Евродепутатът Емил Стоянов участва днес в Пловдив в конференцията "Българското съдържание в Европеана", съобщиха от кабинета на депутата. "Европеана" е мащабен дългогодишен европейски проект, по който трябва да осъществи дигитализацията на цялото европейско културно наследство.

"Европеана" представлява интернет страница, даваща достъп до близо 10 милиона електронни обекта към момента - филмови материали, фотографии, картини, музикални произведения, карти, ръкописи, книги, периодични издания. Дигиталното съдържание се предоставя от европейски музеи, библиотеки, архиви и аудиовизуални колекции. Засега половината от съдържанието в "Европеана" е на Франция, като в него могат да се видят дигитализираните колекции на "Лувъра", се посочва в съобщението.

Европейските институции отдават изключително значение на този проект, защото той ще е ключов за европейската идентичност, заявява Емил Стоянов. Той допълва, че написаното в "Европеана" за България ще е по-важно от всяка рекламна кампания". В момента българското присъствие в "Европеана" се измерва едва с около 500 цифрови файла.

Доста неща в тази посока са постигнали Софийският университет, Пловдивският университет и БАН, но всичко това все още е много недостатъчно, посочва Емил Стоянов. Затова той ще отпусне десет стипендии за студенти от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" през лятото на следващата година, за да дигитализират основни културно-исторически обекти, с които Пловдив да бъде представен в проекта "Европеана".