Консерваторите претърпяха съкрушително поражение на местните избори в Англия и Уелс, провели се на 2 май, като изгубиха около половината контролирани от тях общини и градове. Лейбъристите печелят в редица ключови райони и застават на първо място в Англия по брой общински съветници. Световните медии са единодушни, че това е едно от най-големите поражения за торите в историята им.

След оповестяването на първоначалните резултати лидерът на консерваторите и британски премиер Риши Сунак защити политиката си и призова съпартийците си да продължат да го подкрепят въпреки тежките изборни поражения, предаде ДПА.

Макар в партията да се чуха гласове на недоволство, Сунак изглежда твърдо убеден, че управлението му е правилният път, по който торите и Великобритания трябва да вървят.

"Разбира се, разочарован съм от пораженията. Но ние ще продължим да работим все така усилено, за да се преборим с лейбъристите и да осигурим по-светло бъдеще за страната си", посочи лидерът на Консервативната партия.

Лейбъристите печелят местните избори в британската столица Лондон, където кметът Садик Хан си осигури трети мандат, а също в графство Западен Мидландс (включващо втория по големина град във Великобритания Бирмингам - бел. ред.). Те спечелиха още в Ливърпул, Южен Йоркшир, Западен Йоркшир и Голям Манчестър. Загубата в Западен Мидландс беше особено болезнена за торите, тъй като те се надяваха на победа поне там на фона на катастрофалните резултати на местните избори в другите части на Великобритания, отбелязва АФП.

Загубилият надпреварата досегашен кмет консерватор на Западен Мидландс Андрю Стрийт призова премиера да не завива надясно и да продължи да следва умерен политически курс, което според него е рецептата, която ще позволи на консерваторите да си върнат загубените гласове. "Определено не бих препоръчал подобен завой", каза той пред "Скай Нюз".

"Изненадващата победа в Западен Мидландс е феноменален резултат, който надминава нашите очаквания", каза лидерът на лейбъристите Киър Стармър, цитиран от ДПА. "На хората в цялата страна им омръзна хаоса и упадъка на консерваторите. Те гласуваха за промяна с лейбъристите", допълни той.

Коментаторите в редица британски и европейски издания правят равносметка на местния вот с поглед към парламентарните избори във Великобритания, които ще се проведат най-късно през януари 2025 г.

Ройтерс цитира проучванията на общественото мнение, според които лейбъристите ще спечелят следващите избори за Камарата на общините и техният лидер Киър Стармър ще стане министър-председател, слагайки край на започналото преди 14 години управление на консерваторите.

"Поражение за торите", коментира чешкият вестник "Деник Н". "Партията на премиера Риши Сунак преживя най-лошия си изборен ден от десетилетия насам. Тя успя да запази господстващата си позиция единствено в най-сигурните си бастиони. Според настоящите данни, следващите парламентарни избори, които ще се проведат най-късно през януари, вероятно ще имат подобни резултати. Като се има предвид видимата апатия сред членовете на партията, те също изглежда осъзнават, че дори смяната на Риши Сунак няма да им донесе победа", коментира авторът на статията Карел Пучелик.

"Сунак остана сам да посрещне поражението. Нито собствената му партия, нито избирателите са доволни от представянето му", отбелязва испанският "Ел Паис". Според изданието никой не е бил убеден да гласува за торите, въпреки усилия на премиера да съживи икономика, поразена от десетилетие на Брекзит и лошо управление и въпреки демонстрациите му на решителност по въпроса с нелегалната имиграция. "Премиерът засега е потушил вътрешнопартийния бунт, но не благодарение на стратегическите си умения, а поради натрупаната умора сред мнозинството депутати от партията му. Сред тях се разпространява чувство на примирение, което изглежда му подсказва, че ще трябва да се изправи сам пред задаващото се поражение на парламентарните избори", смята изданието.

"На избирателите им дойде до гуша, а парламентарните избори няма как да се разминат", пише британският "Гардиън". "След 14 години провал гласоподавателите в четвъртък казаха на правителството, че им е дошло до гуша. Въпросът за Сунак трябва да бъде: защо да куца с месеци като министър-председател, когато толкова много избиратели са изразили ясно мнението си? Най-почтеният начин той да реагира би бил да свика парламентарни избори", призовава изданието.

Риши Сунак преживява най-опасните си часове като министър-председател на Обединеното кралство. Недоволните бунтовници измежду торите, които искат да го изместят от лидерския пост преди общите избори тази година, чакат своя момент, на свой ред отбелязва "Политико".

Възможно е бившият британски премиер и бивш лидер на Консервативната партия Борис Джонсън да е избрал езоповски език, за да опише поражението на съпартийците си в колонката си в "Дейли Мейл". Вместо пряко да коментира вота, той разказа лична история как той, жена му и децата му безуспешно се опитали да спасят болно пате. Джонсън казва на публиката си, че не било възможно тази "куца патица" да оцелее и накрая я погребали в градината в "пластмасова кутия от китайска храна". Не е изключено историята на Джонсън да е лична, но на английски политически жаргон "куца патица" означава именно политик с изтичащ мандат.

Същевременно приближеният до Консервативната партия "Дейли Телеграф" не унива и призовава партията да продължи да се придържа към курса си. "Риши Сунак предприе някои перспективни стъпки през последните седмици в области като разходите за отбрана, реформата на социалните грижи и имиграцията. Ако искат да надделеят над лейбъристите, самите консерватори трябва ясно да покажат на електората в какво точно вярват. Това няма да бъде постигнато чрез изместване към предполагаемата центристка позиция или чрез опит да се копират политиките на левицата. Ще бъде постигнато чрез убедено управление като консерватори", съветва изданието.

А ирландският "Айриш Таймс" смята, че лейбъристите не трябва да лежат на лаврите си, а да погледнат внимателно резултатите от изборите. "Лейбъристите също бяха засегнати. Зелените и независимите постигнаха значителен напредък, като някои гласоподаватели се противопоставиха на колебливостта на лейбъристите по отношение на Газа. Тъй като и двете основни партии са подложени на натиск от фланговете си, изборите бяха нещо повече от моментна снимка на общественото настроение, но неизбежно ще послужат като двигател за по-нататъшна политическа поляризация", заключват наблюдателите от съседния на Британия остров.