САЩ наложиха днес серия от санкции на Китай, Северна Корея и Мианма, предаде Франс прес. Санкциите се прилагат в рамките на закона Магнитски, който цели борба с корупцията и посегателствата срещу човешките права. Санкциите бяха обявени по повод Международния ден за спазване на човешките права.

Сред санкционираните е китайска компания за лицево разпознаване, обвинена, че е служила за следене на уйгурите в Синцзян и севернокорейско анимационно студио.

Санкционираната китайска компания е Сенс тайм, която разработва приложения за лицево разпознаване и разпознаване на снимки, които служат за следене на тълпите и за проверка на самоличност. Санкциониран е и настоящият ръководител на Синцзян Еркен Тунияз и неговият предшественик Шохрат Закир, заради това че над един милион уйгури и представители на други етнически малцинства, повечето мюсюлмански, са задържани в Синцзян. Те се намират в центрове за политическо превъзпитаване, според правозащитници. Пекин оспорва тези числа и говори за центрове за професионална подготовка.

Засегнатото севернокорейско студио СЕК пък има международна репутация, заради това че е допринесло за световни успехи на филми като "Цар Лъв" и "Покахонтас". Според американското министерство на финансите обаче СЕК използва мними дружества, за да избягва санкциите, наложени на Северна Корея и да мами международните финансови институции.

Това са първите санкции срещу Северна Корея, откакто Байдън дойде на власт. Сред санкционираните са и севернокорейският министър на отбраната И Йон-гил и Централната прокурорска служба заради несправедливи съдебни процеси. Санкциониран е и руският университет "Европейски институт Юсто" и неговият директор заради връзки със Северна Корея и заради това, че са съдействали за издаване на стотици студентски визи за севернокорейски работници, които сега работят в Русия. Те са източник на валута, която после се използва от режима на Северна Корея в подкрепа на неговите незаконни програми за оръжия за масово поразяване и за балистични ракети, смята министерството на финансите на САЩ.

В Мианма санкционирани са четирима регионални лидери и три организации, свързани с министерството на отбраната за техни връзки с атаки на хунтата срещу демокрацията и заради бруталните репресии в страната.

В същото време високопоставен представител на Съединените щати призова Камбоджа да не прави никакви отстъпки на военната хунта в Мианма, когато догодина бъде ротационен председател на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН), предаде Ройтерс.

Съветникът в Държавния департамент на САЩ Дерек Шоле каза това броени дни след като премиерът на Камбоджа Хун Сен заяви, че Мианма трябва да бъде представена на срещите на АСЕАН, след като страната безпрецедентно бе изключена от участие в срещата на върха на организацията тази година.