ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС отхвърлиха отново провеждането на референдум за отлагане на еврото
За допитването до народа гласуваха инициаторите от "Възраждане", ИТН, БСП и независими депутати
Парламентът отхвърли провеждане на референдум за отлагане на въвеждането на еврото. Предложението беше вкарано отново от инициаторите на "Възраждане", които се възползваха от правото си за вкарване на точка в дневния ред в първата пленарна сряда от месеца.
"Съгласни ли сте българският лев да бъде единствената официална валута в България до 2043 година?" беше въпросът на референдума, чието провеждане беше отхвърлено от Народното събрание и отклонено с решение на Конституционния съд.
Повторното предложение беше отхвърлено със 107 гласа на депутатите от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС. Двама от партията на Бойко Борисов се въздържаха.
"За" допитване до народа гласуваха 63 народни представители от "Възраждане", "Има такъв народ", само четирима от БСП, които бяха всички налични в залата, и 12 независими народни представители. Двама нечленуващи в ПГ бяха "против".
Най-активни в дебатите бяха от "Възраждане" и ПП-ДБ.
Първите обявиха, че ЕС запада икономически и въвеждането на еврото ни завлича в "клуба на кредитните милионери", а БРИКС го изпреварва по растеж. Вторите обявиха - най-накрая свалихте маските и си признахте, че искате напускане на ЕС и НАТО.
"ЕС е миналото, БРИКС е бъдещето, и България трябва да избира между миналото и бъдещето", заяви Костадинов.
"Хубаво е, че си го казахте най-накрая, че искате напускане на ЕС и присъединяване към БРИКС", отвърна Мартин Димитров от ПП-ДБ. Той припомни, че управителят на БНБ Димитър Радев ясно е обяснил, че формулировката на въпроса, че левът е единствена официална валута, би била проблемна за функционирането на валутния борд. "Вие се направихте на луди и не чухте. На "Възраждане" проблем им е не еврото и евроизацията, а изваждането от ЕС и НАТО", заключи депутатът от ДБ.
Той посочи, че след влизането в еврозаната Хърватия била с най-голям ръст на заплатите. "Това е истината", каза Мартин Димитров. Лихвените проценти и транзакционните разходи ще намалеят, защити той влизането в еврозоната.
"Аз съм много доволен, че маските паднаха", добави той.
"ЕС не се развива, в тази му форма и вид е вреден за България", репликира Костадинов.
Лидерът на ПГ на ИТН обяви, че партията му би агитирала в полза на еврото и еврозоната, но е категорично за правото на българските граждани да се произнесат. Йорданов посочи, че НС, което гласува законите, дава само пример как не ги спазва, като визира закона за допитването до народа.
"Тоя референдум, ако се случи, ние ще агитираме гражданите да гласуват "против", но трябва да решат те", заяви Тошко Йорданов. "Какъв пример дава НС, като не спазва законите си, защото е длъжно да насрочи допитването. Тук не сте аристократи, за да гледате на хората като на селяни, които нямат права и мисъл. Да не говорим, че по-голяма част от тук сте по-големи тъпаци от хората вън", обобщи депутатът от ИТН.
На 7 юли 2023 г. НС не прие предложението на "Възраждане" за референдум за отлагане на еврото, като проверката показа, че от 603 000 подписа валидните са 480 000. На 8 февруари 2024 г. КС отклони искането на 49 народни представители за произнасяне на конституционосъобразност на въпроса и прекрати производството, като отхвърли иска. На практика КС не се произнесе по искането на депутатите по съответствието на въпроса и го отклони като недопустим, обяви вносителката на точката в дневния ред Цвета Рангелова.