За да протестират срещу влизането на Александър Методиев от ДПС в парламента жители на община Кюстендил с десет автобуса пристигнаха тази сутрин в столицата, друга част дойдоха със собствен транспорт.

Вижте снимки от шествието >>

Шествието започна малко след 11 часа от площад "Македония". След това
събралите се стотици хора - по някои данни близо 1000 души, блокираха за кратко движението на бул. „Христо Ботев” , а после се отправиха към централата на ДПС на бул. "Александър Стамболийски". Там протестиращите скандираха срещу отказа на партията да оттегли Бат Сали от парламента, предадоха "Фокус" и bTV.

По-късно шествието се отправи и стигна до Народното събрание, където ще бъде внесено искане за промяна на избирателната система, изключваща налагането на депутати с незначителен брой гласове.

Протестиращите първо блокираха бул. "Цар Освободител", а след това ул. „15- ти ноември”, която се намира до НС, и площада пред храм-паметника "Александър Невски". Те заявиха, че целта на блокадата е да допуснат Бат Сали да положи клетва.

Той обаче успя да влезе покрай протестиращите, които развяваха българското знаме и лозунги: „Бат Сали ни тури и Кюстендилския мир разтури”, „Не на Бат Сали! Не на подмяната!", "Мандат да е, аванта да е", "Който лъже и краде, депутат ще е", „ Мая, ти ни лъжеш най-добре”.

След това те постепенно започнаха да се разотиват.

На протеста присъства и кметът на Община Кюстендил Петър Паунов.
Той заяви, че ще внесе декларация с исканията на протестиращите в НС - промяна в избирателната система в рамките на три месеца и управниците да могат да бъдат сваляни от постовете им, в случай, че не вършат своята работа.
Кметът подчерта, че в подписката срещу Методиев са се включили над 40 000 души.

Заради протеста от 8 часа до приключването на парламентарното заседание се забранява престоят и паркирането на пътни превозни средства, с изключение на автомобилите на участниците в мероприятието на пл. ”Народно събрание”, обявиха от Столична община.

Протест отново се проведе и в Дупница. Той започна в 12 ч. от площад "Демокрация" и стигна до главния път Е-79, който беше блокиран от около 300 души. Хората развяха плакати „Дупница няма да бъде градът на Бат Сали” и „От ДПС могат и магаре да изберат”.

Първи пред блокадата спряха няколко автобуса с гръцки туристи, предаде БГНЕС. Те слязоха от автобусите, снимаха се за спомен и започнаха да раздават ракия за сгряване на протестиращите. Блокадата продължи близо 20-ина минути. През това време и в двете посоки се образуваха колони от автомобили.

По-късно, след като се закле за депутат, самият Бат Сали коментира, че протестите срещу него са купени, предаде БТА.

"Проблемът е, че циганинът Александър Методиев спря кранчето за купуване на цигански гласове", добави Бат Сали, който се оплака, че е дискриминиран и
бе категоричен, че няма да се откаже от мястото си в парламента.

Междувременно малко преди 14 часа, за когато бе обявен стартът на първото парламентарно заседание, пред НС се събраха и членове и симпатизанти на "България без цензура", които протестират срещу избора на пловдивската учителка Анна Баркова. Тя стана депутат благодарение на феномена 13/13 - съвпадението между нейния номер в листата и този на партийната бюлетина.

Протестът не е организиран централно от ББЦ, а от пловдивската структура, заяви пред Нова телевизия председателят на ПГ Светлин Танчев. Според него пловдивчани недоволстват заради нейната постъпка - Баракова беше призована да се откаже от депутатското място, но отказа с мотива, че е била заплашвана. Затова тя се отцепи от ББЦ още преди да влезе в НС.

Пред парламента дойдоха да протестирт и вложители в КТБ, както и хора, които се обявиха срещу цялата политическа система. Те осивиркаха президента и всички политици, които влязоха в сградата. Двама от протестиращите се опитаха да влязат в Народното събрание, но бяха спряни от полицаите.

АНКЕТА: Основателни ли са протестите срещу разпределението на мандатите?