Полша обвини Москва в геноцид
Полският Сейм (долната камара на парламента) единодушно подкрепи вчера декларация, критикуваща действията на Москва преди и след избухването на Втората световна война през 1939 г., и призова руснаците да сътрудничат за установяване на истината.
“На 17 септември 1939 г. съветските войски без обявяване на война извършиха агресия срещу Полша, нарушавайки нейния суверенитет и потъпквайки международното право. Полша стана жертва на два тоталитарни режима - на нацизма и комунизма“, се казва в резолюцията.
Документът изтъква, че полско-руското помирение изисква уважение на историческата истина. За целта Русия е призована да осъди престъпленията по време на сталинизма.
С приемането на резолюция, осъждаща нахлуванено на СССР в Източна Полша преди 70 години, полските законодатели нанесоха удар на усилията за подобряване на двустранните отношения, заяви в отговор руското външно министерство, цитирано от Ройтерс и БТА.
"Приемането на резолюцията от Сейма сериозно вреди на усилията за развиване на нормални добросъседски отношения между нашите две страни", посочва в изявление руското министерство. То обвинява полския парламент, че се опитва да политизира деликатния въпрос, засягащ чувствата не само на поляци и руснаци, но и на украинци и белоруси.
През август 1939 г. съветският диктатор Йосиф Сталин сключва с Адолф Хитлер пакт за ненападение, разчиствайки пътя за нахлуването на 1 септември на нацистка Германия в Полша, а на 17 септември самият Сталин изпраща съветски войски в Източна Полша. По този начин бе извършена четвърта подялба на Полша. Тя стана жертва на два тоталитарни режима: нацисткия и комунистическия, се казва в текста на полската резолюция. Тя цитира масовите екзекуции и депортации, извършени от съветските войски на полска територия, както и убийството на 20 000 поляци в гората край Катин през 1940 г.
Руснаците изпитват дълбока гордост от победата на родината си над Хитлер през 1945 г. след титанична борба, в която загинаха 27 милиона съветски граждани. Полша, на свой ред, изгуби във войната шест милиона души - една пета от населението си, припомня Ройтерс.