Четирима убити президенти само в една държава. И още четирима оцелели при опит за покушение. За 100 години. Това е черната политическа история на САЩ.

Ейбрахам Линкълн - 16-ият американски държавен глава, е избран през 1860 г. и застрелян през 1865 г. 

Джеймс Гарфийлд - 20-ият президент на САЩ, встъпва в длъжност през 1880 г., прострелян е на 2 юли и умира на 19 септември 1881 г.

Уилям Маккинли - 25-ият държавен глава, е избран за втори мандат през 1900 г. и убит през 1901 г.

Джон Кенеди - 35-ият президент, е избран през 1960 г. и застрелян през 1963 г. 

Други четирима техни колеги имат късмет да останат живи при опити за покушения, двама от тях дори двоен, а един - направо невероятен.

На 30 януари 1835 година е извършен неуспешен опит за убийство срещу Андрю Джаксън - това е първият такъв случай с американски президент. Докато той напуска погребение на конгресмен, психично болен безработен бояджия на име Ричард Лоурънс изскача и стреля от упор. Пистолетът му обаче засича. В този момент, още преди да бъде обезвреден, той успява да извади второ оръжие и да гръмне още веднъж. Като по чудо и то засича. Смята се, че причината за това е влажното време. Любопитен факт е, че вместо веднага да напусне мястото, 67-годишният президент се нахвърля с бастуна си и налага няколко пъти нападателя си. Лоурънс, който твърди, че Джаксън му е попречил да се възкачи на английския трон, впоследствие е оправдан заради невменяемост и изпратен в изгнание.

На 15 февруари 1933 г. най-дълго служилият президент на САЩ (1933-1945) - Франклин Рузвелт, също се разминава за малко със смъртта. Докато държи реч в Маями, отново психично болен, на име Джузепе Зангара, изстрелва куршум срещу него, но и той не улучва. Тълпата се хвърля върху Зангара и в боричкането той успява да изстреля още няколко куршума, но никой от тях също не уцелва Рузвелт. Ранява обаче няколко души - единият от които кметът на Чикаго Антон Чермак. Той издъхва на 6 март, два дни след официалното встъпване в длъжност на Рузвелт, а на 20 март Зангара умира на електрическия стол във Флорида, след като е осъден за убийството.

Емблематичният Роналд Рейгън също оцелява при опит за покушение. За разлика от предишните двама обаче, той е тежко ранен. На 30 март 1981 г. Рейгън е прострелян от Джон Уорнок Хинкли-младши пред хотел "Хилтън" във Вашингтон с евтиния германски револвер Rоhm RG-14 22 калибър. Младият мъж издебва президента, когато излиза от ресторант и се качва в бронирания си автомобил. Хинкли произвежда шест изстрела и успява да рани четирима души, единият от които Рейгън. Куршумът пропуска сърцето му с около 3 см и пронизва белия дроб. Прeзидeнтcкият "Кaдилaк" cвeткaвичнo го откарва в нaй-близкaтa болница. "Надявам се, че сте републиканци," успява да каже на хирурзите Рейгън, който е в съзнание. Те се оказват демократи, но д-р Джиорандо му отвръща: "Днес всички сме републиканци, г-н президент." След няколкочасова операция животът на Рейгън е спасен.

26-годишният Хинкли се оказва болен фен на култовия филм на Мартин Скорсезе "Шофьор на такси" и по специално на актрисата Джоди Фостър, от която е обсебен. След многобройни опити да я впечатли, отчаян, той решава да застреля президента, за да привлече вниманието й. Хинкли е освидетелстван и въдворен в психиатрия, където го лекуват за няколко ментални заболявания цели 30 г. След промяна в законодателството обаче, през 2016 г. той е освободен условно. А през 2020 г. - 16 г. след смъртта на Рейгън, дори му е разрешено да публикува свои произведения на изкуството и той поддържа канал в YouTube.

Няколко години по-рано, един предшественик на Роналд Рейгън оцелява при цели два опита за убийство, при това в рамките на дни. Това е 38-ият президент Джералд Форд - останал в Белия дом от 9 август 1974 до 20 януари 1977 г. Преди това той е вицепрезидент и става първият американец на този пост, който го поема без избори - след като Ричард Никсън подава остава заради Уотъргейт. Републиканецът Форд губи следващите избори от демократа Джими Картър, след като помилва Никсън за всички престъпления.

Форд със съпругата и децата си

Снимка: Getty Images

                                       Късметът, когато оръжието на гръмва          

Година, след като става държавен глава на САЩ, по време на посещение в Калифорния, на 5 септември 1975 г. срещу Джералд Форд е извършено неуспешно покушение. Мястото е северната поляна на Капитолийския парк в Сакраменто. Там, сред насъбралото се множество американци, е 27-годишната Линет "Squeaky"(Пискливата) Фром, дребничка жена с детско лице, облечена в яркочервена роба. Тя носи мощен голямокалибрен пистолет Colt М1911. В пълнителя се събират 7 патрона, но Линет го зарежда само с четири, смятайки, че са напълно достатъчни, за да ликвидира президента. И наистина би било така, особено предвид факта, че тя се добира много близо до него. Оказва се обаче, че оръжието е твърде трудно за боравене в ръцете на неопитната млада жена. Причината е силната възвратна пружина, която трябва да бъде преодоляна за първоначалното му зареждане. Затова Фром не успяла да издърпа затвора докрай и да вкара куршум в патронника, което не позволява да бъде произведен изстрел.

 

В момента, в който тя опитва да натисне спусъка обаче, се чува лек щракащ звук, който агентите от  тайните служби много добре познават. Моментално един от тях се хвърля върху нея и я обезврежда, преди да успее да повтори успешно опита си да застреля Форд.

Embed from Getty Images

                                 Линет, която винаги ще е влюбена Черлз Менсън

Линет Фром е родена на 22 октомври 1948 г. в Санта Моника, Калифорния, в дома на инженер по въздухоплаване. Като дете тя участва с популярната танцова група, която започва турнета в САЩ и Европа в края на 50 -те години и по ирония на съдбата дори гостува в Белия дом.

През 1963 г. семейството се премества в Редондо Бийч и там ученичката Линет започва да употребява алкохол и наркотици. Оценките й рязко падат, но все пак успява да завърши училище. След това се изнася от вкъщи. По-късно баща й успява да я убеди да се запише в колеж и тя се връща при родителите си. Не променя обаче начина си на живот и само след два месеца, при голям скандал, той й я гони от къщата. 

През 1967 г., когато е на 19 години, Линет напуска колежа и депресирана заминава за Венеция Бийч. Докато седи на бордюр и наблюдава слизащите от автобус хора, един от мъжете отива при нея и я пита: "Родителите ти те изхвърлиха, нали?". Тя решава, че това е екстрасенс. Взема багажа си и тръгва след него. Тогава още не знае, че това е рецидивистът Чарлз Менсън, наскоро освободен от затвора. Оказва се обаче, че това изобщо няма да й попречи да му бъде отдадена, както на никой друг, и да стане втория член на комуната, която той създава и постепенно превръща в секта, извършваща убийства - "Семейството".

Двамата и още негови последователки заживяват в ранчото на 80-годишния Джордж Спан, който е почти сляп и за да се издържа го отдава под наем за снимки на уестърни. В замяна Менсън принуждава момичетата си да "влизат в леглото на собственика и да му служат като гид, вместо очи". Именно тогава Линет получила прякора си, защото издавала цвърчащи звуци, когато Спан я докосвал.

Линет не участва в поръчаното от Менсън жестоко клане в Лос Анжелис през 1969 г., когато са убити бременната в осмия месец съпруга на режисьора Роман Полански - актрисата Шарън Тейт, и няколко техни приятели. По време на съдебния процес срещу Менсън и извършителите, които са задържани, Форм обаче е осъдена за опит да попречи на последователи му да свидетелстват  чрез упояване с ЛСД, както и за неуважение към съда, тъй като отказва да даде показания. Тя получава две малки присъди за това. 

Embed from Getty Images

Един любопитен факт говори за нейното психично състояние в следващите години. В края на лятото през 1975 г., когато Led Zeppelin имат концерт в Лонг Бийч, Фром чука на хотелската врата на Дани Голдбърг - вицепрезидент на звукозаписния лейбъл на групата, и настоява да се срещне с китариста Джими Пейдж. Нервната млада жена настоява, че е видяла бъдещето и иска да предупреди Пейдж за предстоящо зло, което може да се случи още същата вечер на концерта. Голдбърг й казва, че ще го види чак на следващата вечер, на тя отговоря, че вероятно ще бъде твърде късно. След дълъг спор, за да се отърве от нея, той се съгласява да предаде на Пежд бележка от нейно име. След това Линет е изведена от хотела против волята й. Бележката, разбира се, изобщо не стига до китариста, Голдбърг дори я изгаря. Седмица по-късно той вижда Фром по телевизията, след като е опитала да убие президента...

Embed from Getty Images

По време на съдебното дело тя отказва защита и не се признава за виновна, защото реално не е стреляла по него. Заявява, че се е борила за чист въздух и вода, за запазване на дърветата на Калифорния и на всички живи създания. Прокурорът обаче настоява за много тежко наказание. Фром го замеря с ябълка и избива очилата му. Осъдена е на доживотен затвор, тъй като опитът за убийство на президент е федерално престъпление и се наказва възможно най-строго.

През 1979 г. тя е прехвърлена в друг затвор след нападение с чук срещу нейна съкилийичка. На 23 декември 1987 г. пък Фром бяга от Федералния затворнически лагер Олдърсън в Западна Вирджиния в опит да се срещне с Менсън, за когото разбира, че страда от рак на тестисите. Тя обаче е заловена два дни по-късно - на Коледа.

 

През юли 2008 г. Фром вече право на условно освобождаване, но не е пусната тъй като получава допълнителна присъда за бягството си. Излиза на свобода условно през август 2009 г., след като излежава 34 години в затвора. Мести се в щата Ню Йорк, където заживява със свой бивш приятел... в къща, украсена с черепи.

През 2018 г. Фром публикува книга за живота си. А година по-късно, в телевизионно интервю, казва за Менсън: "Бях ли влюбен в Чарли? Да, все още съм...".

Скрийншот: YouTube/ABC News

       Сара излива гнева си срещу президента, ден след като й отнемат оръжието

Връщаме се отново към историята на Джералд Форд. Вторият опит да бъде убит е извършен едва 17 дни след първия - на 22 септември 1975 г., в Сан Франциско. След неуспешното покушение Сикрет сървиз започват да държат Форд на по-сигурно разстояние от тълпата. Те обаче допускат друга грешка. Когато президентът излиза от хотел "Сейнт Франсис" в центъра на града, една жена, която е на отсрещния тротоар успява да стреля по него. За късмет, куршумът минава покрай президента и не го уцелва. Дамата обаче веднага се прицелва по-добре и вероятно вторият път би била по-точна, ако точно в този момент бивш морски пехотинец не изблъсква ръката й. Куршумът минава вдясно от главата на президента, рекушира и ранява леко таксиметров шофьор, а жената веднага е задържана.

Embed from Getty Images

Полицията установява, че това е 45-годишна счетоводителка Сара Джейн Мур, потомка на германски имигранти по бащина линия, пет пъти разведена и с 4 деца, която е известна на службите като радикално настроена. Тя е обсебена от Пати Хърст - внучка на медийния магнат милиардер Уилям Хърст, която е отвлечена от прокуминистическа групировка, но след като е освободена след 19 месеца в плен, минава на нейна страна и участва в банкови обири.

Embed from Getty Images

Само ден преди опита за покушение, Мур е пусната от ареста, където е била задържана за притежание на оръжие, а двата й пистолета са иззети. Точно заради това, е преценено, че тя не е опасна. Мур обаче успява веднага да се снабди с револвер 38 калибър и още на другия ден стреля по президента. 

По време на съдебния процес тя се признава за виновна в опит за убийството му. Пред съда Мур казва: "Съжалявам ли, че опитах? И да, и не. Да, защото постигнах твърде малко и съсипах  остатъка от живота си. Но не съжалявам, че опитах, защото по онова време това беше моят начин да изразя гнева си".

Embed from Getty Images

Мур е осъдена на доживотен затвор и излежава присъдата си във федералния женски затвор в Дъблин, Калифорния, където работи за 1,25 долара на час и е счетоводител на останалите зад решетките. 

През 1979 г. тя, също като Линет Фром, успява да избяга от затвора. По-късно разказва, че нейна съкилийничка й казала, че просто може да прескочи оградата от бодлива тел, от което ще има само няколко прободни рани.

"Ако знаех, че ще бъда заловена няколко часа по-късно, щях да се отбия в местния бар, само за да си взема питие и бургер", добавя Мур. 

На 31 декември 2007 г., когато вече е на 77-годишна възраст, е освободена предсрочно условно от затвора, след като излежа 32 години. Това се случва, точно една година и пет дни, след като Джералд Форд умира на 93-годишна възраст от естествена смърт - 26 декември 2006 г.

Гери Спилър, калифорнийски писател, написал все още непубликуваната по това време нейна биография изразява изненадата от освобождаването на "някой, който е направил опит за убийство на президент".

"Това, че президентът се е отървал по щастлива случайност, не променя нещата", казва той.

През 2009 г., в първото си телевизионно интервю, самата Мур заявява: "Много се радвам, че не успях. Сега знам, че сгреших, бях заслепена от радикалните си политически възгледи". Тя дори пише писмо до Форд, за да му се извини, но не получава отговор. 

В интервю през 2004 г. той описва Мур като "ненормална" и казва, че е продължил да прави публични изяви, дори след двата опита за убийство, защото президентът трябва да се среща с хората.  

Джейн Мур

Снимка: Getty Images

През февруари 2019 г. Мур отново е арестувана - за нарушаване на условното си освобождаването, тъй като не съобщава на надзорника си за пътуване извън страната. Пусната е обаче отново през през август същата година. В момента тя е на 91 г. и изповядва юдаизма.

Линет Фром и Сара Мур са единствените две жени в историята, които са опитали да извършат покушение срещу президент.