Христо Иванов: Планирахме закон за служебното правителство, но ГЕРБ свалиха кабинета
"Не сме искали цялата власт, ГЕРБ не могат да вземат самостоятелни решения без ветото на Пеевски", каза лидерът на "Да, България"
Христо Иванов отговори на президента, който изказа притеснения, че с промените в Конституцията може да влезем в конституционна криза. Лидерът на ДБ обясни, че е бил планиран закон за служебното правителство, но никой не очаквал да отидем на избори. Той не прие критиките на държавния глава и го обвини, че предварително създава притеснение у обществото.
"Конституционният модел не се избира по домова книга. Разбирам дискомфорта на екипа на президента да прилага нова материя без парламентът да е приел съответното законодателство. Конституционните текстове не са упътване за ползване на асансьор. Трябва в практиката да се уплътнят. Бързането да се говори за криза, инжектирането на притеснение не работи за никого", отвърна с критики на президентския укор лидерът на "Да, България" в студиото на "Лице в лице" на бТВ.
"Кръгът за служебен премиер не е толкова тесен. Трябваше да има закон за служебното правителство. Никой не е очаквал, че колегите от ГЕРБ ще свалят правителство и ще ни хвърлят на избори два месеца след приемането на промените в Конституцията. Попълването на институциите и изработването на нормативна уредба отнема време и изисква разумно и отговорно политическо поведение, за да не предизвикват кризи без нужда", подчерта Христо Иванов.
Иванов заяви, че идеята за ограничаване на избора на служебен премиер е била одобрена от всички в конституционното мнозинство - ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС.
И напомни, че от неговата формация не са искали да има нов служебен кабинет, а редовният да се преназначава като такъв.
"Преди беше заложен един полупрезидентски режим на управление, който противоречи на основополагащото, че България е парламентарна република. Конкретиката на уредбата е въпрос на компромис. Нашето първоначално предложение беше редовният кабинет да се преназначава като служебен с ограничени правомощия. ПП-ДБ предложи това, което е и доминиращия модел в Европа", добави той.
От ПП-ДБ заговориха и за опцията при третия мандат да се съкрати конституционно време и така да можем да съберем парламентарните предсрочни с европейските редовни избори 2 в 1, стана ясно още от думите на Иванов.
"Всичко политически сили заявиха, че няма да участват в реализиране на трети мандат. Аритметично не е възможно. Самоцелното правене на трети мандат би било безотговорно действие. Напълно възможно и разумно е изборите да бъдат 2 в 1, защото не сме толкова богата страна, за да хвърляме пари през прозореца", коментира Иванов, след като по-рано днес при връчването на втория мандат Кирил Петков и Николай Денков поискаха от президента да направи възможното да ги насрочи заедно.
ГЕРБ не могат да вземат самостоятелни решения без ветото на Делян Пеевски, заключи Христо Иванов, като обясни и защо ротацията се е провалила.
"Ротацията се провали, защото от ГЕРБ и ДПС решиха, че не са готови да се разделят със стоте процента, които имат в момента в регулаторите", добави той.
По думите му от страна на ГЕРБ-СДС "се търсеха поводи да се прекъсне преговорният процес". Той напомни, че тежкият компромис, направен от двете политически сили в началото на това управление, е бил за управление от 18 месеца.
"Нямаше никакво основание да се иска предоговарянето на срока от 18 месеца", отбеляза Иванов. Никой няма право да я счупва без политически аргументи, укори той партньорите. Той подчерта, че не ПП-ДБ са искали да се отива на избори.
И потвърди, че са настоявали оставката на вътрешния министър Калин Стоянов, но още от самото начало на съвместното управление, а не на финала на преговорите, както обявиха от ГЕРБ, които го изтъкнаха и като една от причините да прекратят договарянето за кабинет и да върнат мандата.
"Естествено е, че сме искали оставката и смяната на вътрешния министър. Не сме искали цялата власт, искали сме оставката на министъра на вътрешните работи многократно и с аргументи. Защото това е човек, който не просто допусна в София полицейско насилие, а когато колегите отказаха, ние запазихме конструкта", каза Иванов.
И заключи, че от самото начало на преговорите ГЕРБ не са имали сериозни намерения, тъй като лидерът им не е участвал в тях.
"Писмото на ГЕРБ прилича на бракоразводна жалба. Те били натискани, обиждани, шантажирани, заплашвани - най-голямата партия ГЕРБ. Въпросът е дали се носи политическа отговорност, или да се фръцнем. Не сме казвали, че ако няма смяна на Калин Стоянов, няма да има кабинет. В преговорите предложихме да се върнем в първоначалната договорка само за ротация на премиерите. Мария Габриел също го предложи, но без да има споразумение", коментира епстоларното общуване с довчерашните партньори той.
"Самият факт, че Борисов не участваше в тези преговори, показва камуфлажния характер на това мероприятие", заключи съпредседателят на ПП-ДБ.
"Ако някой смята, че за да защити правото си на първа брачна нощ, е да закара страната на избори, това е негова отговорност", обобщи Христо Иванов.