Полша обвини Москва в геноцид
Полският Сейм (долната камара на парламента) единодушно подкрепи вчера декларация, критикуваща действията на Москва преди и след избухването на Втората световна война през 1939 г., и призова руснаците да сътрудничат за установяване на истината.
Обратно в новинатаКоментари - Полша обвини Москва в геноцид | Днес.dir.bg
Коментари
Абе, да се не начуди човек! Остта ли /Рим-Берлин и Токио+София и др. незначителни/ нападна Полша, Франция, Англия, СССР и САЩ или обратно? Е, който нападна, си го отнесе. А Полша е тежък случай - била е профашистка, антисемитска, антифашистка, комунистическа, антикомунистическа и има безброй претенции към всички. Чудо на чудесата!
Европа е категоризирана на 3 степени: Европа /тук по подразбиране се включват само западните страни/,Централна Европа и Източна Европа. На тебе оставям да познаеш от три пъти,без да налучкваш,от кои страни произлиза тази категоризация и какви европейци са поляците. По втория въпрос като жокер мога да ти посоча коментара на Калиопа.
Пак ти е мътна главата, нямаш информация. Абе защо противопоставяш социалната държава на частната собственост ? Западно европейската социална държава работи идеално и се съвместява напълно с частната собственост! Прочети повече книжки какво значи западноевропейска социална държава и при какви условия е възникнала и сега съществува, поживей там на место да ти стане ясно. дедо ти Йоцо
Полща беше първата страна,която призна режима на Хитлер. В негово лице тя виждаше единомишленик и потенциален съюзник в реализацията на плановете си по отношение на Русия. И на практика,поляците действително са били готови да вземат участие в разделянето на СССР. Израз на тези им въжделения бе и подписаният през 1934 г. договор за дружба и ненападение с Хитлер,със съответните секретни клаузи.На официално равнище започва и да се говори открито за необходимостта от възстановяването на Полша в границите й от ...1772 година. Сътрудничеството й с Хитлер намери израз в двустранното разделяне помежду им на Чехия. За този акт на агресия от полска страна,разбира се,няма извинения. Качински предпочита да не се задълбочава на тази тема. Цитат:...Разчленяв на Русия стои в основата на полската политика на Изток:Полша не трябва да остава пасивна в този забележителен исторически момент.Задачата се състои в това да се подготвим още от сега.Главната цел е отслабването и разгрома на Русия... Това е цитат от доклада на 2-ри /разузнавателен/ отдел на Главния щаб на Войска Полска... Коментарът е излишен.Още информация за размисъл - на 17 септември 1939 г. /датата на влизането на съветски войски в бившите свои територии - до линията Керзон/ държава Полша вече не съществуваше.Тя беше ликвидирана от нейния приятел Хитлер,с когото се канеше да си поделя Русия,а правителството й избяга /за разлика от норвежкото и френското/ задграница.
И на тебе ти е объркало главата многото четене на литературните опити за писане на псевдоисторикът Резун, с претенциозния псевдоним Суворов...
Соци,приятелю,не се хаби с KGB,човекът пише това,за което му плащат. А,когато не е дежурен по форум,го замества Хан Тукту,Hard,JONI и още неколцина юнаци с англосакски никове...
Съюзниците на Варшава - Великобритания и Франция, още на 3 септември 1939г. (2 дена след нападението на немците) обявяват война на Германия, но не започват военни действия, поради което периодът от септември 1939 г. до май 1940 г. остава в историята като Странната война. През февруари 1944 г. руснаците влизат в Естония и Червената армия се оказва на довоенната полска граница. През март 1944-та руснаците вече са на румънската граница. Одеса пада на 10 април. До 9 май 1944-та немците са изхвърлени от Крим, както и от цяла Украйна. Чак един месец по- късно идва Денят D-day, който е 06.06.1944-та! Тогава е открит Вторият фронт. Когато източният фронт вече буквално е бил в Европа! Слава богу никой не може да промени хронологията на събитията, а тя е най- мощното оръжие в идеологическата война, която се води напоследък.
тия католици станаха много нагли,я им спрете газчицата братя, да ги питаме тогава...гадове..
По-тъп коментар не бях чел скоро...Ти удари в земята и KGB,но той поне е от платените караулни във форума. Прословутите инфантили братя Качински са най-голямото недоразумение в най-новата история на Полша,като успяха за нула време да станат обект за подигравка и на Запад,и на Изток.Дори самите поляци се срамуват заради тях...Засега ги понасят само...САЩ.
Един кратък въпрос от 90-те години - Смяташ ли че е нормално човек да очаква възвръщаемост от 100% годишно при инфлация 80 %. Аз смятам че да, тъй като печалбата е нещо винаги над инфлацията. Това не пречи на пролетарския вестник труд да обясни че хората които са участвали в пирамидите са наивници и глупаци....За 20 години не е създаден реален фондов пазар...над 80% от хората получават доходи само от труд и пенсии....това е сталинова русия, съвременна българия...
Може и малко да идеализирам янките, но са доказан работещ модел. Даваш за пример Франция. Ми тя е пълна със северноафриканци дето палят коли и лудеят ! Сарко, разбира се, е агент на МОСАД но може би ще ги посмачка...Социалнат държава ми беше идеал и на мене, но при прииждането на тълпи индианци обществото ще се разпадне....Затова защитата на частната собственост ще е последната преграда пред варварството...частн собственост върху реални и виртуални ресурси....акции. Социалната държава може да съществува в едно сравнително хомогенно общество, а европейските вече са ерозирани....наводне с неприспособими диваци...
И после започват да завладяват Европа. Хитлер на запад, Сталин на изток, съгласно предварителните договорености... . Пак си написал един куп глупости,а общият ти прочит на историята е по същия начин,както дяволът чете евангелието...
Много ти е объркани представите за световното положение бе момче ?! Братя Качински и Барчелович са американските марионетки ,които по същия начин като нашите сини- червени и пембени американски марионетки КРАДОХА с пълни шепи и продължават да крадат и унищожиха икономиката на страната ни. Спри да се захласваш по американските блянове и дримове, които само помирисваш от дистанция 10 000 км, като дествителност не си ги видял нито ден! дедо ти Йоцо гледа на Идея за България
Какво имате против братята Качински ? Едни от малкото достайни политици които бранят страната си от посегателствата на европейската комисия. Защитават полските икономически интереси със зъби и нокти. Те са пичове - антиглобалисти ! Десни антиглоаблисти - консерватори. Т.е. отрицание на комунистите от ЕК. А руснаците трябва да се извинят и да сътрудничат в разследването за престъпленията по време на ВСВ. А най-добре просто да задраскат 70-80 години от историята си и да почнат отново с лустрация, национализация и равен старт...Това са фантасмагории, но докато не бъде заклеймен комунизма така както е фашизма няма да се оправят....Всички тоталитаризми са доказали вредността си. По престъпления и жестокости Сталин вероятно надминава Хитлер, така че дебатът е излишен. Също така не е важно кой пръв е нападнал поляците....две лица на една и съща отрова...
Последно, за ротата, или за който не е разбрал. Най-вече за Соци. Интрепрет може да има всякакви. Фактите обаче са много прости - Хитлер и Сталин сключват военен съюз на 23 август 1939 г. как се нарича този съюз - Пакт за ненападение или Пакт за поделяне на Европа няма никакво значение. В резултат на това избухва Втората световна война. С нападението над Полша. Първо от Германия, после в съгласие със Секретния протокол към Пакта, и от СССР. Завлкладяват полша с всички последствия от това. И после започват да завладяват Европа. Хитлер на запад, Сталин на изток, съгласно предварите;лмите договорености. И всякакви приказки за това не СССР бил освободил някого са пълни и велики глупости - това си е агресия както и да го погледнеш. Но това не е всичко. Англия обявява война на Хитлер на 3 септември 1939 година и се бори срещу Хитлер до 8 ми май 1945 година. За разлика от СССР, който е съюзник на Германия до 22 юни 1941 година и участва в съсипването на Европа като основен доставчик на суровини на Хитлер. После е яасно - Хитлер напада СССР и ситуацията се променя - СССР става най-големия борец против фашизма. А че е сътрудничил с фашистите почти 2 години и солидарно носи отговорност срамежливо се премълчава. Та чак до 1990 г. Това е истината. И ако Русия иска да я възприемат нормално в Европа, просто трябва да признае тези факти. Да ги обясни на висок глас ако иска, и да се извини на Полша ако може. И не само на Полша. Другото са ориенталки мурафети.
много глупости се пишат. в гората край Катин са избити 20 хиляди полски офицери , но СССР твърдеше че е дело на Германия. преди промените когато ходехме на екскурзии в соц. страните ,местните хора - чехи ,унгарци, поляци и германци не обичаха руснаците ,това се разбираше когато те объркат с тях защото използвахме руския мо между си.
Американските полски марионетки братята Качински и техните протежета нищо друго не може да измислят!Полша и Чехия са американски марионетки, също и България...Тук е дългата ръка на чичо Сам
Голям дебат се разгоря (в коментарите) . За нас българите, бидейки доста встрани от тематиката (и през 40те, и сега), не е ли най-важното да извлечем поуките (и за през 40те, и за сега) ?
Вчера гледах френски филм с уникални кадри от 2-та световна. Дефакто англичаните са изфабрикували втората световна а Сталин и Чърчил са били изпълнители. Хитлер е бил използван заради омразата към евреите, а Сталин заради омразата към всички и евреи и руснаци. Англия се е опитала да прецака американците в края на войната но след като са пуснали атомната бомба над Хирошима се е възстановило пълноправното разпределение на пая за победителите. Уви Русия след Германия е имала най-много жертви заради Сталин който е изпратил още в началото 10-ки хиляди руснаци на фронтовата линия за пушечно месо. Що се отнася до поляците те никак не са обичали евреите и се постъпвали по-жестоко към тях дори от хитлеристите.
Не е забранено да се чете и цитира Резун /В. Суворов/ . Недопустимо е да се чете без да се мисли. Повече не го прави! ...бил принуден да удари пръв за да се защити. Странна теория... Нищо странно! За оперираните от критично мислене и Осама бутна кулитев Ню Йорк за да си защити. Ама нали претендираш да си Хомо Сапиенс!?!
Тази помия от къде преписа, от кой роман на емигриралите в САЩ руски евреи, а? Мнооого, мнооого си глупав, щом още не си разбрал, че историята се пише според политическата конюнктура. А ако вярваш на онези идиоти от племето, издаващи антисъветски поръчкови романи в САЩ, значи си абсолютен дебил! А може би ти самият си от племето и се опитваш да прокарваш лъжи за малоумници!
Отношенията между Русия и Полша показват до какво може да доведе политиката разделяй и владей. В случая налагането на католицизма от немците на поляците откъсва последните от славянските/източнит им корени и ги прави кучетата на католицизма, който исторически( инквизицията , кръстоносците, колонизацията и т.н.) е показал, че е гавра с Християнството.
през 1939 година в резултат на външната и вътрешната си политикаи,за особени заслуги към човечеството адолф хитлер е избран за мъж на годината на списание тайм .четете и учете се тъпанари .а извън протокола-как дане ви напсува човек -нишчая сган тъпанарска.
До 681 абсолютно си прав братко, товарищ сТАЛИН е бил готов за атака, а Хитлер чак в 1943г. привежда индустрията ня райха на вонновременен режим........
Преди Хитлер и Сталин да си поделят неофициално( няма договор за официална подялба ) Полша, Чембърлейн сключвас Хитлер Мюнхенското споразумение, с което част от Чехия става германска. Това е истината- Западът дава на Хитлер част от Чехия ,а Сталин му разрешава окупацията на половината Полша.
Лошо е две славянски страни да се мразят. Но полските политици също трябва да четат не само удобната част от историята си и да признаят, че полската армия два пъти е влизала в Москва
Днешната близост между Германия и Русия ,честите срещи Меркел-Путин или Медведев навяват на спомени отпреди Втората световна война.Тесните икономически връзки сближават и политическите.Меркел скоро загатна ,за Судетите,за източни бивши части на Германия.На фона и на слабия американски президент,естествено е това да буди подозрения и тревога у поляците.От тях преди 70 години започна войната,а после се поразшири и обхвана целия свят.
Ама колко са нагли руснаците....Като си се насрал, поне си трай. Не стига, че са превзели половин Полша, избили са или депортирали в лагери сума поляци, ами сега ще обясняват, че решението на Сейма пречело на добросъседските отношения и им засягало чувствата...То по тази логика и немците могат да заемат спрямо Полша същата позиция както Русия.
Като се говори за руската и полската нации трябва да се имат предвид две съществени разлики: 1. Едните са европейци, а другите - не; 2. При едните индивидът има значение, при другите - никакво. Нека сега недочелите кибер-шумкарчета да познаят кои кои са и да установят с кои се отъждествяват...
Zainteresuvah se ot otkritia forum na chitatelite. Shte podmina pristrastnite i neizdarjani komentarii zashtoto ima izdarjani, razlichni spored istoricheskata istina, koiato erazlichna za stranite, kakto vsiaka istina. Borbata mejdu zasegnatite strani se vodi s fakti, no razlichno estestveno talkuvanie, spored pristrastiata. No e interesno da se nauchat i neizvestni dosta fakti. Naprimer za uchastieto na balgarskia lekar d-r Markov v kimisiata. I az imam mnogo blizki priateli i rusnatzi i poliatzi, ne vednaj sam chuvala razlichnite im komentarii. No tova e razbiraemo. Iskam da popitam neshto konkretno auditoriata tuk. Molia, ako niakoi poznava i znae neshto za protzesa na poliatzi, preselili se, iavno ne po tiahno jelanie po tova vreme, v dneshna Ukraina. Te sa i si izkarvat jivota , koito sa oshte jivi, razbira se, kato ukrainski grajdani/bivshi savetski, no vatre v sebe si se chuvstvuvat poliatzi. Shte kaja konkreten primer. Poznavam semeistvo, jiveeha v US dopredi 2 godini. Doshli sa sled kraia na voinata ot Germany, tam sa rabotili po vreme na voinata. Strahuvali sa da se varnat, tia v Sankt Peterburg, toi v Ukraaine, kadeto sa bili semeistvata im. Zatova sa imigrirali v US veche kato semeistvo. No na preklonna vazrast reshiha da se varnat v negovoto rodno miasto, koeto e malko selishte v Poland. Prosto, tozi chovek iskashe da umre kadeto e roden. Mejdu vprochem, tezi hora, poznavam i drugi takiva, paziat minaloto si v malchanie, detzata im ne znaiat nishto za minaloto na roditelite si, te sa bez familni koreni tuk v jivota si. Molia otnovo, ako niakoi zznae neshto za tozi period i po vaprosa da mi otgovori. Blagodaria vi predvaritelno.
Много гнило племе са, ей богу. То за какво е направен Аушвиц изначално. Ами за тях специално. Там КАПО са ставали бивши полски офицери/справка Слизане в Ада на Владимир Познер/.За какво говорим. Продажна история.Друго - погледнете Вършавското въстание.Армия Людова, Армия Краьова. Бунт, а в същото време политическа проституция.Ами ще стоят от другата страна на Висла руснаците и ще гледат сеир. Какво да правят. То СС ще го направи вместо тях. Абе тие мухлювци/нарочно с Ю да се сетите/ що не искат извинение от Меркел за Тефтонския орден, дето ги е клал на килограм. Има една приказка Толкова млад, а вече поляк.
Ха сега старата песен на нов глас. Абе убаво ма май Путин преди нема и месец каза нещо по въпроса, ма май поляците пак не са чули. До преди 2 седмици се пънеха и тупаха в гърдите заради ракетният щит, но сега като умря таз идея пак почнаха с Катин. Не мога да ги рабера, преди 2 години през Калининград Русия беше основен вносител на полски стоки, лекарства, сладки, бонбонки, дрехи мед всичко. откакто почнаха да се пънат първо им набиха зверски мита. Продължиха да се пънат набиха им акцизи, пак се пенявиха и им праснаха квоти на стоките с което ограничиха вноса на полски стоки до 0%, Практически Полша загуби целият този огромен пазар. Сега преди 2 седмици това което видях на границата между Русия и Полша си е чисто унижение. Поляците чакат по 3-4 дена минимум за да минат в Полша, с това чакане им изтичат визите глобите са ужасни и им налагат забрана за повторно влизане в Руската Федерация, много от тези хора имат роднини в Русия и това е просто кошмарно за тях. Извода до който стигам е че Полша се управлява от хора които работят против интересите на собствената си страна, в която живеят 40 милиона и от тях 20% са пряко или косвено засегнати финансово от тоталното спирането на експорта към русия. Поляците изнасяха стоки от кехлибар практически безпроблемно от Русия до преди 2 години, реално огромна част от живеещите на границата си докарваха прилични доходи от това, бяха се научили да си зареждат колите в Русия и да карат в Полша (колко познато а ?? :)))). това им пеняване не им донесе нищо добро. Дори съм учуден че Русия наложи тези мерки така бавно и постепенно което е доста странно за тях. Ако продължават да се пеняват ще стигнат до конфликт не само с Русия но и с Германия и Чехия, а ако някой трябва да се извинява това е Словакия, те подариха Чехия на Германия и осигуриха плацдарм на Хитлер към изтока. Като стана въпрос за територии, абе Полша що не върне онази част от Източна Прусия на Германия дето се намира в Полша а?? :))) или някой що не се сети да иска от Русия Кьонгсберг :))), и защо тихичко си премълчават за причините Сталин да търси реванш тогава (едно малко гадно нахлуване на полската армия по една линия на границата). Както е написал един колега по нагоре даже могат да искат и извинение от шведският крал щото ги е колил като добитък, имаше един цитат от един доста известен хроникьор от тогава който цитирайки Шведският крал исказва мнение че поляците са смели когато чуват само звука на виното и когато замирише на барут много често бъркат посоката на атаката.
точно се бях притеснил , че още не се е появил някой клакьор на бсп-дпс - ейската сган в тази тема и ето .... отново Бойко Борисов е избил 15(20,30) хиляди поляци.....
Нещо много си смацал въпроса кой пръв напада Полша, затова да уточним още веднъж: Хитлер провежда светкавична двуседмична операция Блицкриг от 01.09.1939 до 14.09.1939. Руските войски навлизат на полска територия на 17.09.1939г след свършен факт. Смяташ ли, че Хитлер щеше сам да спре до река Буг, без да завладее цяла Полша и дали тя не е била вече обречена на 17.09.1939г? Защо обвиняваш руснаците повече от германците? А нима пактът Рибентроп- Молотов не е разсекретен от Горби и Елцин? Какъв пропуск! Ми публикувайте го най- после, да видим от къде ги четете тези секретни клаузаи? Явно са много секретни, щом никой не ги е виждал. Интересно, ти от къде черпиш инфо? Може би от секретната библиотека на KGB или получаваш факсове от Горби? :)
Всъщност Източна Полша означава западната част на Беларус и на Украйна, които са били окупирани от Полша. Съветската армия на дело освобождава тези територии от полска окупация и възстановява суверенитета си върху тях. Естествено е, че Сталин е използвал обстановката, за да възстанови територии, изгубени в резултат на Първата световна война. Могъл е Сталин, направил го е. По време на гръцката интервенция в Турция след Първата световна война Турция предлага на България да нападне Гърция и да си възвърне отнетия излаз на Бяло море по силата на злощастния Ньойски договор. България е била безпомощна след Първата световна война и не е могла да се възползва от ситуацията. Ами ако България бе в състояние да атакува Гърция и заедно с Турция да окупират Гърция ? Щеше да се получи нещо много интересно. Ясно е, че Сталин е чакал удобна международна обстановка, за да си възвърне Русия отнети територии, владени /на какво основание ?/ от Полша. Полският националшовинизъм се храни с омраза към Русия и руския народ вече много години. А защо Полша не се сеща да каже, че СССР даде на Полша Силезия, населена основно с немци и днес границата между Полша и Гермия минава по река Одра /Одер ? По-голямата част от немците са били изселени на запад и днес Полша доминира в тази област. СССР е възстановил на Изток това, което си е било негово, а на запад е разширил Полша и то със съгласието на САЩ. Приятна вечер !
Проблема е в това, че над 300 млн славяни трябва да бъдат разединени! Всеки исторически факт се анализира от политическата конюнктура и класовите пристрастия!
Не бързайте да правите заключения за Втората световна война. Тя може и да е започната от Хитлер, може и той да е нападнал РУсия, но онази хитра лисица Сталин определено не е стояла със скръстени ръце. Една малко популярна теория твърди че хитлер е атакувал Русия за да се защити от руско нападение .... буквално ги е изпреварил с няколко дни: Малко факти: 1. съгласно тактически план на руската армия за водене на настъпателни военни действия(изготвен от един гений след войната с Япония), руските предни бойни летища са били разположени на разстояние 6-12 км. от границата ... за това и Германците ги унищожават с артилерия!!! 2. Русия е разполагала с огромно количество самолети, за това и Германските въздушни асове записват в активите си по няколко стотин свалени руски самолета ... тънкият момент е че това са били стари изтребители и много много много транспортни самолети и планери - предназначени за мащабна десантна операция! ... две години преди това Сталин прави покано на всички чужди военни аташета как се извършва такъв десант!!! 3. Между Русия и Германия са съществували дълговременни защитни линии, подобни на линията Мажино. И двете линии са напълно разрушени преди началото на ВСВ! Никоя страна, очакваща нападение и подготвяща се за отбрана не би разрушила сама защитната си линия ... това се прави само за да не пречиш на войските си да атакуват! 4. Русия е разполагала с огромен брой леки танкове, снабдени с гуми ( и носещи вериги само за придвижване на кратки разстояния. Тези танкове са били абсолютно неподходящи за руските степи, но за сметка на това, идеални за движение по перфектните немски магистрали!!! 5. Има мнения че немската бойна техника е била непригодна за война в условията на руска зима, а немците както добре знаем могат отлично да смятат и добре си планират работата..... Явн и чичко Сталин добре се е бил подготвил за настъпателна война, но Хитлерчо бързо прозрял, че ако не го изпревари, Сталин ще му отреже достъпа до шведската руда и до румънския нефт и бързо - бързо ще ги извади от играта за световно господство. Меко казано е бил принуден да удари пръв за да се защити. Странна теория, нали?! Но добре обяснява необяснимите неща около ВСВ.... и е доста неудобна за руснаците ..... за съжаление, най-вероятно никога няма да узнаем истината, както и поляците никога няма да получат извинение за избитите офицери в Катин! ... Арменците никога няма да получат извинение от Турците за избитите 1 000 000 мирни жители в началото на 19 век, нито пък ние за кланетата по време на турското робство.
Къде го този кураж в нашия парламент да поиска извинение за комунистическата окупация на 9.9.1944 година,последиците от която ще понасят и правнуците ни.
Наистина ли изпитваш затруднение да направиш разлика между Сталин и Хитлер /като близнаци!/ или просто ти харесва всички да се досетят какво ти е?
Поляците са разочаровани от решението на Обама да не разполага ПРО на територията на тяхна територия. Затова сега се опитват да засилят напреженито между Полша и Русия, за да накарат президента Обама да послуша генералите си. Бива ли заради няколкото милиона долара и евро, с които ще се облажи полската върхушка, Европа и света да бъдат бутнати по надолнището към нова война?
Луд умора нема! Какво им става на тия поляци? Няма ли кой да им припомнии каккво е ставало преди 1939 г. Че първо са ги е нападнала Германия, с която до последно са търсели съюз срещу СССР, че са имали върло фашистки режим, а евреите са гонели повече от хората на Хитлер? Май е имало защо да си патят.
АКО ВСИЧКИ ДЪРЖАВИ ЗАПОЧНЕХА ДА СЕ РОВЯТ В ИСТОРИЯТА СИ ПО ТОЗИ ПОЛСКИ НАЧИН, ЕДВА ЛИ ЩЕШЕ ДА ИМА ДОБРОСЪСЕДСКИ ОТНОШЕНИЯ МЕЖДУ ТЯХ! ИМАМ ЧУВСТВОТО, ЧЕ ПОЛСКОТО РЪКОВОДСТВО НЕПРЕКЪСНАТО ТЪРСИ НЕЩО, ЗА ДА ПЪДДЪРЖА У НАСЕЛЕНИЕТО СИ ВРАЖДА КЪМ РУСИЯ. И ТОВА Е ДЪРЖАВА-ЧЛЕНКА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ!!!!! СТРАННО!!!! И СРАМНО!!!