Владимир Путин, преизбран за още един мандат, встъпи в длъжност като президент на Русия за пети път. Той спечели рекордните 87,28% от гласовете на изборите, проведени от 15 до 17 март и ще заема най-високия пост в страната до 2030 г.

Според конституцията встъпването в длъжност на руския президент се извършва шест години след встъпването в длъжност на предишния държавен глава или на 30-ия ден след обявяването на резултатите от изборите от ЦИК. Всички церемонии по встъпване в длъжност на Путин от 2000 г. насам са се провеждали в един и същи ден - 7 май.

Встъпването в длъжност традиционно започва по обяд. Като цяло тя се вмества в рамките на един час. Както отбеляза президентският говорител Дмитрий Песков, този път не се предвиждат съществени промени в церемонията, но тя ще се проведе "с определени нюанси".

Президентът положи клетва на тържествената церемония в присъствието на членовете на Съвета на федерацията, Държавната дума и съдиите от Конституционния съд.

Първоначално сценарият е разработен за встъпването в длъжност на Борис Елцин през 1996 г.

Оттогава няма съществени промени, с изключение на мястото: Елцин встъпи в длъжност в Двореца на конгресите, след което за целта се използват големите зали на Големия кремълски дворец.

Текстът на президентската клетва е определен от Конституцията: "Заклевам се, упражнявайки правомощията на президент на Руската федерация, да уважавам и защитавам правата и свободите на човека и гражданина, да спазвам и защитавам Конституцията на Руската федерация, да защитавам суверенитета и независимостта, сигурността и целостта на държавата и да служа вярно на народа".

Президентът произнесе тези думи с дясната си ръка върху Конституцията, след което председателят на Конституционния съд обяви, че държавният глава е встъпил в длъжност.

Последва реч на Путин, в която благодари на всички руски граждани и на "жителите на нашите исторически земи", както и на участниците във войната в Украйна, и увери, че интересите и сигурността на народа ще бъдат за него над всичко.

Той отбеляза, че руските граждани потвърждават правилността на курса на страната и изрази увереност, че Русия ще премине достойно този "труден, граничен период".

"Убеден съм, че ще преминем с достойнство през този труден и важен период, ще станем още по-силни и със сигурност ще реализираме дългосрочни планове и мащабни проекти, насочени към постигане на целта на развитието, която е преди всичко опазването на народа", заяви руският президент.

Ето какво още каза Владимир Путин:

  • Ние сами и само ние ще определяме съдбата на Русия в името на днешното и бъдещите поколения.
  • Необходимо е да се осигури надеждна приемственост в развитието на Русия за десетилетия напред.
  • Трябва да отгледаме и възпитаме поколения, които да укрепят мощта на Русия.
  • Русия гледа уверено напред, нейният народ е единен и велик.
  • Русия е отговорна пред хилядолетната си история и предците си, които са превземали недостижими върхове.
  • Русия не се отказва от диалога със западните страни. Изборът е техен.

  • Русия трябва да бъде самодостатъчна и конкурентоспособна държава: "Нашата държавна и политическа система трябва да бъде устойчива на всякакви заплахи, но стабилността не означава скованост, нашата система трябва да бъде гъвкава." Русия трябва да помни трагичната цена на вътрешните сътресения и катаклизми.
  • Ние сме единна и велика нация и заедно ще преодолеем всички препятствия, ще реализираме всичко, което сме планирали, заедно ще победим!

След речта на Путин пред Кремъл прозвуча оръдеен залп.

Последва следващата част от сценария - Владимир Путин прие парад на президентския полк след встъпването си в длъжност.

По време на благодарствения молебен след инаугурацията на Путин главата на Руската православна църква патриарх Кирил заяви, че държавният глава понякога трябва да взема "страшни решения", и посочи примера на княз Александър Невски, който по-късно става светец. В края на речта си патриархът пожела на Путин: "Божията благословия, закрилата на Царицата небесна да бъдат с вас в живота ви, до края на века, както казваме. Е, и с дързост казвам, че с Божията помощ краят на века ще означава край на престоя ви във властта. Имате всичко необходимо, за да изпълнявате тази велика служба на Родината дълго и успешно", каза патриархът.