Въпреки "цялата разкаляност на терена" в България, политиците направиха важна стъпка с подкрепата на предложенията за промени в Конституцията по отношение на съдебната реформа.

Това заяви в ефира на Нова телевизия правосъдният министър Христо Иванов.
"Много от системите у нас имат тежки заболявания. Да се надяваме, че това са болести на растежа", коментира още министърът.

Той бе категоричен, че има още много действия, които трябва да бъдат предприети, за да се реформира наистина съдебната система. Но не било възможно за едно лято да се разрешат проблеми, "натрупвани с десетилетия".

Според Иванов явно доста политици осъзнават необходимостта от разрушаване на статуквото, за което говорел и фактът, че ДПС подкрепиха идеите за Петата поправка на Конституцията.

"Това беше проява на национална отговорност и от страна на Лютви Местан", заяви още правосъдният министър.

Той не изключи възможността реформата да бъде бламирана при нейното обсъждане и гласуване през септември.

180 подписа стоят под най-важната част от реформата

В отговор на въпрос дали не е по-достойно да отстъпи поста си, след като реформата няма да се осъществи по начина, по който той си е представил първоначално, Христо Иванов отговори, че 180 подписа стоят под най-важната част от неговата реформа.

Той добави, че е много е рано да говорим дали реформата във вида, който си я представил, няма да се случи. По думите му, реформирането на Прокуратурата е важна част от съдебната реформа.

"Никой никога не е трябвало да си мисли, че ние за едно лято ще изчерпим всички реформи, които трябва да се случат в съдебната власт. Това е 1/3 от държавната власт", обясни министърът.

Той добави, че трябва да се фокусираме върху това, което имаме, а именно - ключова стъпка за реформа във ВСС, оттам и на цялостното управление на системата.

"Разделението между двете колегии позволява започването на някаква форма на демократична контрол в работата на Прокуратурата", заяви Христо Иванов.

Анкета: Одобрявате ли постигнатия консенсус по съдебната реформа?