Сириецът, заподозрян за атака с нож в Солинген, е прекарал близо седмица в приемателния център за бежанци в Бусманци през 2022 г., съобщи БНТ.

Исса Алхасан е преминал проверка за сигурност. Той е бил в полезрението на българските власти около седмица, след което следите му се губят. Година по-късно през май той е открит в Германия и е трябвало да бъде върнат в България.

От Държавната агенция за бежанците зявиха, че към настоящия момент България не е отговорната държава-членка и няма задължение да приеме сирийския гражданин на територията си, тъй като сроковете за прехвърляне по Дъблинския регламент са изтекли.

Исса Алхасан е регистриран в базата данни на Държавната агенция за бежанците на 7 декември 2022 г. като търсещ международна закрила. Тогава е бил приет в дома за временно настаняване на чужденци в Бусманци, след извършена проверка за сигурност. 

По време на процедурата по разглеждане на молбата му за закрила е било изискано становище от ДАНС, което е задължително по закон. Той обаче не дочаква решението, тъй като на 14 декември напуска приемателния център. Оттам веднага подават сигнал в МВР за липсата му.

Как Алхасан успява да напусне страната, остава загадка.

В първите месеци на 2023 г. той обаче отново попада в полезрението на българските власти. От Германия е получено запитване за обратно приемане по реда на Дъблинския регламент. Страната ни тогава изпраща положителен отговор и сириецът е трябвало да бъде върнат в България на пети юни миналата година, но прехвърлянето така и не е осъществено.

"Атентатът в Солинген е един типичен пример за атака от типа самотен вълк. Това разпознаване от страна на "Ислямска държава" не е нетипично. Това, което ме учудва обаче е, че предполагаемият извършител се е предал.Това е нещо, което не сме срещали до момента сред ислямистите", каза Мариян Събев - старши анализатор Център за изследване на демокрацията.

Дали сириецът, заподозрян за нападението с нож, се е радикализирал в Европа все още е въпрос без отговор. Експерти обаче предупреждават, че през последните месеци ислямската пропаганда се активизира силно. "Ислямска държава - Хорасан" имат най-много клетки в Германия, твърди журналистът Мохамед Халаф. "В Германия се появява нова организация ,"Мюслим Интерактив" ръководи я Рахим Готенберг. В момента организира много протести и призовава за възстановяване на ислямския халифат в Германия. Още една друга се казва "Истинския ислям", имаме друга организация, която се казва "Ислямско поколение". Най-силно е влиянието в "Тик-Ток", където войната в Газа се използва като основно гориво за пропаганда. В социалните мрежи ги вербуват и започват да им промиват мозъците. Има различни хора маскирани, които призовават за отмъщение, атентати към хората, които подкрепят Израел. Най-голямата заплаха е в Германия и скандинавските държави и най-много в Швеция. Там вече силна организираната престъпност с ислямските организации", коментира Халаф.

Германия: През 2023 г. София се съгласи да получи обратно сириеца, осъществил атака в Солинген 

Българските власти са се съгласили "много бързо" в началото на миналата година да получат обратно от Германия 26-годишния сириец, който в събота уби с нож трима и рани тежко 8 души в Солинген. "София се съгласи много бързо на това репатриране", потвърди говорител на германското правителство, цитиран от кореспондента на БНР.

Първият опит за изпращане на мъжа обратно в България се е провали на 3-ти юни 2023 г. Властите не го посрещнали на мястото за настаняване в Падерборн и съответно не била задвижена процедурата за пращане към България. Сириецът се преместил в Солинген.

Обикновено след подобни пропуски би трябвало да последват нови опити. Никой обаче не е потърсил бежанеца повече. Имиграционните власти ще трябва да установят кой е виновен за този фал.

Днес канцлерът Олаф Шолц пристигна в Солинген. Той положи бяла роза на мястото на трагедията в памет на трите жертви. "Това беше терористичен акт. Тероризмът засяга всички ни, заплашва живота ни и начина, по който живеем. Това е и целта на терористите, но ние никога няма да приемем да живеем в страх", каза той.

Заради атентата отново се разгоряха дебати как да се процедира с мигрантите и дали да се спре приема на хора от Сирия и Афганистан.