Британската министърка на външните работи Лиз Тръс напусна преждевременно срещата на ниво външни министри на Г-20, провеждаща се на остров Бали, в Индонезия. Това стана, след като британският премиер Борис Джонсън обяви, че подава оставка, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Тръс имаше двустранни срещи по-рано днес в Бали, но след новината, дошла от Джонсън, тя реши да се прибере у дома. Британски медии твърдят, че Тръс е сред вероятните приемници на Джонсън на премиерския пост.

Британският премиер Борис Джонсън смята, че е правилно да остави на своя приемник взимането на значими решения, свързани с бюджета на страната. Това съобщи "Даунинг стрийт" няколко часа след като Джонсън обяви, че напуска поста си, предаде Франс прес.

По време на заседание на министерския съвет Джонсън е подчертал, че няма да се опитва до официалното си оттегляне от поста да прилага нови политики, или да прави големи промени в курса. "Той е решил, че значимите решения, свързани с бюджета, трябва да бъдат оставени на следващия премиер", се казва в съобщението на "Даунинг стрийт".

Министърът на отбраната на Обединеното кралство Бен Уолъс обмисля да се кандидатира за лидер на Консервативната партия след напускането на Борис Джонсън, съобщи "Скайнюз".

Изданието цитира и председателя на Комисията по правосъдие Робърт Нийл, който казва, че е доволен от оставката на Борис Джонсън и смята, че бившият външен министър Доминик Рааб трябва да бъде временно изпълняващ длъжността министър-председател.

Междувременно лидерът на британските лейбъристи Киър Стармър нарече оставката на Джонсън добра новина за страната. "Само че това трябваше да се случи много отдавна. Той винаги е бил неподходящ за поста си. На съвестта му лежат лъжи, скандали и измами в промишлени мащаби", заяви лидерът на опозицията, който ден преди това подкрепи идеята за предсрочни парламентарни избори.