"Аз съм противник на възможността за получаване на бонуси. Това е една лоша и порочна практика. Висшите държавни служители са се възползвали от текстове в 34 закона. Те правят извода, че след като за служителите може, те също се приравняват към служителите и са си начислявали допълнителните възнаграждения. Сега отменяме тези текстове. В 90% от законопроекта за промени в Закона за държавния служител се предвижда отмяна на тези разпоредби във всичките тези закони", категорична бе депутатката от ГЕРБ пред БНР.

Искра Фидосова уточни, че промените ще важат от началото на 2012 г. и няма как да засегнат парите, получени миналата година. Тя изтъкна, че вече е направила предложение между първо и второ четене на два закона - за хазарта и за търговския регистър - да отпаднат два такива текста.

"Предлага се отсега нататък възнагражденията да бъдат с два вида характер – постоянни и непостоянни. Брутната заплата се заменя с нов термин, който е основна заплата, и допълнителни възнаграждения с постоянен характер - тези за привличане и задържане на служителите за изпълнение на длъжности с особено важно значение за администрацията. Допълнителните възнаграждения с непостоянен характер са тези за нощен труд, за извънреден труд и 3 нови критерия – допълнителни възнаграждение за времето на разположение на работодателя, за постигнати резултати и за изключителни постижения. Тази оценка се предвижда да се прави на всеки 3 месеца.Премахваме допълнителното възнаграждение за прослужено време като отделно заплащане, той ще стане част от твърдата работна заплата", обясни още Фидосова.

Според нея този нов начин на формиране на работната заплата и новият начин на оценяване ще дадат възможност служителите, които работят по-добре, да получат по-добро възнаграждение. По думите й обаче то трябва да бъде ограничено като максимум - в рамките на 30%. Тя даде пример: "Ако един служител получава 600 лв., може да получи допълнително 180 лв. Бонуси за 15 000, 30 000 лева – това няма как да се случи".

Очаква се през април да влязат в сила наредбите, които определят новите максимални размери на основните заплати и на допълнителните възнаграждения на държавните служители.

Искра Фидосова изтъкна, че въпросът с участието на висши администратори в бордове на фирми също ще бъде решен в следващите няколко месеца. Преди края на мандата промените трябва да са влезли в сила.

Вчера ГЕРБ и опозицията отново влязоха в ожесточен спор за това кой колко е получавал по време на своето управление. ГЕРБ оповестиха данни от Сметната палата, според които само през 2007 година, по времето на кабинета "Станишев" 35 министри, зам.-министри и членове на политически кабинети са взели 733 000 лв., като при 11 от тях има разминавания между декларациите до Сметната палата и НАП.

От БСП и ДПС обаче отвърнаха, че това са лъжи и манипулации и отправиха искане по Закона за достъп до обществена информация до премиера Бойко Борисов да даде точен отчет за получените от неговите подчинение бонуси.

Засега няма реакция от Борисов, но днес депутатите от мнозинството отхвърлиха предложението на левицата за изслушване на вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков относно размера на изплатените възнаграждения през 2011 г. в администрацията на изпълнителната власт.

Миналата седмица президентът Росен Плевнелиев заяви, че държавните служители трябва да бъдат стимулирани с допълнително възнаграждение и дори каза, че вече бившата шефка на Здравната каса Нели Нешева е трябвало да вземе по-голям бонус.