Това е едно от големите открития на изследователския кораб "Stril Explorer".
В Бургас бяха представени резултатите от проучванията, осъществени от международен екип, в акваторията на Черно море, предаде БНР.

Плавателният съд, който е с размери близо 20 метра, е с изключително добре запазена задната палуба с корпус, рулове за управление, мачти.

Той е намерен при експедицията на "Stril Explorer" от 1 до 26 септември, която се проведе в акваторията между с. Резово на българо-турската граница и нос Галата край Варна.

Корабът е на близо 200 м дълбочина и от научна гледна точка е световно откритие, категоричен е археологът Калин Димитров, участник в експедицията.

"Това е така наречен кръгъл кораб - тип кораб, който се е появил в Средиземноморието и малко преди епохата на Великите географски открития и който е всъщност първият тип кораб, който е позволил далечни плавания с големи товари. Този тип кораб е често изобразяван от ренесансовите художници по различни фрески и картини, но всъщност не на живо откриван досега", посочи археологът Калин Димитров.

Освен новооткритите плавателни съдове, интересни са и данните от геологичните проучвания, коментира доц. Людмил Вагалински, директор на Националния археологически институт.

"Преди 18-20 000 години бреговата ни ивица е била около 60 километра по-навътре отсега. Морското ниво се е вдигнало със сто метра и това е ставало постепенно - топили са се ледниците от Скандинавия насам, така че митът за Ной едва ли в Черно море е неговият първообраз, но този мит много ни помогна да станем интересни и да имаме и такъв проект", отбеляза доц. Людмил Вагалински.

Проектът продължава още година, той се финансира от фондация „Експедиции и образование“ и се провежда с участието на учени от университети в САЩ, Великобритания , Швеция и Гърция.

Чрез геофизични замервания, проби, сондажи и триизмерни модели са открити до момента 45 корабокрушения от древността в Черно море.