Средствата за България в новия бюджет на ЕС са близо 29 милиарда евро, което е с близо 1 млрд. евро повече спрямо предишния. Това обяви премиерът Бойко Борисов, който се включи на живо в профила си във "Фейсбук".

Новините от премиера на България дойдоха веднага, след като стана ясно, че евролидерите са постигнали споразумение за финансовата рамка на срещата на върха в Брюксел.

"Това е голям успех за нашата страна, тъй като България получава повече пари за новия период в сравнение с предишния и това при положение, че на ниво ЕС новата финасова рамка е с 62 милиарда по-малко от предишния бюджет", заяви Борисов.

Парите за страната ни са до 2027 г.

Премиерът даде разчет как ще бъдат разпределени парите по различните мерки.

Запазват се парите за кохезия и селскостопанска политика.

"Не само се запазват парите по кохезионния фонд за България - 9 млрд. евро, но те са с 800 млн. евро повече в сравнение с досегашната рамка. За първи път за България са предвидени допълнителни целеви средства 200 млн. евро за най-слабо развитите региони", обясни Борисов, подчертавайки, че това е била най-голямата ни битка, заради която "на няколко пъти си развалял отношенията с лидерите".

Премиерът обяви още, че в 4 ч. тази сутрин е блокирал взимането на решения, докато страната ни не получи подкрепа за тези допълнителни 200 млн. евро.

От думите на Борисов стана ясно, че доста от допълнителните за България пари ще бъдат дадени за подобряване на живота и инфраструктурата в Северозападна България. 

"Обещах на Шарл Мишел да кажа, че е много голям приятел на България. Подкрепи ме и канцлерът Меркел, огромна подкрепа получих от канцлера на Австрия Себастиан Курц - той направи изказване пред Съвета все едно е премиер на България. Благодаря му и на него, и на премиера на Нидерландия също", обяви Борисов.

По мярката "Миграция" - също ще има 200 млн. евро за опазване на външната граница на ЕС.

Важен момент за България е финансирането по Фонда за справедлив преход - половин милиард евро са предвидени за България по него. За защита на външната граница на ЕС, България ще получи общо над 200 млн евро за миграция и сигурност по МФР. В новия европейски бюджет се потвърждава и ангажиментът на ЕС към страните от Западните Балкани, за което България винаги е настоявала.

По Пакета "Следващо поколение ЕС" България ще може да разчита на над 7,7 млрд евро грантове. Основната част от тези средства в размер на над 6 млрд евро са в рамките на Механизма за възстановяване и устойчивост, чрез който ще се финансират публични инвестиции и реформи с цел възстановяване от кризата и за постигането на устойчива, климатично неутрална, дигитализирана и ниско въглеродна икономика. В допълнение към средствата за Кохезионна политика от МФР, България ще получи и над 650 млн евро по Инструмента REACT-EU, който влиза в Пакета "Следващо поколение ЕС". Те са предвидени за преодоляване на социално-икономическите последици от кризата. В допълнение към средствата предвидени за нашата страна по Фонда за справедлив преход по МФР, в Пакета "Следващо поколение ЕС" така са включени и над 600 млн евро за България.

Бойко Борисов заяви, че ще се направи голяма оценка от Европейската комисия по медицински теми, каквото предложение той направи по време на дебатите и благодари специално на Макрон за подкрепата.

По темата за върховенството на закона се постигна съгласие, прецизиране каква точно трябва да е обвързаността между финансирането и върховенството на закона - това трябва да е прозрачен процес зачитащ принципа на обективност, недискриминация и еднакво третиране на всички страни членки, въз основа на подход почиващ на доказателства, добави Борисов.

Във видеото премиерът подчерта на няколко пъти, че преговорите са били много тежки, слизал от етажи на етажи, безсънни нощи и "вече никой не може да подобри рекорда му по пиене на кафета". 

"Ей затова заслужавам да ми се иска оставката - 2 млрд. лева повече за България при цялото окастряне. Тези, които днес това ще се упражняват, нека да го знаят", каза Бойко Борисов.