Ръководителят на Световната здравна организация поиска ново експертно разследване на хипотезата, че вирусът, предизвикал коронавирусната пандемия, може да е бил изпуснат от лаборатория в Китай, предаде Франс прес.

Тедрос Аданом Гебрейесус освен това разкритикува липсата на достъп до необработени данни за международните експерти по време на тяхното разследване в Китай за произхода на пандемията.

Експертите проведоха разследването си през януари и февруари. Докладът им подкрепи хипотезата за предаване на вируса на човек посредством животно, заразено от прилеп. Хипотезата за изпускане на вируса от лаборатория беше определена като най-малко вероятната. Но вчера Гебрейесус каза, че се налага въпросът за изпускане на вируса да се разследва допълнително, вероятно посредством нови мисии на специализирани експерти, които той е готов да изпрати.

Тези изявления шефът на СЗО направи на брифинг за страните членки на организацията по повод официалното публикуване на доклада от мисията на експертите в Китай, които през януари посетиха Китай и мегаполиса Ухан, където преди повече от година беше официално регистриран първият случай на зараза с новия коронавирус.

Гебрейесус посочи, че някои от международните експерти са му казали, че са имали трудности в достъпа до необработени данни по време на посещението си в Китай. Това е рядка публична критика от шефа на СЗО към Пекин във връзка разследването за произхода на пандемията, което беше съвместно между Китай и световната организация.

"Надявам се, че нови изследвания, при които ще има сътрудничество, ще се базират на по-голямо и бързо споделяне на данни", каза Гебрейесус.

На брифинга ръководителят на екипа от международни експерти Петер Бен Ембарек обаче омаловажи въпроса със споделянето на данни. Той каза, че в Китай, както и на други места някои данни не могат да бъдат споделяни заради спазване на неприкосновеността на личен живот.

Хипотезата, че вирусът, причиняващ Ковид-19, е могъл да се изплъзне от лаборатория, беше защитавана енергично от американската администрация на президента Доналд Тръмп, основаваща се на информации на разузнавателните служби. Китай винаги е отричал най-категорично такава възможност.

Реакции за доклада

"Въпреки че съжаляваме за късния старт на разследването, забавянето на разполагането на експерти (в Китай) и ограничената наличност на проби и данни, "от времето на началото на пандемията", считаме свършената работа /. . ./ за полезна първа стъпка ", се казва в изявление на ЕС.

Двайсет и седемте държави членки обаче настояват за "необходимостта от продължаване на разследванията, за да се проучи произходът на вируса и начинът, по който той е стигнал до хората".

САЩ и 13 техни съюзнически страни изразиха в съвместно изявление своето "общо безпокойство" във връзка с доклада за произхода на коронавируса.

"Изключително важно е да изразим общото си безпокойство, че разследването на международни експерти за произхода на коронавируса е било забавено значително и не му е предоставен изчерпателен достъп до първичните данни и образци" се посочва в съвместното изявление на САЩ с други държави, включително Великобритания, Израел, Канада, Япония, Австралия, Дания и Норвегия.

От ключово значение е независимите експерти да имат пълен достъп до всички необходими данни, както и до изследванията и персонала, участвал в ранните етапи на епидемията, което може да помогне да се установи как е възникнала тази пандемия, се казва в изявлението, подписано също от Чехия, Естония, Латвия, Литва, Словения и Южна Корея.