До края на наказателната процедурата, открита от ЕК, ще минат месеци, каза пред журналисти министърът на икономиката и енергетиката.
Ако има нарушения, ще бъдат отстранени, категоричен е той.

Трябва да проявим характер и да доведем докрай решението за изграждане на „Южен поток”, категоричен е зам.-председателят на Националния съвет на БСП Димитър Дъбов. Санкциите не могат да се случат веднага, изпълнили сме всичко според европейските изисквания, уверен е той.

Европейската комисия обяви вчера, че открива наказателна процедура срещу България и открои два съществени проблема в проекта "Южен поток".

Първият проблем е, че на компанията „Южен поток - България” е възложено да проектира, финансира, строи и управлява газопровода без съответните прозрачни конкурентни процедури.
Вторият проблем е с договорите за подизпълнители, при които може да бъде дадено преимущество на определени руски и български фирми.

Българо-руският консорциум "Стройтрансгаз Консорциум ДЗЗД" бе избран да изгради частта от "Южен поток" на територията на България. 

След получаване на писмото Стойнев веднага поискал информация от Български енергиен холдинг и от проектната компания защо е направен търг за избор на строител, а не процедура за обществена поръчка.

Информираха ме, че процедурата е още от предишното правителство.

"От 2010 г. има официално писмо от Агенцията за обществени поръчки, която казва, че проектната компания не може да бъде възложител по ЗОП, докато не получи лиценз", каза Стойнев.

Проектната компания за "Южен поток" не е публична, тя е 50 на 50 собственост между България и Русия, обясни Стойнев.

На 13 юни в България пристигат експерти на ЕК за морската част на газопровода и заедно с депутатите и с ЕК искаме да изчистим проблема, каза Стойнев.

Текстовете, внесени от депутати от левицата и одобрени на първо четене, създават нова категория - "морски газопровод", който е изключен от правилата за достъп на трети страни (т.е. на доставчици на газ, несвързани със собствениците на тръбата).
Целта е морската част на "Южен поток", която навлиза на 24 км в българска територия (териториални води и суша), да има правен статут все едно, че не стъпва на европейска територия.

Проектът "Южен поток" не е български, той е европейски, подчерта Драгомир Стойнев.

 Не виждам нужда да се правят драми от наказателната процедура в енергетиката приблизително всяка държава има такава процедура. Ние имаме право на обяснение и на диалог с ЕК, който смятам да водя, каза Стойнев, цитиран от БТА.

Той обаче смята, че България става заложник на конфликта между Украйна и Русия.
Не може едни държави да се възползват директно от руския природен газ, а други да стават заложници на този конфликт, заяви министърът.

Ако след 9 юни не се постигне споразумение между Украйна и Русия и се пристъпи към евентуално спиране на природния газ, може би ще трябва да попитаме ЕК – ние какво да правим", каза Стойнев.

От тази дата "Газпром" въвежда режим на предплата на доставките за Украйна, ако не бъде погасен дългът от 1.45 млрд. долара.


АНКЕТА: Основателни ли са мотивите за наказателна процедура срещу България за "Южен поток"?

АНКЕТА: Кои министри ще смени Орешарски?