Изрично забранените за притежание в затвора средства за комуникация с външния свят попадали у затворниците по най-разнообразни начини. За снабдяването с телефони на местните рецидивисти често способствали и служители на затвора, признава началникът им. Това станало и причина само за миналата година да бъдат изгонени трима, преди години още четирима загубили работните си места за грубо нарушение на реда там.
Мобилните телефони влизали зад решетките в колети, чрез близките на затворниците, когато идват на свиждане, чрез фирмите, с които работи затворът. За да достигнат до излежаващите присъдите си, телефони били хвърляни и през оградата. 90% от тези опити за телефонно оборудване на момчетата зад решетките обаче били осуетяване, каза Коцев.
Всичко това се случва заради липсата на подходяща техника за установяването на подобни нарушения, коментира директорът на затвора. Охранителни камери в Пазарджишкия затвор няма. Всъщност в заведението за лишени от свобода имало доставени камери и оборудването към тях по проект от Европейския съюз. Охранителните устройства стоят на склад в момента, тъй като затворът не разполага със средства за техния монтаж. За да бъдат инсталирани, са необходими около 50 000 лева. Видеонаблюдението би могло да предотврати множеството нарушения сред служителите в Пазарджишкия затвор, каза Веселин Коцев. Интересното е, че по принцип тази техника би трябвало да помага на служителите там да извършват по-добър контрол сред лишените от свобода. Камерите обаче в затвора в Пазарджик ще служат, за да бъдат контролирани самите служители, коментира още Коцев.