Има огромен интерес към предстоящото масово проучване с ELISA метод в Пловдив за COVID-19, много хора искат да се включат. Това съобщи главният здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев на съвместен брифинг с областния управител Дани Каназирева, шефа на УМБАЛ "Св. Георги" д-р Карен Джамбазов и представители на РЗИ и Медицинския университет.

Доц. Кунчев обясни защо изборът за експеримента, който се прави за първи път у нас, е паднал върху Пловдив.

 "Първата и най-важна причина е, че изследването ще бъде представително за България. Търсихме място, където хем да има заболели, хем да не е като Видин с огромни огнища. Другата причина е, добрата организация и координация между РЗИ, областна и общинска администрация, медицинските заведения", изреди главният здравен инспектор.

Ше се взимат кръвни проби на близо 1000 души по метода ELISA, който се провежда за първи път у нас. Те ще бъдат определени на случаен принцип в 30 точки на града.

Проучването ще даде представителни за страната резултати за разпространението на коронавируса у нас, за реалния брой срещнали се с него, както и къде е мястото на България на картата на Европа по отношение на заразата. Това проучване е коренно различно от масовото тестване, подчерта Кунчев.

Пробите ще бъдат направени в основната лабораторията на УМБАЛ "Св. Георги", а не в новоткритата КОВИД- лаборатория. Даването на тест не е задължително.

"Ще пуснем писма и изпратим екипи - поне 10. На всяка точка ще се посетят по 30 адреса. Основната цел са домакинствата. Ще бъдат изследвани всички от домакинствата, независимо дали е един човек, двама или 14 души в едно жилище в Столипиново. Така ще има представителност на извадката - възраст, етнически групи и други", каза доц. Кунчев.

Всички посетени на адрес, ако се съгласят, ще попълнят декларация за информирано съгласие и анкети - били ли са болни, ходили ли са в чужбина, и контактували ли са с болни лица. При отказ на посетените да се включват в тестването ще се отива на следващия адрес.„

Ще се правят по 100-150 проби на ден и се очаква до десетина дни проучването да приключи, но все още се чакат тестовете да пристигнат в страната. Тяхната стойност ще бъде между 18 и 25 хиляди лева, а цялото проучване ще струва около 30 000 лева, осигурени от здравното министерство.

Елайза тестовете показват наличието на антитела в организма. От откриването им може да се определи кога евентуално човек е бил заразен с вируса. Тези, които бъдат установени като носители на вируса ще бъдат тестввани и с ПСР-тестове.