Премиерът Реджеп Тайип Ердоган спечели с 52,1% от гласовете на избирателите при преброени 100% от бюлетините, обяви турската ЦИК.

60-годишният Ердоган ще стане първият турски президент, избран с гласуване на народа и с мандат за създаване на "нова Турция", коментира Франс прес, цитирана от БГНЕС.

Избирателната активност на първите преки президентски избори в Турция достигна 77%. Право на глас във вота имаха 52,7 милиона души.

След като е бил информиран за резултатите, Ердоган се е отправил към историческата джамия „Еюп Султан” в Истанбул, за да се помоли, както са правили османските султани преди да се възкачат на престола.

По-късно пред хиляди свои поддръжници, събрали се пред централата на Партията на справедливостта, Ердоган обяви започването на „нова ера” в Турция.

Днес ние приключваме с един период и правим първата крачка към нова ера”, заяви той в реч, произнесена от балкона на партийната му централа в Анкара. Ердоган обеща започването на „нов социален процес на помирение”.

Аз ще бъда "президент на 77 милиона турци, а не само на онези, които гласуваха за мен".

Благодаря на всеки гражданин, който гласува, без значение дали за мен или за някой друг, защото той участва в писането на историята в този исторически ден”, каза още той, като подчерта, че „споровете от миналото” ще бъдат забравени, предаде "Фокус".

Ердоган напомни на събралото се множество, че от 2002 г., когато ПСР дойде на власт, тя е спечелила девет избори.

"И всеки път получавахме все по-голяма подкрепа. Аз още веднъж благодаря на нацията, че ме назначи за 12-ия президент на Турската република", заяви Ердоган, наричайки вчерашния ден "нов ден за Турция, в който тя се възроди от пепелта", предаде БТА.

На власт от 2003 година, победата нарежда настоящия премиер сред най-емблематичните турски лидери, редом до основателя на Турция като модерна и светска държава - Мустафа Кемал Ататюрк.

Нашият народ ще вземе важно решение за турската демокрация", заяви по-рано Ердоган, след като гласува в Истанбул със съпругата си Емине и двете си дъщери и двамата си сина.

Той каза, че планира да промени президентския пост, като му даде повече изпълнителни правомощия.

Така Турция ще поеме към система като тази във Франция, ако управляващата Партия на справедливостта и развитието успее да промени Конституцията.

Опонентите на Ердоган го обвиняват, че подкопава светското наследство на основателя на Турция Мустафа Кемал Ататюрк, който установи стриктно разделение между религията и политиката, когато създаде новата държава върху руините на Османската империя.

Бъдещето на настоящия президент Абдула Гюл, съосновател на ПСР, който изглежда се дистанцира от Ердоган, е неясно. Мнозина смятат, че външният министър Ахмет Давутоглу може да бъде избран за премиер.