Само преди седмица бившият вече шеф на ДКЕВР Ангел Семерджиев обяви, че цената на тока може да поевтинее с 1% от 1 юли 2013 г.
"Считаме, че в рамките на приходите, които сме утвърдили в цените, дружествата могат да продължат да извършват своята дейност", каза тогава той. Семерджиев подаде оставка тази седмица по настояване на премиера Бойко Борисов.

Неразбориите с цените на електроенергията от юли 2013 г. започнаха в края на миналата година, когато от ДКЕВР обявиха, че той може да поскъпне с 3-4%. Последва незабавна намеса на икономическия министър Делян Добрев и още на следващия ден от комисията обявиха, че електричеството няма да поскъпва, но не направиха прогнози за цената.
Финансовият министър Симеон Дянков коментира оставката на Семерджиев с думите, че в работата на ДКЕВР през годините се виждала нерешителност при вземането на трудни решения, която с времето се е натрупала. Като пример той изтъкна проблема с цената на зелената енергия, който бил ясен още през 2007 г.

Според EVN, която снабдява с електроенергия Югоизточна България, в мрежата има недостиг на капацитет, който трябва да бъде покрит. Регионалният мениджър на българското дружество на EVN коментира, че може да бъде създаден специален фонд за компенсиране на разходите, за да се предотврати рязко увеличаване на цената за мощност през юли 2013 г. по същата причина, поради която електроенергията поскъпна с 13% през 2012 г. Според него във фонда могат да влязат средствата от таксите за достъп до мрежата на производители на възобновяема енергия и половината от приходите от продажбата на въглеродни емисии.

Разходите за свързване към мрежата на ВЕИ мощности са около 760 млн. лв., от които около 300 млн. лв. бяха компенсирани от държавата, а останалата част трябва да бъдат покрити от крайните доставчици в периода юли 2012 г. - юли 2013 г.