Д-р Маринов: Сред водещите страни сме по затлъстяване сред подрастващите
Как да постигнем здравословен контрол върху теглото, без да се изтощаваме с неефективни диети?
Превенцията на хронични заболявания, вкл. рак, е мероприятие, което всеки човек трябва съзнателно да прилага. Достатъчно информация има за здравословния начин на живот, която включва физическа активност, балансирано хранене в съобразени количества, пълноценен сън в подходящото време, редукция на стреса, достатъчна хидратация и не на последно място - поддържане на здравословно тегло. Всеки човек има в живота си периоди, в които трудно контролира някой от тези фактори. Случва се да не спим добре със седмици, да преживяваме по-голямо психично натоварване, да се храним рядко или твърде често и то в неподходящи часове, или да спрем да се движим и спортуваме било то заради травма, сезонна инфекция или някакво стечение на обстоятелствата. И ако всеки от тези периоди могат да бъдат преодолени с възстановяване на нормалния ритъм на живот и компенсиране на временните щети, има един фактор, който заслужава специално внимание - нездравословното тегло. За разлика от другите промени, които обикновено могат да бъдат коригирани сравнително лесно с връщане към здравословни навици, натрупаните килограми често се задържат и могат да доведат до трайни негативни ефекти върху здравето. Освен че увеличават риска от хронични заболявания като диабет тип 2, сърдечносъдови проблеми и рак, те затрудняват метаболитните процеси, което прави тяхното сваляне по-трудно и отнемащо време. Затова и поддържането или постигането на здравословно тегло не трябва да бъде временна цел, а постоянен приоритет в рамките на превенцията и дългосрочната грижа за здравето.
Как обаче това може да се случи, когато прекалено информативното интернет пространство ни залива със съвети, програми, режими и всякакви терапии, а около себе си продължаваме да виждаме все по-голяма резистентност към устойчивото сваляне на тегло и прогресивно напълняване на популацията във всяка възраст? Кога наднорменото тегло се превръща в затлъстяване и как това оказва влияние на организма? На тези и още въпроси отговаря д-р Александър Маринов, гастроентеролог в Клиниката по гастроентерология и хепатология на Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Младост, чиито професионални интереси се простират в областта на превенцията на онкологични заболявания, профилактика, диагностика и лечение на заболяванията на стомашно-чревния тракт и на рака на дебелото черво.
Д-р Маринов, какво представлява затлъстяването и кога започва да се счита за здравословен проблем?
Затлъстяването е състояние, при което човек има наднормено тегло, което не отговаря на неговия ръст, пол или възраст. Затлъстяването се измерва с индекса на телесна маса(BMI), които измерва отношението между теглото и ръста на човека.
Когато стойностите на BMI са ≥ 30, говорим за затлъстяване. При BMI между 25 и 30 имаме наднормено тегло. Разбира се, стойностите на този показател могат да варират значително в зависимост от индивидуалните особености на тялото, което го прави не напълно универсален метод за оценка на теглото. Например, при спортисти с висока мускулна маса BMI може да показва наднормено тегло, въпреки че те са в отлична физическа форма, докато при възрастни хора с намалена мускулна маса стойността може да изглежда нормална, въпреки наличието на висок процент телесни мазнини.
Какви са основните причини за затлъстяването?
Затлъстяването възниква, когато приемаме повече калории, отколкото изразходваме през деня. Организмът съхранява тези калории като мазнини и така възниква затлъстяването. Безспорно има и някои генетични, метаболитни и хормонални фактори, които са отговорни за затлъстяването, но в голям процент от пациентите, то се дължи на неправилно хранене и намалена физическа активност.
Кои са най-често срещаните здравословни проблеми, свързани със затлъстяването?
Затлъстяването води до редица здравословни проблеми като част от тях се проявяват сравнително рано, а при други се изисква повече време, за да усетят пациентите симптоматиката. При голям процент от пациентите със затлъстяване, наблюдаваме повишена честота на социално-значимите заболявания. Повишава се рискът от сърдечносъдови заболявания. Повишените нива на холестерола водят до повишен риск от инфаркт или инсулт. Безспорен факт е и повишеният риск от инсулинова резистентност и диабет тип 2. В много клинични проувания е изследвана връзката между наднорменото тегло и повишената честота на някои онкологични заболявания - карцином на дебелото черво, рак на хранопровода, рак на стомаха, жлъчния мехур и ендометриума. Затлъстяването води до прекомерно натрупване на мазнини в черния дроб, а от своя страна това чернодробното омазняване повишава риска от първичен рак на черния дроб.
Какво влияние има психичното здраве върху развитието на затлъстяване? Каква е ролята на стреса и депресията?
В развитите страни все повече се говори за връзката между психо-емоционалното състояние и затлъстяването. Обръща се голямо внимание на стреса, който води до прекомерен прием на храна, което в комбинация с намалена двигателна активност и прием на медикаменти, повишава риска от всички гореизброени заболявания. Безспорна част от лечението на затлъстяването и неговите усложнения, освен гастроентеролога и ендокринолога, е психолог, който да обърне внимание на стреса и хранителните навици.
Каква е ролята на превенцията и какви са най-ефективните стратегии за справяне със затлъстяването?
Колкото и банално да звучи, най-ефективната стратегия за справяне със затлъстяването е ограничаване на калорийния внос и повишена двигателна активност. Това на теория звучи прекрасно, но на практика е много трудно изпълнимо. Изисква се първоначална консултация със специалист, провеждане на набор от лабораторни изследвания, за да оценим чернодробната функция, липидния профил, пикочната киселина, съпътстващите рискови фактори. При необходимост бихме могли да дадем терапия на тези пациенти. Моята теория е, че с колкото по-малък брой медикаменти боравим, толкова по-добре. Изписваме терапия само при силно повишен риск за сърдечносъдов инцидент. Не изписваме терапия за "омазнения черен дроб", докато не се уверим дали е запазена чернодробната функция. Желаната редукция на тегло не е експлозивна, както и начина за сваляне на килограми не е гладуване. Желанието ни е да накараме пациента с ограничен калориен внос и повишено движение да редуцира по 1кг. на седмица, но това да бъде дългосрочна стратегия.
Какви са най-честите митове и заблуди, свързани с храненето?
Един мит, който е свързан с храненето е необходимостта от "прочистване" на организма. Периодичното гладуване или така нареченият "детокс", не само че няма доказани медицински ползи, а в някои ситуации би могъл да навреди. Често при мен идват пациенти, които са преустановили приема на глутен, без да имат доказана глутенова ентеропатия - това не е необходимо при тези пациенти.
Какви са новите тенденции в лечението на затлъстяването? Какви методи и терапии се прилагат?
Напоследък навлязоха нови молекули за лечение на затъстяването - лираглутид, семаглутид и други. Тези медикаменти не изключват повишаване на двигателната активност и промяна в хранителните навици, дори напротив. При всички пациенти би следвало да имаме индивидуален подход и да преценим ползите и рисковете от изписването на медикаментозна терапия. Към нея се прибягва след като сме напълно убедени, че не можем да се справим с обичайните съвети за промяна в стила на живот.
Каква е ролята на училищата и родителите за предотвратяване на затлъстяването при децата?
За жалост, сме сред водещите страни по затлъстяване сред подрастващите. Това неминуемо ще увеличи риска от социално-значими заболявания и очакваме те да се проявяват в по-млада възраст. Училището и домашната среда са от съществено значение за изграждане на обща култура на хранене сред децата. Ограничаване на консумацията на въглехидрати и рафинирана захар е от съществено значение за тази група пациенти. Това е възможно да се постигне с правилно възпитание, задълбочени познания от педагозите и контрол в домашни условия. Стимулирането към спорт и двигателна активност е от основополагаща роля за тези деца
Какви промени в политиките и здравните грижи биха допринесли за ефективна борба със затлъстяването?
Специализирано обучение за метаболитните процеси в тялото на разбираем език винаги би било от полза. Рисковете и потенциалните заболявания в резултат на затлъстяването трябва да бъдат обяснявани периодично и с повишено внимание сред децата. Примерът, който вижда детето, прибирайки се вкъщи, е от съществено значение, за да приложи наученото в училище.
Какво бихте препоръчали на хората, които искат да отслабнат, но срещат трудности?
Най-честите трудности при опит за редукция на тегло са свързани или с някои ендокринологични нарушения, или с липса на правилен режим на хранене, или проблем с мотивацията. Целта не е да гладуваме и да очакваме да свалим килограми. Това би довело или до така наречения "йо-йо" ефект или до други потенциално опасни медицински състояние. Балансираното хранене и задълбочения диалог със съответния специалист е от основополагащо значение за постигане на успех.