Третият кръг от преговори между Русия и Украйна започнаха в Беларус, предаде ТАСС, позовавайки се на руското посолство в Беларус.

На 28 февруари Русия и Украйна проведоха първия кръг от преговори. Те започнаха около 14:00 московско време и продължиха около пет часа. Вторият етап се проведе на 3 март. Според ръководителя на руската делегация тогава, помощник на президента на Русия Владимир Медински, по време на разговорите двете страни са успели да намерят разбиране по някои въпроси.

Руската делегация отлетя към Беларус днес по обед, съобщава РИА Новости. С два натовски вертолета е пристигнала и украинската делегация, съобщи кореспондент на "Известия".

Разговорите ще се проведат в Дома на ловеца в Беловежката гора, където се състояха и втория път.

Към 17 часа (16 българско време), когато трябваше да започнат преговорите, лидерът на руската делегация Владимир Медински отбеляза, че укрианската делегация вече традиционно закъснява.

Руската делегация пристигна първа на място, начело с помощника на Путин Владимир Медински. Той заяви, че ще направи опит отново да повдигне темата за хуманитарните коридори. Според Москва украинските националисти възпрепятстват евакуацията на цивилните.

В състава на украинската делегация няма промени, съобщи на свой ред съветникът на ръководителя на кабинета на Зеленски - Михаил Подоляк, който малко към 16 часа (17. ч. бълг. време) съобщи, че всеки момент преговорите ще започнат.

В хода на втората среща между двете делегации бе достигнато споразумение по съвместно обезпечение на хуманитарни коридори за евакуация на гражданите, доставка на хранителни продукти и лекарства. 

Хуманитарните коридори на Москва не сработиха

Руската армия обяви днес отварянето на няколко хуманитарни коридора и прекратяване на огъня по места с оглед евакуиране на цивилни от украинските градове Харков, Киев, Мариупол и Суми, където се водят тежки боеве. А Киев ги отказа, защото коридорите водеха към Беларус и Русия.

Френският президент Еманюел Макрон осъди "моралния и политически цинизъм" на руския президент Владимир Путин, който предлага хуманитарни коридори на жителите на няколко украински градове, за да ги доведе в Русия, предаде Франс прес.

Руските военни настояват за създаване на хуманитарни коридори към Русия, но "не познавам много украинци, които имат желание да намерят убежище в Русия. Това е лицемерие, комуникационен артефакт, който не одобрявам", реагира Макрон по телевизия Ел Се И.

Условията на Кремъл за прекратяване на военните действия

По-рано говорителят на Кремъл каза за Ройтерс, че руските военни действия ще спрат незабавно, ако Украйна изпълни определени условия.

"Русия иска Украйна да прекрати военните си действия, да направи промени в конституцията си, които гарантират неутралитета й, да признае Кримския полуостров за руска територия, както и да признае Донецк и Луганск за независими територии",  заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред агенция Ройтерс.

Говорителят на Кремъл каза, че Русия е информирала Украйна за своята готовност "незабавно" да прекрати военните действия, ако Киев изпълни въпросните искания.

Досега това е най-ясното определяне на условията на Москва за прекратяване на т. нар. "специална военна операция", която продължава вече 12-и ден, отбеляза Ройтерс.

Шар Мишел разговаря с Путин

Руският президент Владимир Путин е обсъдил в телефонен разговор с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел ситуацията в Украйна и е призовал Европейския съюз да накара властите в Киев да зачитат хуманитарното право, съобщи пресслужбата на Кремъл, цитирана от Ройтерс.

Кремъл добави, че двамата лидери са разговаряли за хуманитарните аспекти на кризата и руският държавен глава е информирал Шарл Мишел за хода преговорите между Русия и Украйна.

На свой ред председателят на Европейския съвет Шарл Мишел съобщи, че е обсъдил с Путин трагичната обстановка в Украйна.

"Призовах президента Путин да спре незабавно военните действия и да осигури хуманитарни коридори", уточни Мишел с пост в Туитър.

ЕС осъжда възможно най-решително руската агресия срещу Украйна, добавя той. Мишел допълва, че с Путин са се разбрали да поддържат връзка.

Председателят на Европейския съвет пише, че е във връзка и с украинския президент Володимир Зеленски. Мишел съобщава, че в следващите дни ЕС ще обсъди молбата на Украйна за преговори за присъединяване към Общността.

"ЕС стои твърдо зад Украйна в усилията да се облекчи човешкото страдание, предизвикано от руската агресия", заявява Мишел. Той допълва, че усилията са насочени и към осигуряване на ядрена безопасност.

Очаква се първите дипломати на двете страни Сергей Лавров и Дмитро Кулеба да се срещнат в Анталия на 10 март. Срещата беше договорена с посредничеството на турския външен министър Мевлют Чавушоглу.

Войната продължава

На фона започващите преговори Украйна обяви, че е атакувано черноморското пристанище Олвия, дадено на концесия на катарската компания "Кю терминалс". Пристанището е ударено при руска военна атака, съобщиха Ройтерс и Укринформ. При нападението няма ранени. Не се  съобщават повече подробности.

"Кю терминалс" е консорциум, в който влизат държавната компания "Катар портс мениджмънт" и логистичната компания "Катар навигейшън". През 2020 г. консорциумът спечели правото да развива и управлява пристанището за срок от 35 години.

Маршрут за евакуация от украинския град Мариупол е бил миниран, съобщи днес Международният комитет на Червения кръст (МКЧК). Това става след провала на опитите за извеждане на цивилни от обсадения югоизточен пристанищен град, предаде Франс прес.

Киев и Москва си разменят обвинения за нарушаване на условията за евакуация.

Доминик Стилхарт, директор на операциите на МКЧК, каза пред Би Би Си, говорейки за хуманитарните коридори, че "проблемът или предизвикателството е да бъдат накарани двете страни да постигнат споразумение, което да е конкретно, ефективно и ясно".

Стилхарт каза, че от дни се водят разговори и с двете страни, за да бъдат накарани да сключат достатъчно ясно споразумение, което след това да може да бъде приложено. Той подчерта, че проблемите продължават, например във връзка с маршрутите.

Служителят на МКЧК даде пример с екип на организацията в Мариупол, който вчера е бил готов да действа, независимо че не е било напълно ясно какво включва споразумението. Но щом стигнали до първия контролен пост, хуманитарните работници разбрали, че маршрутът всъщност е миниран.

"Именно затова е толкова важно двете страни да имат ясно споразумение, за да можем след това да бъде улеснена работата на терен", добави Стилхарт.

"Населението на Волноваха и Мариупол не може да се възползва от организираните от Русия хуманитарни коридори, защото националистически батальони възпрепятстват това", заяви днес зам.-началникът на управлението на народната милиция в т.нар. Донецка народна република Едуард Басурин, предаде ТАСС.