Депутатите приеха закон за реформи, съгласувани с Еврогрупата като предварително условие за започване на преговори за трета кредитна програма за Гърция в размер на между 80 и 90 милиарда евро за период от три години.

Вижте снимки >>

Нормативният акт ратифицира решенията на срещата на върха на страните от еврозоната в неделя и понеделник, като включва промени в данъчното законодателство и пенсионното осигуряване, включително повишаване на данък добавена стойност и ограничаване на практиката на предсрочно пенсиониране.

Законът бе приет от 300-членния еднокамарен гръцки парламент с 228 гласа "за" при 64 "против" и шестима въздържали се, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. 

С "не" гласуваха общо 32 от 149-те депутати от СИРИЗА. Други шестима се въздържаха.

Гласуването бе поименно. Против закона се обявиха бившият министър на финансите Янис Варуфакис, председателката на парламента Зои Констандопулу, министърът на енергетиката Панайотис Лафазанис и заместник-министърът на труда Димитрис Стратулис.

Премиерът и председател на СИРИЗА Алексис Ципрас обаче прокара закона с подкрепата на по-малкия партньор от управляващата коалиция, партия "Независими гърци", както и на проевропейски опозиционни формации
От опозиционните партии заявиха, че са подкрепили закона, за да не се стигне до излизане на Гърция от еврозоната.

Панайотис Лафазанис изрази готовност да подаде оставка, ако премиерът Алексис Ципрас поиска това от него. Лафазанис подчерта, че заедно с останалите гласували в разрез с партийната линия депутати подкрепя правителството и премиера, но е против спасителния план.

Самият Ципрас преди гласуването призова с неохота парламента да приеме закона, като каза, че той няма да е от полза за гръцката икономика.
 
"Не вярваме в (пакета), но сме принудени да го приемем", каза премиерът на Гърция.

Той подчерта, че мерките нямат алтернатива, въпреки че не е съгласен с тях.

Гласуването премина при високо напрежение и бе предшествано от протест в центъра на столицата Атина срещу новите мерки за икономии, който премина с инциденти.

Приемането на пакета реформи открива пътя за преговори с европейските партньори за трета програма за помощ за Гърция, отбелязва Ройтерс. Резултатът от гласуването обаче прави бъдещето на лявото правителство на Ципрас неясно след разцеплението в редиците на неговата партия СИРИЗА.

Планът за Гърция вече бе ратифициран снощи от френския парламент. Предстои обаче той да бъде одобрен и от депутатите в Германия и Финландия - две страни, които олицетворяват по-твърдата линия към Атина.

Анкета: Ще извади ли СИРИЗА Гърция от кризата?