Започна демонстрацията на автоинструктори на площад "Княз Александър I" в София, които подкрепят промени в правилата за придобиване на шофьорски книжки, които ще влязат в сила от 10 декември. Седем организации от бранша, обаче, се обявиха против ограниченията за явяване на практически изпит и новите правила за придобиване на различните категории, и излизяха на протест в 13 часа.

Заради двете демонстрации през целия ден движението в центъра ще е затруднено, но без да се затварят пътища.

"За" промените

Десетки коли на автоинструктурите "превзеха" жълтите павета на площада в 11 часа в подкрепа на промените за придобиването на шофьорска книжка. Демонстрацията протича спокойно, движението по булевард "Цар Освободител" не е спряно. 

ВИЖТЕ СНИМКИ >>>

Митинг-шествието е организирано от "Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България", според която промените в наредбата са за добро, защото ще гарантират електронен, тоест- обективен контрол върху обучението и изпитите на новите водачи.  Спорните текстове се отнасят за въвеждането на GPS контрол на учебните автомобили и Дигиталния дневник по теория - промени, които ще бъдат защитавани на митинга от присъстващите, за да бъде постигнато в пъти по-добро качество на обучението и да се гарантира по-висока теоретична и практическа подготовка на новите водачи, посочиха още от организацията.

"Ние сме в подкрепа на промените в кандидат-водачите, които предстоят да се предстоят да се случат, защото това ще изсветли нашия сектор",  каза  Красимир Георгиев, собственик на автошкола и председател на Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България (АКАБ).

Снимка: Bulphoto

По думите му в момента сивият сектор в техния бранш е 90%. Той посочи, че сред основните промени е въвеждането на дигитализация в обучението, която според него ще спомогне браншът да излезе на светло.

"Гражданите, които карат шофьорски курс и искат да станат водачи, ще могат да знаят във всеки един момент къде са карали, колко са карали, на какво са ги учили. Така ще знаят за какво дават парите за шофьорския курс, ще могат да търсят сметка, както и да извършват някакъв граждански контрол на автошколите, които не са съвестни", обясни той.

"Основните промени са, че вече отпада хартиеният учебен картон, който е разковничето да има такъв голям сив сектор. Когато всичко се дигитализира и информационната система ще определя дали учебният час е даден правилно или не, мисля, че всичко ще бъде на светло", допълни Красимир Георгиев. Той обяви, че от организацията подкрепят и готвеното ограничение курсист да се явява до четири пъти на изпит за половин година.

"Ами изпитът не е обучение. Ако си скъсан четири пъти, може да отиде в автошколата, където е обучаван и да попита защо четири пъти не може да си вземе изпита. Трябва да си попълни знания, които по една или друга причина му липсват", посочи той.

В подкрепа на промените за придобиване на шофьорска книжка

Снимка: Bulphoto

По време на днешната демонстрация, в която участват автошколи от цялата страна, се събират и подписи в петиция в подкрепа на промените. Според демонстрантите измененията ще подобрят и пътната безопасност в страната.

С предвиждане на GPS контрола на учебните коли Автомобилната администрация ще може да проследява дали даден кандидат действително е изминал предвидения маршрут, или е прекарал времето си неподвижно на паркинг. Целта е по-лесно да се идентифицират нарушителите при провеждането на шофьорските курсове. Всеки кандидат-шофьор ще има право да се яви на теоретичен и практически изпит само четири пъти за половин година, предвиждат още новите правила.

В подкрепа на промените за придобиване на шофьорска книжка

Снимка: Bulphoto

По повод следващата демонстрация на автоинструктурите, които са против приетите промени, Георгиев заяви:

"Точно затова ще протестират след нас тези, които искат да се запази статуквото. Тях така ги устройва. Устройва ги да не плащат данъци, да не плащат осигуровки, да не дават всичките учебни часове, да не излизат от рамките на населеното място", смята Георгиев.

"Против" промените

В 13 часа днес започна другата демонстрация на автошколи и инструктори, които се обявиха против ограниченията за явяване на практически изпит и новите правила за придобиване на различните категории.

"За" и "против" промените: Автоинструкторите "превзеха" жълтите павета в София (снимки)

Снимка: Bulphoto

Протестното шествие тръгна от 4 столични булеварда и стигна площада пред Президенството в 13:30 часа. Заявката за демострацията е до 16:00 часа

"Наредбата не отговаря на учебната документация и тази въпросна дигитализация, електронизация въобще е някаква пълна неяснота", обясни пред БНР Трендафил Маринов, председател на българския автоинструкторски съюз.

"За" и "против" промените: Автоинструкторите "превзеха" жълтите павета в София (снимки)

Снимка: Bulphoto

Недоволните автоинструктори настояват да се спрат промените и да се направи нова работна група, в която да се обсъдят проблемите в бранша и да се изпишат правилно наредбите, така че след пет години да не се преправят.

"Наредбите да бъдат така изписани, че да отговорят на съвременното оборудване на автомобилите", призова Маринов. "След пет месеца влиза в сила една система, която още дори не е разработена, нито е тествана. Не се знае кой я разработва. Ние не знаем с какво и как ще работим, нито как ще функционира тази система", посочи Маринов за предстоящата електронизация в обучението на курсистите. Според него предвиденото проследяването на учебните автомобили с GPS също няма да доведе до желания резултат.

"За" и "против" промените: Автоинструкторите "превзеха" жълтите павета в София (снимки)

Снимка: Bulphoto

"Аз съм 44 години в бранша. Този, който ми е набелязал като червена точка, зам.-министърът, той трябва да намери своя преподавател или да му целува ръката и отгоре, и отдолу. Защото утре като го изгонят от министерството, може да започне работа като таксиметров шофьор, има си професия", каза Стефан Виденов, един от представителите на автошколите.

"За" и "против" промените: Автоинструкторите "превзеха" жълтите павета в София (снимки)

Снимка: Bulphoto

Темата вчера коментира и служебният министър на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова. "Поех ангажимент, че ще тестваме заедно системата. Ако тя покаже някакви неудачи, ще вървим към нейното подобряване", обясни пред журналисти тя. По думите ѝ автошколите ще имат гратисен период, в който ще могат да работят и на двата режима - хартиено и електронно.