Изследването, поръчано от японското министерство на здравеопазването, има за цел да сравни вредата от традиционните цигари и електронния им вариант, съобщава АФП, цитирана от БГНЕС.

Екипът на японския учен Наоки Кунугита в Националния институт по обществено здраве са изпратили своя доклад в Министерство на здравеопазването. В него се съобщава, че в парата от електронните цигари са открити канцерогени като формалдехид и ацеталдехид, съобщи телевизия TBS.

Формалдехидът е вещество, което може да се открие в строителните материали, а в електронните цигари съдържанието му е 10 пъти по-високо, отколкото в дима от обикновените папироси. Той е канцерогенен и токсичен.

Електронната алтернатива става все по-популярна в цял свят. Особено сред младите хора, които нагряват ароматизирана течност, съдържаща по-малко никотин и вдишват парата. На вид електронните цигари приличат на обикновените, но от тях не излиза истински дим, което ги прави подходящи за затворени помещения.

През август Световната здравна организация обаче призова правителствата да забранят продажбата на електронни цигари на непълнолетни, като предупреди, че те представляват "сериозна заплаха" за неродените бебета и младите хора.

Електронните цигари вече са забранени в страни като Австралия, Нова Зеландия, Бразилия и Канада.