Днес Полша отбеляза 80-ата годишнина от Въстанието във Варшавското гето, когато стотици евреи предприемат обречена атака срещу нацистите, като възпоменанията надхвърлят бойците и наблягат на гражданския опит.

Вижте снимки >>

Църковни камбани и сирени прозвучаха в чест на въстаниците, започнали бунта на 19 април 1943 г. и загинали в битка, а не в газови камери.

Президентите на Германия и Израел се присъединиха към полския си колега Анджей Дуда по повод годишнината от най-големия единичен акт на еврейска съпротива срещу германците по време на Втората световна война.

Президентът на Германия Франк-Валтер Щайнмайер участва във възпоменателната церемония и поиска "прошка" за престъпленията на страната си по време на войната.

"Заставам пред вас днес и ви моля за прошка за престъпленията, извършени от германците тук", заяви Щайнмайер в полската столица, където стана първият германски държавен глава, който говори на такъв тип събития.

Полският президент Анджей Дуда (ляво) и германският му колега Франк-Валтер Щайнмайер

Снимка: БТА/АП

В програмата на 80-годишнината бяха включени беседи с оцелели, концерти, филмови прожекции и театрални представления. Възпоменателните церемонии се проведоха пред Мемориала на героите от гетото, водени от тримата президенти.

Някои от участниците в церемониите пристигнаха чак от Австралия и Съединените щати, за да почетат загиналите, но и богатата еврейска цивилизация, която е тяхно наследство. Много от тях проведоха свои частни церемонии, като отдадоха почит на загиналите в еврейското гробище или на различни мемориали на територията на бившето гето. 

Миналата година Полша изпрати дипломатическа нота до Берлин с искане за репарации за 1,3 трилиона евро от Втората световна война. Същата сума е посочена и в резолюцията, базирана на правителствения доклад за щетите, нанесени от Германия, публикуван през септември.

Снимки: Getty Images

Снимки: Getty Images