57 случая на Делта вариант на SARS-CoV-2, известен като Индийски вариант, са установени от Националния център по заразни и паразитни болести чрез целогеномно секвениране. Това съобщават от пресцентъра на Министерството на здравеопазването.

Анализирани са общо 90 клинични проби. От тях 33 или 36.7 процента са Алфа и 57 или 63.3 процента са Делта. Клиничните проби са взети от пациенти с COVID-19 в периода 29 юни до 16 юли и са изпратени от 18 области в страната.

По-рано днес стана ясно, че индийският вариант на новия коронавирус може да остане в дихателните пътища на ваксинираните хора, ако се заразят с него. Това обяви в интервю за в. "Ню Йорк таймс" директорката на американските Центрове за контрол и профилактика на заболяванията Рошел Валенски. Тя се позовава на данни от научно изследване, което все още не е публикувано. Ведомството й обаче разполага с него.

Валенски обяснява, че заради заключенията от това проучване е препоръчано и ваксинираните американци да носят предпазни маски в закрити пространства.

Ръководителката на американските Центрове за контрол и профилактика на заболяванията мотивира решението с обяснението, че и "ваксинираните хора, които са се заразили с варианта Делта, пренасят огромни количества от вируса в носната кухина и гърлото си".

Заключенията от непубликуваното изследване противоречат на досегашните наблюдения на учените, според които ваксинирани хора, заразени с предишните варианти на новия коронавирус, практически не могат да бъдат преносители. Според най-новите данни обаче инфектираните с индийския вариант, въпреки че са ваксинирани, могат да бъдат също толкова заразни, колкото и тези, които са неваксинирани, дори и да нямат изявени симптоми.

Рошел Валенски не уточнява кой е провел новото проучване. Очаква се данните от него да бъдат публикувани съвсем скоро. Ръководителката на американските Центрове за контрол и профилактика на заболяванията все пак подчертава, че напълно ваксинираните много рядко се заразяват с индийския вариант на новия коронавирус.