Да бъдат лишени от държавна субсидия партии или коалиции, ако техният лидер или съпредседател има повдигнато обвинение за тежки умишлени престъпления по Наказателния кодекс. Спирането на държавните пари важи и ако в състава на коалицията членува партия, чийто председател е обвиняем.

Това предлагат от "ДПС - Ново начало", които внесоха промени в Закона за политическите партии с днешна дата. Под проекта, заведен вече в деловодството, стои подписът на лидера Делян Пеевски и заместниците му в парламентарната група. 

Другата внесена поправка предвижда партията и коалицията да освободи в 14-дневен срок от повдигане на обвинението всички държавнии общински имоти, предоставени им за ползване. Това ще рече, че въпросните формации, освен от държавната субсидия, ще бъдат лишени и от партийни централи. 

Инициативата на ДПС-НН визира именно лидерите на две от формациите в коалицията "Продължаваме промяната" и "Да, България", чиито съпредседатели Кирил Петков и Божидар Божанов са обвиняеми и освободени под гаранция от 10 000 лв., след като доброволно си дадоха поисканите от прокуратурата имунитети.

Петков е с обвинение за принуда в качеството му на вече бивш премиер и оказан натиск над ексминистъра Александър Йоловски, а Божанов - за престъпление по служба, когато беше министър на електронното управление.

"Говоря за Кирил Петков, Божидар Божанов и ред други лица. Ако бъдат оправдани или свалени обвиненията, няма тема", коментира пред медиите Пеевски.

"Редно е българските граждани да видят как се харчат парите, не могат да се харчат от партийни лидери, които имат обвинения, това е недопустимо", каза председателят на "ДПС-Ново начало", цитиран от БТА. 

Санкциите, предвидени в проектозакона, няма да се прилагат, ако въпросните партийни водачи освободят заеманите постове, както и ако бъде прекратено наказателното производство срещу тях, или пък има влязла в сила оправдателна присъда. 

В мотивите си вносителите от "ДПС - Ново начало" посочват, че по този начин се създават допълнителни гаранции при разходването на държавен публичен ресурс и стопанисване на държавно и общинско публично имущество.

Със санкциите се ограничава възможността лица, уличени в престъпления и водените от тях политически организации, да имат достъп и да злоупотребяват с публичен ресурс. С предвидените мерки се защитава обществения интерес от финансови и материални злоупотреби, корупционни схеми и практики, гарантира се сигурността на финансовата система и се ограничава възможността за злоупотреба с влияние, пише още в мотивите. 

Поправките идват само ден след като от ПП-ДБ внесоха законови промени, които да приложат и у нас санкции по линията на глобалния закон "Магнитски", насочени срещу Делян Пеевски. 

"Една от мерките е общинско имущество да не се предоставя на партии в чиито ръководства има санкционирани лица - очевидно това се отнася за Делян Пеевски. Санкциите ще се прилагат и спрямо свързани лица, така че всички мрежи около Пеевски да не могат да оперират съвсем свободно с банковата и финансовата система на страната", мотивира преди ден проектозакона Божидар Божанов.

Самият Пеевски пък напомни пред журналистите в парламента относно санкциите по глобалния закон "Магнитски" спрямо него, че се намираме на територията на България, част от ЕС.

По повод проектозакона на ДПС-НН Божидар Божанов коментира, че внесените текстове са противоконституционни. "Ако има демократични партии в парламента, няма как да мине", добави той.

"Видимо предложението ни за прилагане на санкциите по "Магнитски" в България е притеснило г-н Пеевски, защото те са доста добре написани и юридически издържани", смята съпредседателят на ДБ. Според съпредседателя на ПП Кирил Петков пък Пеевски "се опитва нещо да направи, има си прокуратура и си я използва". Петков заяви, че лидерът на "ДПС - Ново начало" е в списъка "Магнитски", "понеже често е включен в корупция, влияе с огромни подкупи на публични институции и реално има контрол върху цели сектори".

Ако законовите промени се приемат, то ще се наложи Петков и Божанов да освободят партийните постове, ако не искат формациите им да останат без държавна издръжка и без партийна централа. В същото време обаче и двете партии имат съпредседатели, така че на ПП едноличен лидер би останал Асен Василев, а на ДБ - Ивайло Мирчев. 

Промените в Закона за политическите партии, внесени от групата на Пеевски, са разпределени в комисиите по конституционни и правни въпроси и в тази по бюджет и финанси.