Социологът Андрей Райчев намира победата на републиканците и Доналд Тръмп в САЩ за много добра новина за Европа, която трябва да се събуди от приказката и да прекрати пенсионирането си. Според него във външнополитическия курс на Америка най-важният въпрос ще бъде войната в Украйна, а положението на президента Володимир Зеленски ще се влоши. Това обаче няма да стане с резки стъпки и веднага, защото до 19 януари президент остава Джо Байдън. 

Райчев открои още няколко важни акцента:

  • Развръзката в САЩ по-скоро помага - Борисов ще бъде по-смел и уверен, набира позиции за кабинет с ПП-ДБ и ИТН. 
  • Аз съм повече от убеден, че ястребите в Украйна плачат. Ще има нова ситуация в страната
  • Шансовете на мира нарастват
  • Пълното поражение на демократите е пълно поражение на глобалистката линия
  • За Европа е много добре да започне да си плаща разходите за отбрана, ще намали потреблението и ще спре да яде сирене "Бри"
  • Надявам се, че е започнал краят на това, което слушаме от пет години - че Тръмп и Радев са руски шпиони 

- Повече от година предупреждавате, че редовното правителство у нас ще зависи от изборите в САЩ, както и в нощта на българския вот прогнозирахте, че Борисов ще бъде много по-смел, ако спечели Тръмп?

- Ще бъде много по-смел и уверен, да, това казах. Аз все още мисля, че той набира позиции да направи правителство с ПП-ДБ и ИТН. Това е най-вероятният вариант. Вторият по вероятност е - той може да каже "Аз сам и точка", което е по-скоро "отиваме на избори". Вероятността да направи кабинет с ДПС-Ново начало и т.н., ми се вижда много малка. В момента мисля, че Борисов ще си усили позициите. 

- Смятате ли, че развръзката от вота в САЩ ще даде тласък на по-бързото съставяне на правителство у нас?

- Да. По-скоро помага, отколкото пречи.

- Какво ще е отражението от завръщането на Тръмп в Белия дом върху войната в Украйна и отношенията с Европа?

- Войната е главният въпрос. Аз съм повече от убеден, че ястребите в Украйна плачат. Цитирам Тръмп, който каза няколко пъти: "Най-големият бизнесмен в света се казва Зеленски. Пристига в Америка, взима 60 милиарда и си заминава". Това ще престане. Но не забравяйте, че Байдън е президент до 19 януари. Така че, не значи, че ще престане веднага, но че ще има нова ситуация в Украйна, в това нямам никакво съмнение. И че тя ще бъде по-миролюбива.

Ако обаче не започнат да се карат Путин и Тръмп - това са два остри камъка. Там има и такава опасност. Ще видим. Трудно е още да се каже. Още повече, че Тръмп нищо няма да направи веднага, защото, ако помните, миналия път имаше огромни неприятности за това, че беше пратил веднага едни хора да преговарят с Русия и попадна под опасност от импийчмънт. Така че сега той ще е внимателен и няма да има бърза развръзка, но няма никакво съмнение, че ще се влошава положението на Зеленски.

- Друг външнополитически фокус е войната в Близкия изток. Какъв курс на новия стопанин на Белия дом да очакваме?

- Спомнете си предишния му мандат - Доналд Тръмп, практически, веднага прекрати войната в Афганистан. Наистина, не в неговия мандат се изтеглиха американските войници, но той подготви това изтегляне. Байдън просто го довърши. И второ - прекрати историята в Сирия. По един начин, по който по-скоро запазиха достойнството на Америка, отколкото нещо друго, но с някакви компромиси - в Сирия спря. Тоест, Тръмп прекрати двете войни. Не виждам причина да не направи пак същото. Още повече, че Израел почти постигна целите си. Остава въпросът за Иран. Тук тънкият момент е, че Тръмп е крайно враждебен към Иран и винаги е бил, така че не съм съвсем сигурен, че ще се развърже бързо този възел, но със сигурност шансовете на мира нарастват. 

- Отражението на победата на Тръмп върху Европа и европейците? Лоша или добра новина е тя, като имам предвид негативното му отношение в предишния му мандат към климатичните политики на ЕС, към недостатъчните вноски за НАТО от европейските държави?

- За Европа е добре. За Европа е много добре да започне да си плаща разходите за отбрана. Това може да свие малко потреблението на хората, но ние не сме някакви просяци, та друг да ни пази и нищо лошо няма в това да започнем да мислим за своя армия. Това първо. А второто - спирането на зеленото малоумие и на тази най-глупава сделка в историята на човечеството, е изключително радостен. Така че, както виждате, Радан Кънев мисли същото като мен, само че го смята за лошо. А пък аз мисля, че е много хубаво. 

- Има ли значение за американската политика към България смяната на фигурата в Белия дом?

- О, да, има огромно значение кой е в Белия дом. Но то не се отнася само до президента. Те вървят към спечелване на Сената и като че ли удържат мнозинството и в Конгреса, а ако станат тези три неща - това е пълно поражение за демократите и съответно, пълно поражение за тази глобалистка линия. Някои, разбира се, ужасно се разстройват от това, но аз съм точно на обратната позиция. Глобализмът в момента води до това, че 1000 души в света, с някакви листчета и три цифри, го управляват и го ограбват. На всичкото отгоре застрашават и мира. В моите очи това са все отрицателни неща.

А ако се върна към въпроса за отражението върху Европа - никак не е лошо тя да прекрати пенсионирането си и да се сети, че трябва сама да се отбранява, че европейците трябва да работят, защото американците работят значително повече. Да не говорим за китайците, индийците - опъват каиша като гламави, а ние тук - ча-ча-ча, пеем и танцуваме. Това положение не може да продължава дългосрочно, ако искаме Европа да е фактор. Европа за последните години смъкна производството си от 22% на 17% - в момента. Това е страшно много за няколко години. Това са тенденции, които трябва да вървят със сто десети от процента. Ние падаме като пирон на дъното! Защото оскъпяваме работната сила непрекъснато. Плащаме непосилни помощи, които се изливат върху пришълците от Третия свят. Докарахме се дотам, че в Германия се затварят няколко завода на "Фолксваген". Това са симптоми - все едно да ви излизат сини пъпки на челото и вие да казвате: "Здрав съм, здрав съм". 

- Да, но, ако предприемем този курс, няма ли опасност ние, европейските граждани, да се охарчим много?

- Няма нищо лошо да се охарчим. Ще намалим малко потреблението и ще се стегнем. Ние сме затлъстели безобразно. Затова, като казват "много лошо ще стане за Европа", какво ще стане много лошо? Ще престанат да ядат сирене "Бри" и ще започнат да ядат кашкавал "Витоша". Голяма работа!

- Но от финансова гледна точка към обедняване би довела и опцията САЩ да намалят помощта за Украйна. Тогава Европа ще трябва сама да я дотира?

- Ами да, ще трябва да я дотира и не да викаме "ах", "ох", "помогнете на Украйна", а да помагаме ние. И ще видите как датският потребител, примерно, ще каже: "Чакай, аланкоолу". Тоест, ще престанем да живеем в тази приказка, в която живеем. Разберете, Европа живее в приказка, в измишльотина. Това винаги е лошо, но сега има шанс да се събудим. Ако не се събудим, в Германия не 30 на сто ще набере "Алтернатива за Германия", а 50. И във Франция не 34 на сто ще бъдат за Льо Пен, а 60%. Защото хората ясно виждат - не може така да се живее. Това на приказка всичко е добре, всичко е щастливо, тук има едни много нещастни мигранти, които трябва да ги изпратим на психиатър и трябва да направим работната седмица 20 часа. Това е просто абсурдно. 

- С една дума - победата на Тръмп, според вас, е добра новина за България и Европа?

- Това за мен е много добра новина. Но според сума ти народ това е краят на света. Особено за тези, които професионално, непрекъснато разказват, че Доналд Тръмп е руски шпионин. И това го слушаме вече пет години, то омръзна. Че Тръмп е руски шпионин, че Радев е руски шпионин - изобщо, всички, които не гласуват правилно. Не може така да продължава и се надявам, че е започнал краят на това. Трябва да се събудим. Ако се окаже, че бъркам, тъжна работа.