Много държави все още не са достигнали пика на вълната на силно заразния коронавирусен вариант Омикрон и наложените ограничения за овладяване на разпространението му трябва да бъдат облекчавани постепенно, казаха експерти от Световната здравна организация (СЗО), предаде Ройтерс.

"Призоваваме за предпазливост, защото много държави все още не са достигнали пика на вълната на варианта Омикрон. Много страни имат ниски нива на ваксинация на представителите на най-уязвимите групи от населението си", каза на онлайн брифинг Мария ван Керхов.

"Затова сега не е време да вдигаме всички ограничения едновременно. Винаги сме призовавали да бъдем много предпазливи във въвеждането на мерки, както и в тяхното постепенно вдигане, една по една. Защото вирусът е много динамичен", обобщи експертката от СЗО.

На същия брифинг, ръководителят на отдела на базираната в Женева организация за извънредните ситуации Майк Райън призова държавите да съставят планове на собствения си път за излизане от пандемията и да не следват сляпо други страни в облекчаването на мерките. Той изрази опасения, че политическият натиск може да принуди някои държави да отворят икономиката си преждевременно, което да доведе до ненужен допълнителен брой заразени и починали от заразата.

"Смятам, че това е фаза на преход за много държави и не всички страни са в еднаква ситуация. Онези държави, които вземат решение за по-голямо отваряне, трябва също да са сигурни, че имат възможността да върнат мерките с одобрението на обществото, ако това стане необходимо. Затова, ако отворим вратите бързо, трябва да сме напълно способни да ги затворим също толкова бързо", каза представителят на здравната агенция на ООН.

Генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус и Мария Ван Керхов изразиха също безпокойство за продължаващия ръст на смъртните случаи от КОВИД-19 в някои държави.

"Би било преждевременно, която и да било страна да се предаде или да обяви победа над пандемията", предупреди Тедрос. Той подчерта, цитиран от Франс прес, че "повече заразени означават повече смъртни случаи".

"Обезпокоени сме, че в някои страни се наложи виждането, че поради ваксините и високата заразност на Омикрон, както и по-лекото протичане на болестта при него, предотвратяването на разпространението на заразата вече няма да е възможно. Нищо подобно не може да бъде по-далеч от истината", каза Тедрос.

"Този вирус е опасен", предупреди отново генералният директор на СЗО, който не спира да повтаря това послание от появата на варианта Омикрон.

"Ние не искаме от никоя държава да наложи отново локдаун. Призоваваме обаче всички страни да защитят своето население, използвайки всички налични инструменти, а не само ваксините", каза Тедрос.

Междувременно датско изследване оповести нови данни на Омикрон.

Подвариантът BA.2 е по-заразен от "основния"

Подвариантът BA.2 на разновидността Омикрон на новия коронавирус е по-силно заразен от "основния" BA.1 и по-способен да се разпространява сред ваксинирани хора, установи датско изследване, цитирано от Ройтерс.

Проучването, анализирало инфекциите в повече от 8500 датски домакинства между декември миналата година и януари тази година, установява, че е 33 на сто по-вероятно хората, заразени с подварианта BA.2, да разпространяват инфекцията в сравнение с хората, инфектирани с подвариант BA.1.

На "оригиналния" вариант BA.1 се дължат 98 на сто от всички случаи с Омикрон, но неговата разновидност BA.2 бързо се е превърнала в доминираща в Дания и "детронира" BA.1 през втората седмица на януари.

"Нашето заключение е, че Омикрон ВА.2 е значително по-заразен от ВА.1 и притежава имуно-инвазивни качества, които допълнително намаляват защитния ефект на ваксините срещу инфекцията", казват авторите на изследването от изследователския институт "Statens Serum Institut", университета на Копенхаген, Статистическия институт на Дания и Техническия университет на Дания.

"Ако сте бил изложен на Омикрон ВА.2 в домакинството, е 39 на сто по-вероятно да се заразите в рамките на седем дни. Ако сте били в контакт с ВА.1, вероятността е 29 на сто", каза ръководителят на изследването Фредерик Плеснер пред Ройтерс.

Резултатите сочат, че BA.2 е около 33 на сто по-силно заразен от BA.1, каза той.

Случаи с BA.2 са регистрирани в САЩ, Великобритания, Швеция и Норвегия, но в по-малка степен в сравнение с Дания, където подвариантът е отговорен за близо 82 на сто от случаите на инфекция.

Изследването е показало, че BA.2 сравнително по-често от BA.1 заразява напълно ваксинирани и хора с бустерни дози ваксини, което е знак за "имуно-инвазивните свойства" на подварианта.

Въпреки това ваксините имат важна роля, тъй като напълно ваксинираните и тези с бустерни дози по-рядко се заразяват и разпространяват който и да е от подвариантите в сравнение с неваксинираните, казват изследователите. Предварителни резултати сочат, че няма разлика в броя хоспитализации при случаите на ВА.1 в сравнение с ВА.2.