, Николай Мелемов и Живко Тодоров, които поставя за водачи на депутатските си листи.

В понеделник от ГЕРБ ще регистрират трите си софийски листи, съобщи пресцентърът на партията. 

Още преди дни Бойко Борисов заяви, че този път ще разчита и на най-добрите кметове на ГЕРБ за водачи, а след това евентуално и за министри.

И на този вот Делян Добрев повежда две листи на коалицията - в 29 МИР Хасково и 18 МИР Разград. В Благоевград водач е Росен Желязков, а във Варна Даниел Митов. Повечето депутати на ГЕРБ запазват водаческите си позиции в районите и от миналия вот - Костадин ангелов е водач отново във Велико Търново, а Росица Кирова, зам.-шеф на НС, повежда във Видин.

Зам.-председателят на партията Томислав Дончев е първи в Габрово, а Красен Кръстев е водач във Враца. Листата в Добрич отново е поверена на бившата социална министърка Деница Сачева. Председателят на 44-тото Народно събрание Цвета Караянчева ще бъде водач на листите в Кърджали и в Пловдив-област.

В МИР 10 Кюстендил начело е Христо Терзийски, бившият регионален министър Николай Нанков води в Ловеч, а лидерът на СДС Румен Христов пак е начело на МИР 12 в Монтана.  

Друг бивш министър на ГЕРБ - Красен Кралев е водач в Пазарджик, Перник е поверен на Георг Георгиев. В Плевен начело е Пламен Тачев.

В МИР 19 Русе водач е Николай Братованов, а в Силистра Милен Делийски. Десислава Танева повежда в Сливен, а София област е за Младен Маринов. Теменужка Петкова е водач в Търговище, в Шумен води Любомир Христов, а в Ямбол - Димитър Иванов.

Напрегнато е реденето при "Промяната" и "Демократична България", след като още преди седмици партньорите, поискаха нов подход от ПП, който отчита тежестта на всяка формация в дадения район, пише "24 часа".

В партията обсъждат да пратят в лидерската битка най-знаковата си политическа фигура - бившия премиер акад. Николай Денков. Преди 3 месеца той бе първи в Бургас и Шумен.

Конституционалистът доц. Наталия Киселова влиза в листите на БСП

Това съобщи по Дарик радио председателят на ПГ на "БСП за България" Борислав Гуцанов. 

Именитата юристка и специалист по конституционно право е била номинирана от структурата на младежката организация на столетницата в София, като ще бъде от гражданска квота. Тя ще бъде на трето място в листата в 23 МИР като кандидат от гражданската квота.

"Аз съм много щастлив, че тя е дала своето съгласие", коментира Гуцанов и добави, че според него е "съвсем разумно и съвсем нормално в парламента да има истински конституционалисти".

В сблъсъка на лидерите в 25-и МИР се готви да се включи и временният председател на БСП Атанас Зафиров. През юни той беше водач във Велико Търново, преди това е бил в Сливен и Враца. Досега в този софийски район винаги е повеждала Корнелия Нинова от лидерската позиция.

Лидерът на младежите Габриел Величков пък излиза напред в столичния 23-и МИР. В 24-и късно снощи бе предложен Атанас Атанасов, също от младежите. Трите софийски района излъчват близо 1/5 от всички депутати. Имената на водачите на листи на БСП бяха одобрени на тежък пленум в петък.

На челни позиции се завръщат Кирил Добрев (в Благоевград), Манол Генов (Пловдин-област), Стефан Бурджев (Пазарджик), Мариана Бояджиева (Велико Търново), Иван Ибришимов (Кюстендил). Всички те бяха отстранени или оттеглили се сами заради сблъсъци с Нинова. Местата си запазват Борислав Гуцанов (Варна), Петър Кънев (Бургас), Иван Иванов (Русе), Деян Дечев (Сливен), Мая Димитрова (Добрич), Красимир Йорданов (Ямбол), Петя Цанкова (Пазарджик).

Единственият в БСП, който ще е начело на две листи, е Драгомир Стойнев - в Стара Загора и в Разград.

За разлика от БСП, в ПП-ДБ още не са влизали в конкретика за водачите, тъй като Кирил Петков не се е върнал от САЩ.

Но коалицията щяла да заложи на схемата от последния вот през юни. "Решетката", както я наричат те, ще е същата, отсекли от "Промяната". Което не било прието добре от "Да, България", защото тогава знакови техни имена, като Ивайло Мирчев и Антоанета Цонева изпаднаха. Те бяха водачи съответно в Добрич и Разград, но там ПП-ДБ не взе мандати и това влоши отношенията между партньорите.

Електоралният спад и малкото мандати за "Да, България" станаха причина Христо Иванов да даде оставка и като лидер, и като депутат. Сега Иванов е отказал да е в листите.

Не е ясно кой ще заеме неговото първо място в 24-и МИР в София. Други представители на партията му все пак опитвали да се борят за по-предни позиции, разчитайки на подкрепа от ДСБ. За такава вътрешна битка между градските десни и "Промяната" обаче ген. Атанас Атанасов не бил ентусиазиран - "решетката" го устройва, защото ДСБ успя да задържи бройката на хората си в последните няколко парламента.

Освен това като най-старата партия в коалицията тя има дългогодишни структури. Хората ѝ по места успяват да пренебрегнат лични дрязги и успешно работят, за да вкарат своя кандидат.

Оказва, че има и проблем със попълването на гражданската квота в листите. Хората масово отказвали да жертват кариера за депутатско място, което може да се окаже за кратко, а и да им остане етикетът на свързани с политическата сила. Този тренд се наблюдава при всички партии, признават от централите пред "24 часа".

"За кандидат-депутати ПП търсим млади хора, които са разпознаваеми", заяви в сряда Лена Бориславова. Искали да включат и представители на турския и арменския етнос, за да покажат, че "политиката не е жълтопаветно занятие". Кирил Петков и Асен Василев отново ще водят в по 2 района. Позициите на Петков в Перник и 23-и МИР в София били сигурни. Василев нямал драма в Хасково, но в Пловдив има напрежение - Манол Пейков държи да поеме юздите. За понеделник е насрочено окончателното оформяне на листите за ПП-ДБ.

Напреднали са процесите и в коалицията на Делян Пеевски. Той е решил да делегира водаческото място в Кърджали на човек, от когото очаква отличен резултат - кмета Ерол Мюмюн.

Той бе от първите, взели страната на Пеевски в сблъсъка с Доган и Джевдет Чакъров. 

Очаква се в листите да е бившият вътрешен министър Калин Стоянов. "Ако бъде уволнен по най-несправедливия начин заради лъжи и измислици на бандата на кешовете, лично аз ще го поканя да бъде водач", заяви точно преди месец Пеевски. Тогава се провали кабинетът на Горица Кожарева, защото го посочи за МВР. "Съвестен полицай и човек, които си върши добре работата", описа го Пеевски, а самият Стоянов при сбогуването си с полицаите даде ясен знак, че е готов да влезе в политиката. Вече се чува, че ще е водач на "ДПС - Ново начало" в Бургас и София област.

Друга възможна изненада е главният секретар на Главното мюфтийство у нас Джелал Фаик.

Сигурни водачи за "Ново начало" отново са Йордан Цонев (Велико Търново), Хамид Хамид (Хасково), Халил Летифов, Байрам Байрам, Цветан Енчев, Искра Михайлова, Ертен Анисова.

В лагера на другото ДПС демонстративно - с личното участие на Доган, редиха листи в четвъртък и петък в партийната централа. Но не съобщиха имената. Само разградската структура обяви, че очакват Доган или Чакъров да е водач в района им. В Алианс за права и свободи челни позиции ще имат независимите депутати, които групата на ДПС на Пеевски изключи, като се очаква да запазят районите си. В алианса обаче трябва да се съобразят със ЗНС и СБОР, чиято регистрация ползват.

Земеделският лидер Румен Йончев със сигурност ще е водач в някой район.

Верни на Доган в Сливенско номинираха и Румен Гайтански - Вълка, но бизнесменът, който е в ареста, отказа.

Във "Възраждане" всичко е ясно - лидерът Костадин Костадинов поема родната Варна и столичния 25-и МИР, в по два района повеждат и заместниците му Цончо Ганев и Петър Петров. От останалите нов е само Касим Садък в Разград.

И в ИТН разпределението е почти като това от юни, затруднявали се само да изберат лице за Бургас, след като Ивайло Вълчев вече заседава в Страсбург. Сравнително популярен там е бившият им депутат Венцислав Петков, но той вече води листа за партия МЕЧ на Радостин Василев.