Според учените, досегашните изследвания са били твърде кратковременни и затова не могат да дадат едноздначен отговор за връзката между мобилните телефони и онкологичните заболявания. Затова е подготвено продължително, 30-годишно изследване за влиянието на телефоните върху здравето на човека. 

Участниците в мащабния експеримент регулярно ще попълват анкети и ще измерват времето за ежедневни разговори, честотата на използване на хендсфри и други показатели. Учените ще изследват и историята на заболяванията на всеки доброволец в проучването. Междинни резултати ще бъдат публикувани на всеки 10 години.