Извършиха първата операция в България за брахитерапия при рак на простатата
Пациентът се чувства добре, предстои до два дни да бъде изписан от лечебното заведение
Първата операция в България за нискодозова брахитерапия за рак на простатната жлеза приключи успешно в УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ". Тя беше осъществена от съвместен екип от българската болница и специализираната онкологична болница "Св. Елизабет" в Словакия, където тази процедура се практикува вече повече от 10 години.
60-годишен мъж от София с рак на простатната жлеза е първият български пациент, който получава шанс за пълноценен живот. Вместо да отстранят простатната му жлеза, екип от български и словашки лекари направиха щадяща операция. Процедурата, известна като нискодозова брахитерапия се практикува в Словакия от 10 години, а у нас се прави за първи път.
Операцията e продължила близо 4 часа. Медиците са имплантирали в простатната жлеза на пациента 82 миниатюрни зрънца йод 125 изотоп, които в следващите 6-8 седмици ще осъществят вътретъканно облъчване. Така на практика е избегнато отстраняването на жлезата, а пациентът ще води нормален живот с напълно съхранена еректилна функция.
След операцията състоянието на пациента е добро. Той ще бъде изписан след два дни.
Д-р Павол Лукашко, който е един от най-опитните специалисти в областта на брахитерапията в Европа, заедно с българските си колеги
Щадящият метод може да се прилага при мъже в ранен стадий на рак на простатата. Нискодозовата брахитерапия може да се прилага и при по-млади мъже. Тя позволява при тези пациенти да се съхрани еректилната им функция, като същевременно гарантира излекуване в 96% от случаите.
До сега българските мъже, които искаха да се възползват от този иновативен метод, трябваше да се лекуват в чужбина, където операцията струва около 15 000 евро. В България иновативната терапия ще се покрива от Здравната каса.
Предвижда се по около 40 мъже годишно да могат да се подложат на иновативната терапия.
"Съвременната медицина отдавна не е занимание само за един човек, тя е екипна работа. Голямото предимство на нашата болница е, че имаме възможност да затворим цикъла, тъй като разполагаме с всички необходими отделения и звена за успеха на нискодозовата брахитерапия", убеден е началникът на клиниката по урология акад. проф. д-р Чавдар Славов.
Програмата за днес включва имплантиране на още един пациент, който е на същата възраст. Той беше диагностициран с ранна форма на карцином на простатната жлеза по време на приключилата преди няколко дни кампания на Клиниката по урология на УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ" за безплатни профилактични прегледи. Те целяха да открият мъже, които са в начален стадий на коварната болест, когато тя е напълно лечима. За съжаление обаче в повечето случаи българите търсят помощ, когато заболяването е авансирало и възможностите на медицината са ограничени.