Продължава евакуацията на български граждани от Украйна към нашата родина. Конвоят от четири автобуса със 190 българи, които бяха евакуирани късно снощи от Киев, вече е на румънска територия и се очаква да пристегне днес в страната. На 90 км от украинската столицата те са станали свидетели на силен взрив наблизо. След три часа чакане колоната е успяла да влезе в Молдова, а след това да премине и границата с Румъния.

"Автобусите са преминали границата между Молдова и Румъния, около 6,30 ч. тази сутрин, избран е маршрут, които е нискорисков и затова от Украйна, конвоят е влязъл в Молдова и оттам в Румъния. Конвоят се е придвижил безпроблемно до Румъния, откъдето може да се гарантира, че безопасно ще стигне до България следобед", съобщиха пратениците на БНТ, които край румънския град Сирет.

Евакуацията от Киев е започнала през нощта след съгласуване с украинската полиция.

Мъжете са били обстойно проверявани заради мобилизацията на украинското население в момента.

"Украинските гранични власти ни проверяваха изключително продължително. Направиха няколко проверки и свалиха от нашия автобус. За съжаление, трима украински граждани, тъй като те са мъже, и, знаете, в Украйна всички мъже на възраст от 18- до 60-годишна възраст всъщност нямат право да напускат страната заради водещата се война", разказа Цветана Балабанова пред bTV.

Хора, преминали границата от Украйна към Молдова, чакат пред граничен контролно-пропускателен пункт "Паланка"

Снимка: БТА

"Пътувахме доста продължително без спирка, но доста бавно, тъй като на всички пътища, имаше постове, укрепления, изградени от гуми, от чували с пясък, които се охраняваха от въоръжените доброволци с автомат ни и които понякога ни спираха. Така че трябваше много бавно да се придвижваме. На около 90 км от Киев беше единствената ни почивка преди преди тази, която сега правим, бяхме спрели на бензиностанция. Чухме непосредствено много силен взрив. Шофьорите на автобусите веднага изключиха светлините и двигателите и ние изчакахме продължително време в тъмнината, за да отмине опасността, след което продължихме по пътя си. Видяхме в социалните мрежи в "Телеграм", откъдето се информират най вече украинците, че всъщност селището е било обстреляно с ракети и че под разрушена сграда се издирват двама души. Но слава богу, за да успокоим всички в България, вече сме в безопасност, тъй като вече сме извън територията на Украйна", разказа специалният пратеник на bTV.

Хора, преминали границата от Украйна към Молдова, чакат пред граничен контролно-пропускателен пункт "Паланка"

Снимка: БТА

На молдовската граница няма струпване. Най-вероятно точно заради това от външно министерство са решили конвоят да мине оттук, за да избегне опашките, които се виждат по границите на Полша и Румъния.

Хора, преминали границата от Украйна към Молдова, чакат пред граничен контролно-пропускателен пункт "Паланка"

Снимка: БТА

Хора, преминали границата от Украйна към Молдова, чакат пред граничен контролно-пропускателен пункт "Паланка"

Снимка: БТА

Организацията на украинско-румънската граница е изключително стриктна. В палатки са прекарали нощта десетки семейства, търсещи спасение от войната, предаде пратеникът на NOVA.

Много благотворителни организации край румънския Сирет раздават храна и осигуряват транспорт до Букурещ. Над 75 хиляди са вече бежанците от Украйна на територията на страната.

"Късно снощи са се опитали голяма група да преминат границата. Тук организацията е такава, че когато има голямо струпване на хора започват да бият камбаните в църквите наоколо. Така хората разбират, че има нужда от помощ", разказа Петко Петков, доброволец на границата между Румъния и Украйна, където помага на хора, които бягат от Украйна.

На място има коли с медицинска помощ. А регистрацията на документи на един човек отнема около 3 и 5 минути. Петков заяви, че българските доброволци не търсят само само българи, пристигащи от Украйна.

"Ние се опитваме да помогнем на хора, които се опитват да излязат, от която и да е граница, за да могат да тръгнат заедно. Случва се така,че има автобуси, които тръгват празни, защото хората се местят от една на друга граница, в опит да излязат от Украйна", обясни доброволецът, който се занимава с организационните процеси по евакуацията на границата.

Днес около 15 ч. се очакват два автобуса от организацията "Мати Украйна", които да извозят към България украински бежанци.

Мъж пълни туби с гориво в багажника на колата си на бензиностанция в Одеса

Снимка: БТА

На път е автобус от Одеса към България. С него се евакуират семейства на украински моряци, наети от варненска морска компания. Всички са тръгнали с много малко багаж, взели са само документи и най-необходимото. Докато не се стигне границата с Молдова никой не иска да предприеме рискове, като това да спира автобуса. В автобуса е изключително тихо и хората са спокойни, поне видимо, разказва кореспондентът на БНТ Светлана Ганчева, която също пътува в автобуса.

Автобус с българи, евакуиращи се от Украйна, преминава през контролно-пропускателен пункт на един от входовете на Одеса, Украйна

Снимка: БТА

Предстои дълго чакане на границата, предупреждават шофьорите, за които това е четвърти курс. По пътищата няма много автомобили, спира се само където има блокпостове.

Автобус с българи, евакуиращи се от Украйна, преминава през контролно-пропускателен пункт на един от входовете на Одеса, Украйна

Снимка: БТА

Българските граждани, които се намират на територията на Украйна и искат да бъдат евакуирани, могат да осъществят връзка и с дирекция "Ситуационния център" на Министерство на външните работи на Република България чрез имейл адрес: crisis@mfa.bg.

При нужда от съдействие българските граждани в Украйна могат да се обръщат към:

1. Българското посолство в Киев на следните телефонни номера: +380 44 235 4389; +380 44 235 2202, както и на дежурни телефонни номера в извънработно време: +380 44 246 7237, +380 44 246 7672,

2. Генералното консулство в Одеса на следните телефонни номера: +380 48 7466 554; +380 48 746 65 58; +380 48 746 63 75, както и на дежурен телефон за спешни случаи в извънработно време: +380 68 293 0048.

3. Сигнали могат да се подават и на имейл адресите на мисиите ни в Украйна: Embassy.Kiev@mfa.bg; Consulate.Odessa@mfa.bg.

Хиляди бежанци от Украйна идват в България

Над 1400 души, идващи от Украйна, са влезли в България през Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) Силистра - Кълъраш от началото на руската инвазия, показва справка от пункта. Те са влезли в страната с леки автомобили и не са поискали статут на бежанци. Голяма част от тях пътуват за Турция и Гърция. Част от преминаващите споделят, че на българската граница престоят не е дълъг, но на места са чакали по над 12 часа.

Подобен е случаят с иранската студентка Тара. Тя разказа, че живее от пет години в Украйна и смята страната за свой втори дом, но бяга от ужаса на войната. Пътува вече 72 часа, за да се прибере в страната си.

В Силистра граждани имат готовност да осигурят подслон на нуждаещи се. По неофициална информация вече има настанени украински семейства, но от Българския Червен кръст (БЧК) и общината в Силистра не се съобщава за това.

Увеличава се и бежанският поток от Украйна през Дунав мост при Русе. От сутринта през контролно-пропускателния пункт в страната ни непрекъснато влизат автобуси и леки автомобили с украински граждани. Посрещат ги доброволци от БЧК, които им предоставят храна и напитки.

Анна Прус пътува със сестра си и племенниците си вече 5 дни. Тръгнали са от Киев, прекосили са няколко граници. Отиват към Бургас при приятели. Било им е много трудно, но са благодарни, защото са срещнали подкрепа навсякъде. Анна Прус разказва, че пред очите ѝ още са светлините от бомбите и разрушенията.

"Беше страшно. Всеки ден ни обстрелваха балистични ракети. Киев е обсаден. Обстрелват жилища, родилни домове, взривяват мостове. Всичко е в руини. Стрелят по хора, по автобуси. Не знам как ще живеем нататък", сподели Анна Прус пред БНТ.

На границата вече има много като Анна и Марина. Коли, автобуси.

"Няма напрежение, но ние сме в готовност да ги подкрепим с топли напитки, пакетирани закуски, така че сме на бойна нога, както се казва", каза председателят на БЧК в Русе Антоанета Ябанозова.

Засега в подкрепителния пункт има достатъчно вода и храни. Но вълната от бежанци се увеличава. Червенокръстците се надява и хора, и фирми да се отзоват и да им помогнат с пакетирани храни, които да предоставят на пътуващите.

Междувременно първите два камиона на Червения кръст, част от хуманитарния конвой на българската държава, тръгнат към Украйна днес. Рано тази сутрин започна товаренето на част от набраните до момента дарения в подкрепа на пострадалите от конфликта.