Отброяваме дните до поредните за тази година избори, които този път ще бъдат "2 в 1", търсейки гражданската ни отговорност да посочим бъдещите президент и вицепрезидент, както и новите 240 депутати. На самия финал на предизборната кампания ви срещаме с някои от преките ѝ наблюдатели, които ще имате възможност да видите на живо в извънредното издание на "Директно в новините" със Стефан Кунчев тази неделя, от 19 до 21 часа: журналистите Ива Дойчинова и Даниел Ненчев, политолозите Марая Цветкова и Иван-Асен Иванов, социологът Васил Тончев

Днес ви представяме визията на Даниел Ненчев. Той е връстник на НДК, но и на MTV. Завършил е Българска филология и журналистика за електронни медии в Софийския университет. Бил е водещ на предаванията "Денят започва с култура" по БНТ 1, "Нова култура" по Дарик радио и "Мултимедия" по Bulgaria ON AIR, а в момента води две предавания по БНР и подкаста "Trendy" на Dir.bg.

Автор е на книгата "Идеи без граници. 30 интервюта със световни артисти от България", която беше отличена на наградите Златен лъв на Асоциация "Българска книга" в категорията за издателски проект с най-голяма обществена значимост. 

Очаквате ли да има избран президент още на първи тур?

Това ми се струва вторично. Основното е, че има закономерен фаворит - най-популярният кандидат. 

Справянето или несправянето със здравната и икономическата кризи от последните месеци влияят ли на избирателите в техните предпочитания?

На избирателите ще влияе най-вече желанието да живеят в спокойна и предвидима среда. Такава няма. Живеем в държава с властови вакуум, без особено ясно поета отговорност за категоричното несправяне със здравната криза. А от нея, естествено, ще последват и други кризи. Всички власти в България, включително четвъртата, към която се причисляваме, се провалиха в управлението на пандемията и ефектите от нея.

Относно икономиката - не е трудно да се предвиди, че ако западен инвеститор наблюдава България, няма да е много въодушевен скоро да инвестира в страна, в която близо 80% от хората са потенциални жертви на силно заразен и опасен вирус, а 65% от населението не знае дали динозаври и хора са живели по едно и също време на Земята.

Да очакваме ли изненади на парламентарните избори и какво според вас би било изненадата?

Изненада би било някой от малките политически субекти да прескочи 4-процентовата бариера. За онези, които не следят подема на най-новата политическа формация "Продължаваме промяната", вероятно ще бъде изненада, че тя ще надмине повечето познати сили в старите парламенти. Няма да е изненада и че "Има такъв народ" ще загуби много от процентите си, а ГЕРБ ще са на първо място.

Какво трябва да има едно успешно правителство? Експертиза, диалогичност, опит от чужбина, бизнес опит, политически такъв или...?

Успешно правителство за мен означава преди всичко смело правителство и в никакъв случай не популистко правителство. Освен всичко важно споменато от Вас, бъдещите управленци в коалиция трябва да имат сила за своевременен консенус по стратегически приоритети. Първият, спешен и най-очевиден е здравният.

Във вътрешен план - образованието и съдебната система изглеждат като ключови сфери, за които трябва да се работи. Във външен - енергетиката и климатичните промени ще се назаобиколими въпроси за решаване. 

Автор: Яне Голев

Ще изплаши ли COVID ситуацията хората да отидат до урните? Каква избирателна активност да очакваме?

Избирателните секции не са по-претъпкани от магазините. Въпрос на ред, правила и отговорности. Очаквам по-висока избирателна активност от лятно-ваканционната. А и има повече възможности за избор. 

Разбраха ли хората, че сме в предизборна кампания? Сякаш имаше повече послания, отправени извън официалната такава. 

Хората свикнаха с постоянната кампания. И в тази кампания, както обикновено, атаките срещу опонента надделяваха над собствените идеи. Видяхме и класически политически тролове в медиите, които изяждаха времето за разговор по важните въпроси. 

Имаше идея за броене на разписките от машините. Тя бе отменена, но все пак, как намирате подобна хрумка изобщо? 

Машини или хартия, тези подробности при правова държава, спазване на реда и законите са незначителни. От първостепенно значение е да има разделение на властите, хората да вярват на институциите, да има справедливост и демокрация. Фактическата форма на избора трябва да е функция на базисната вяра, че демокрацията в България е важна, насъщна и възможна. Очаквам и се надявам скоро да има възможност за електронно гласуване.

Автор: Самуила Жекова