Сенатът на САЩ одобри отпускането на военно-икономическа помощ за Украйна в размер на 40 милиарда долара, предадоха агенциите.

Сенаторите приеха законопроекта за помощта с голямо мнозинство от 86 гласа за срещу 11 против, три седмици след като президентът Джо Байдън поиска по-малка сума в размер на 33 млрд. долара и след като миналата седмица приемането на мярката беше блокирано от един-единствен неин опонент от Републиканската партия. Днес в подкрепа на отпускането на помощта гласуваха всички сенатори от Демократическата партия и почти всички от Републиканската. Гласовете против дойдоха от 11 републиканци - много от които са привърженици на изолационисткия дневен ред на бившия президент Доналд Тръмп.

"Помощта идва. Това е наистина важна помощ. Такава, която може да гарантира, че украинците ще победят", каза лидерът на мнозинството в Сената Чък Шумър, който е представител на Демократическата партия.

От своя страна лидерът на малцинството в Сената Мич Макконъл от Републиканската партия, който също е твърд поддръжник на мярката, взе отношение по опасенията на съпартийците си и заяви, че поражение на Украйна ще застраши търговските партньори на Америка в Европа, ще повиши разходите на САЩ за поддържане на сигурността там и ще поощри автократите в Китай и на други места да заграбват територия в регионите си.

Сега законопроектът отива за подпис при президента Байдън, което се смята за формалност и се очаква да стане във възможно най-кратък срок. Във Вашингтон искаха той да бъде приет възможно най-бързо, за да може близо три месеца след началото на руската инвазия потокът от военна помощ за Киев да не спира.

Миналата седмица законопроектът за помощта за Украйна беше одобрен и от Камарата на представителите на Конгреса на САЩ с 368 гласа за срещу 57 против.

Високопоставен сътрудник на украинския президент Володимир Зеленски благодари на американския Сенат, след като горната камара на Конгреса на САЩ одобри помощ за страната му в размер на близо 40 милиарда долара, и заяви, че тя ще помогне за това да се гарантира поражението на Русия, предаде Ройтерс.

"Уверено и стратегически вървим към победата. Благодарим на нашите съюзници", заяви в публикация в интернет началникът на канцеларията на Зеленски Андрий Ермак броени минути след гласуването в Сената. 

Началник-щабовете на американската и руската армия обсъдиха по телефона ситуацията в Украйна

Началникът на Генералния щаб на Русия Валерий Герасимов и председателят на Обединения комитет на началник-щабовете на САЩ генерал Марк Мили проведоха телефонен разговор, съобщи агенция РИА Новости, позовавайки се на руското министерство на отбраната. Те са обсъдили въпроси от "взаимен интерес", включително ситуацията в Украйна, цитира Ройтерс информацията на РИА Новости.

От руското военно министерство посочват, че разговорът е Бил по инициатива на американската страна, информира ТАСС.

Разговорът се състоя шест дни след телефонен разговор между министрите на отбраната на двете страни, първият им откакто Русия стартира така наречената си специална военна операция в Украйна.

Москва обяви нови данни за дейността на биолаборатории в Украйна

Москва разполага с нови доказателства, че с подкрепата на американското правителство, в биолаборатории в Украйна са извършвани военно-биологични дейности на САЩ, заяви вчера говорителката на руското Външно министерство Мария Захарова. 30 украински лаборатории, разположени в 14 града, са участвали в дейности, насочени към повишаване патогенността на чума, антракс, холера и други смъртоносни вируси. В Херсонска област са открити дронове, оборудвани с контейнери за разпръскване на химикали. Експерименти в лаборатория в Харков са довели до смъртта на около 20 украински войници и приемането на още 200 в болница. Потвърдено е, че потенциално опасни биологични агенти са тествани върху пациенти в психиатрична болница в Харков. Русия разполага и с доказателства за използването на фалшиви банкноти като начин за заразяване на жителите на Луганск с туберкулоза.

Украинската прокуратура поиска доживотен затвор за първия руснак, съден за военни престъпления

Украинската прокуратура поиска доживотен затвор за първия руски войник, изправен на съд за военни престъпления. Той е обвинен за убийството на цивилен гражданин в село в Североизточна Украйна, извършено на 28 февруари.

В съда 21-годишният Вадим Шишимарин се призна за виновен и поиска прошка от вдовицата на жертвата.

Украйна удължи с още 90 дни военното положение и пълната мобилизация на населението. Местните власти не очакват войната да приключи до есента.

Руското министерство на отбраната обяви, че през последните 24 часа са се предали 771 украински бойци от обсадения металургичен комбинат "Азовстал" в Мариупол, а общият брой на предалите оръжие украински бойци от понеделник насам е 1730.

Русия обвързва отварянето на пристанища в Украйна със санкциите

Русия обяви в четвъртък, че санкциите срещу нея трябва да бъдат преразгледани, ако се иска да отговори на призива на ООН за отваряне на достъпа до черноморските пристанища на Украйна за износ на зърно, предаде Ройтерс, позовавайки се на агенция Интерфакс.

Украйна, която е сред най-големите производители на зърнени култури в света, изнасяше повечето от тях чрез тези пристанища, но след руската инвазия е принудена да прави това с железопътен транспорт или чрез по-малки пристанища по река Дунав.

Директорът на Световната продоволствена програма към ООН Дейвид Бийзли призова в сряда руския президент Владимир Путин, като каза: "Ако имате сърце, отворете тези пристанища".

Ръководената от Бийзли програма осигурява храна на 125 милиона души, като купува 50% от зърното от Украйна.

Агенция Интерфакс цитира руския заместник външен министър Андрей Руденко да казва: "Не трябва да се призовава само Руската федерация, но и да се погледне по-дълбоко в целия комплекс от причини, които причиняват сегашната криза с храните, и на първо място това са санкциите, наложени на Русия от САЩ и ЕС, които се намесват в нормалната свободна търговия, като обхващат пшеница, торове и друго".

Русия и Украйна заедно осигуряват почти една трета от глобалния износ на пшеница. Украйна е и голям износител на царевица, ечемик, слънчогледово и рапично олио, а Русия и Беларус, която подкрепи Москва за интервенцията в Украйна и също е под санкции, осигуряват над 40% от глобалния износ на торове.