Висшият съвет за радио и телевизия (RTÜK) обяви, че налага глоби на няколко телевизионни канала и спира правото на излъчване на телевизия Сьозджу ТВ (SZC TV) за период от 10 дена заради излъчване на протестите в подкрепа на арестувания кмет на Истанбул Екрем Имамоглу, съобщават турските медии, цитирани от БТА.

От медийния регулатор са наложили парични глоби на няколко от турските телевизии, предава в. "Биргюн". На Халк ТВ (Halk TV) и Теле 1 (Tele1) е наложена парична глоба в размер на пет процента от оборота им заради излъчването на протестите.

Освен това на SZC TV, Halk TV и Tele1 е наложена допълнителна глоба в размер на три процента от оборота им, заради "прекрачване на лимита на критицизъм в предаванията им". Глоба от два процента от оборота е наложена и на Нау ТВ (NOW TV) по същата причина.

От турския регулатор заявяват, че телевизия Сьозджу ТВ е излъчвала на живо протести в Истанбул, Анкара и Измир, по време на които са отправени призиви за гражданско неподчинение и нарушаване на обществения ред, предава сайтът Хаберлер. От съвета съобщават, че това е една от най-тежките мерки, които са предприемали, като при повторно нарушение и излъчване на подобни кадри лицензът на телевизията ще бъде отнет.

През 10-те дни, в които забраната е в сила, телевизия Сьозджу ТВ ще излъчва единствено черен екран, на който е изписан текстът на решението на турския медиен регулатор.

От турските журналистически синдикати веднага излязоха с позиция, в която осъждат решението на регулатора, заявявайки, че "той се е превърнал в оръжие на правителството".

Забраната и санкциите на турския регулатор идва на фона на продължаващите протести в много от големите градове на Турция. Те бяха предизвикани от ареста на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу и редица членове на НРП. Властите наложиха забрана за събирания и демонстрации в Истанбул, Измир и Анкара, но това не спря хората да излязат на улицата.

По данни на министерството от началото на протестите досега са задържани над 1800 души, сред които и журналисти, и са пострадали над 150 полицаи. По-рано днес журналист на Би Би Си бе експулсиран от Турция заради това, че е отразявал протестите.

Турция освободи седем журналисти, арестувани заради отразяване протестите срещу ареста на Имамоглу

Днес турският съд освободи седем журналисти, които бяха арестувани по време на протестите срещу ареста на кмета на Истанбул, съобщи "Тюркийе тудей". Пуснати са фотожурналистът на Франс прес Ясин Акгюл, фотожурналистът Бюлент Кълъч и репортерите Зейнеп Курай, Куртулуш Аръ, Али Онур Тосун, Хайри Тунч и Гьокхан Кам.

Те бяха задържани в домовете си преди разсъмване в понеделник и обвинени в "участие в незаконни събирания и шествия и отказ да се разпръснат въпреки предупрежденията", е видно от съдебни документи. По-късно съдът им наложи мярка за неотклонение арест.

Акгюл заяви, че не е участвал в протестите, а само ги е отразявал като журналист.

Протестите започнаха миналата седмица след задържането на Екрем Имамоглу - ключов политически съперник на президента Реджеп Тайип Ердоган. Имамоглу е в ареста по обвинения в корупция, които мнозина смятат, че са политически мотивирани, и е обвинен още в подкрепа за тероризма. Правителството твърди, че правосъдната система е независима, но критиците му заявяват, че доказателствата по случая се основават на тайни свидетели и са лишени от достоверност, отбелязва Асошиейтед прес.

ИЗБРАНО