Това вицепремиерът каза пред участниците в Шестата годишна среща на бизнеса с правителството.
Ние не вдигнахме данъчната тежест, защото решихме, че е важно за нашата конкурентоспособност и станахме държавата с най-ниско данъчно бреме в Европа, каза Дянков и добави, че това е постижение, което ще продължим да поддържаме, предаде БТА.

В отговор на въпрос на бизнеса по темата се включи и премиерът Бойко Борисов, който отбеляза, че именно намесата в данъчната политика се счита от кабинета за намеса в суверенитета на отделните държави.
Щом има намеса в суверенитета, ние сме против, заяви премиерът по повод намеренията в ЕС да се прокара данъчна хармонизация. По думите му, ако след 50 или 100 години в Европа има единен прокурор, съд или полиция, тогава може да се говори на подобна тема. Този аспект не влиза и в никое от споразуменията, подчерта Борисов.
Той каза още, че България твърдо ще участва в Пакта за финансова стабилност на ЕС.

Дянков каза още, че правителството ще продължи да поддържа финансова дисциплина, защото тя е важна като основа на един бъдещ растеж. По думите му това позволява през 2012 и 2013 г. страната вече да има база за икономически растеж.
Съзнаваме нуждата от реформи, и когато те се правят навреме, ползите са явни, каза министърът и като пример посочи реформата в митниците, довели до повишаване на приходите и спад в продажбите на незаконни цигари.

Имаме и опит със забавяне на реформите, какъвто е примерът с пенсионната реформа, коментира Дянков. Той припомни, че през март 2010 г. заедно с министър Тотю Младенов са предложили същата реформа, която е приета преди седмица от парламента.
Според приетия от Народното събрание закон от 2012 г. възрастта за пенсиониране ще се увеличава с по 4 месеца всяка година докато за жените нарасне от сегашните 60 г. на 63 г., а за мъжете - от 63 г. на 65 г.
Убеден съм, че парламентът ще я приеме отново, след ветото на президента, добави министър Дянков. Същото каза вчера и премиерът.

От реформите печели фискът, печели НОИ, печели бизнесът, печелят и всички хора, защото България има лукса, заедно с много малко други държави, да мисли за характеристиките на растежа 2012 - 2020 година, каза още Дянков.

Според него популизмът никога не печели от реформите.
"Макар, че звучи примамливо на пръв поглед, популизмът не работи, особено по време на криза. Ако видите изборните резултати в Европа - в началото на кризата е имало 14 социалистически правителства, а в момента има само две. Не всички социалисти са популисти, но голяма част от тях обещават, живеят извън чергата си и падат", коментира Дянков.

По думите му втори мандат печелят правителствата, които имат най-добри финансови показатели. Хората разбират, че единственият начин да се управлява отговорно е начинът, по който го правим ние.