Причината за оставката му е вчерашното решение на Етичната комисия към колегията, че водилата раждането д-р Нина Байчева не е действала злонамерено и не е нарушила професионалната етика.

Като председател поне аз трябва да поема отговорност и подавам молбата си за оставка. След като никой друг не я поема, аз искам да я поема, тъй като смятам, мое лично убеждение е, че има нарушения и тези взаимоотношения, които демонстрира докторката, която е водила раждането, противоречат на доста точки от Кодекса по професионална етика и би трябвало да има и наказания“, обясни д-р Радослав Иванов, цитиран от БНР.

Новороденото момиченце на родилката Наташа Габровска почина в плевенската болница на 24 април - два дни след раждането в Тетевен. Причината за смъртта е тежка асфиксия при раждането, придружена с родови травми и кръвоизлив, които довели до полиорганна недостатъчност, шок и неонатална кома.

В доклада на агенция „Медицински одит“ по случая се казва, че са открити серия от тежки нарушения. Според одиторите, поведението на д-р Нина Байчева е било неправилно още с постъпването на бременната в отделението. Наблюдението в хода на раждането е непълно и формално, а приложените методи са довели до механична и биохимична травма на плода.

"Ловешката лекарска колегия не намира основание да накаже доктор Нина Байчева заради починалото новородено", каза вчера д-р Иванов. По думите му, на заседанието не е обсъждан въпросът за евентуалното отнемане на лекарските права на гинеколожката.

Председателят на Централната етична комисия на БЛС д-р Петко Загорчев коментира, че комисията не може да отнема лекарски права, дори при констатирано нарушение.

"За съжаление съгласно закона не са дадени никакви правомощия на Централната етична комисия, освен да се произнесе по казуса", обясни той.

Д-р Загорчев допълни, че БЛС ще изиска от здравното ведомство докладите за всички проверки в родилни отделения, направени през изминалия месец. Според него, става дума за системен проблем, което създава условия и за други подобни инциденти.

Преди три дни Министерство на здравеопазването понижи нивата на компетентност на 10 акушеро-гинекологични и неонатологични отделения в страната поради неотговаряне на стандартите.